Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy mozna uzywac wzmacniacza samochodowego w domu?

24 Gru 2006 22:40 2619 20
  • Poziom 14  
    Czy za pomocą np: ładowarki do telefonu kom. mającej na wyjściu np. 12V można podłaczyć wzmacniacz samochodowy, który potrzebuje 12V? Wesołych Świąt!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Taki zasilacz jest za mały !!! Musisz mieć zasilacz o wydajności prądowej większej niż zapotrzebowanie wzmacniacza.Zobacz ile wzmacniacz potrzebuje prądu(ile amperów).

Życzę wesołych Świąt !!!
  • Poziom 14  
    Wiem ze wzmacniacz slabej jakosci ale to nie dla mnie :P Jeszcze raz zycze Wesołych Świat!!!! zeczywiscie!!!!!! sluszna uwaga. Ladowarki maja w mA. Ale kiedy bym znalazl tak co ma te 12V i 5A to czy by dzialalo?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Musisz miec do niego transformator o mocy okolo 70-100W(oczywiście z mostkiem prostowniczym,do tego kondensator 4700mF lub większy i gra) najprostszym rozwiązaniem bylo by użycie prostownika samochodowego
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    oczywiście, że mozesz, podłączasz równolegle do wyjścia kondensator, plus do plusa minus do minusa. Traktujesz poprostu prostownik jak zwykły mostek prostowniczy, tak jak wyżej na rysunkach>
  • Poziom 14  
    wielkie dzieki za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    tylko weź pod uwage, ze w prostowniku masz już obudowe za którą płacisz, a jak kupisz transformator i kondensator, to pare kawałków blachy i obudowa na wage złota:) a pamiętaj żeby kondensator był na wieksze naięcie np 25V, żeby ci nie "szczelił" bo brzydko wszytko pobrudzi:)

tyle że znowu jak kupisz prostownik samochodowy to jak sie uprzesz to wzmacnicz (taki jak ja zrobiłem 2 x 21W) i kondensator zmiescisz tam bez problemu
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Weź pod uwage ze ten prostownik który chcecz kupic (za 38zł) ma moc ok 60W a ten transformator za 35 zł ma 120W więc 2 razy mocniejszy,sam tranformator o mocy 60W dostaniesz za ok 20-25zł,teraz dopiero przelicz na złotówki.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    należy sie też zastanowić w następującej kwestji: skoro wzmacnizca ma 2 x 70W jak dumnie jet napisane, czyli jego moc to 140 W, czyli przy założeniu że sprawnośc jest około 60% (nie wiem jaka jest sprawnośc tego wzmacnicza) więc transformator potrzeba około 230W.

Druga kwestią jest czy ma on te owe 2x70 W. Skoro pobiera prądu 5A przy 14,4V (bo takie jest w aucie podczas pracy) w takim wypadkyu pobiera 72W, a po uwzglednieniu sprawności i podzieleniu na lewy i prawy kanał wychodzi okolo 21W, czyli zwykła kostka samochodowa taka jak TDA1554Q, mam racje?
  • Poziom 14  
    co racja to racja :P nie chcialem robic transformatora bo mam prostownik :) ale ten wzmacniacz to tez jakos mi tak zalatuje sciema. Mysle ze poswiece troche wiecej czasu(ale mniej pieniedzy :P ) i samemu zrobie wzmacniacz i zasilanie do niego. W koncu to nie musi byc jakas super konstrukcja bo do gdn 22 120 8 sc
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    a jak chesz te naprawde 70W, to bez przetwornicy się nie obędzie. Takich projektówna elektrodzie jest wiele.

Zobacz np to:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic650956.html

osobiście nie podoba mi sie wykonanie, ale chodzi o ideę.
  • Poziom 14  
    a mam pytanko-propozycje :) czy nie byl by ktos zainteresowany zlozeniem mi calego wzmacniacza z zasilaniem za rozsadne pieniadze??? jak cos to prosze pisac za ile
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    tEN WZMAK MA 2X70W MAX JEGO MOC ZNAMIONOWA TO OK 2X 20-30W WIęC TO TRAFO 120W SPOKOJNIE STARCZY
  • Poziom 28  
    Kamil_153 napisał:
    tEN wzmacniacz MA 2X70W MAX JEGO MOC ZNAMIONOWA TO OK 2X 20-30W WIęC TO TRAFO 120W SPOKOJNIE STARCZY

skad te dane?z rysunku wyczytałes?
  • Poziom 21  
    Policz sobie: wzmacniacz jest na napiecie 12V,pobór 5A, P=UxI wiec 12 x 5 = 60W odlicz straty we wzmacniaczu (ciepło) więc ile może zostac na wyjście.Wzmacniacz za 60zł 2x 70W RMS-dobre sobie

Dodano po 29 [minuty]:

tak czy siak koszty tego wzmaka i zasilacza to łącznie ok 100zł,za tą kase można kupic jakiś wzmak domowy np coś z unitry,diory i bedzie grało dużo lepiej,ale to już nie mój wybór
  • Poziom 28  
    Kamil_153 napisał:
    Policz sobie: wzmacniacz jest na napiecie 12V,pobór 5A, P=UxI wiec 12 x 5 = 60W odlicz straty we wzmacniaczu (ciepło) więc ile może zostac na wyjście.Wzmacniacz za 60zł 2x 70W RMS-dobre sobie

Dodano po 29 [minuty]:

tak czy siak koszty tego wzmaka i zasilacza to łącznie ok 100zł,za tą kase można kupic jakiś wzmacniacz domowy np coś z unitry,diory i bedzie grało dużo lepiej,ale to już nie mój wybór

WIDZISZ, sam to wczesnej napisałem, ale chyba neidokładnie doczytałeś:), zresztą chyba w tej odpowiedzi wyżej popełniłeś błąd, bo rozumiem z niej, że sie zgadzasz ze ma on 2x70W a niżej piszesz na odwrót
  • Poziom 21  
    oboje mamy racje,Ty wyliczyłeś ze wzmako ma ok 2x20W a proponowałeś trafo 230 W,po co? A mnie chodziło o to ze przy dobieraniu zasilacza ma brac pod uwagę moc znamionowa (ok 2x20W) a nie maksymalna (2x70), nie mamy co już o tym pisa bo klega MasterKamil już i tak chyba zrezygnował z użycia tego wzmacniacza. Pozdrawiam i życze szczęśliwego nowego roku

Dodano po 6 [minuty]:

aha,zgadzam sie ze on ma 2 x 70W ale mocy maksymalnej (peak power) a nie RMS! Ty również nie czytasz uważnie;))))))
  • Poziom 28  
    Nie proponowałem transformatora 250W, tylko wyliczałem jaki jest potrzebny , gdyby sie okazało, że ten wzmacniacz ma wbudowaną przetwornicę napięcia, czemu przeczy pobór prądu. Ta moc 70W to chwyt reklamowy zapewne, a nie moc maksymalna. W aucie masz 14,4V podczas pracy silnika, więc wyciagniesz z tego najwyżej około 21W. Podawana moc 70W to nie maksymalna moc, ale poprostu chwyt polegający na tym że producent owszem pisze prawde, ten wzmacniacz prawdopodobnie bedzie miał 70W ale jesli: zasilimy go większym napięciem, zmniejszymy mu opór głośników, damy odpowiedni sygnał na wejście (np. prostokat), przyjmiemy doskonałe chłodzenie, zgodzimy sie na koszmarne zniekształcenia, bedziemy słuchać pare chwil i że samochód jedzie z górki i jest środa. W innych warunkach nie ma prawa tyle oddać za takie pieniądze. To czysta ściema!!! czesto widze takie wzmacnacze, tylko że jeszce lepsze takie po 1000W i jescze lepsze głośniki, co dudnią, charczą i pierdzą a z graniem to nie ma nic wspólnego ani z mocą RMS

Dodano po 1 [minuty]:

więc dajmy już z tym spokuj, Święta są, niech gra nam świąteczna muzyka byle nie z tego "wzmaka"
  • Poziom 15  
    Kiedys tez mialem wzmacniacz samochodowy w domu i napedzalem go zasilaczem komputerowym AT. Przyznam ze dzialalo bardzo przyzwoicie i nie bylo zadnych problemów. Wzmacniacz mial niby 200W a zasilacz 250W.
  • Poziom 28  
    zasilanie zasilaczem komputerowym nie jest złym rozwiązaniem. Adiofil by si eobuzrył że wzmacniacz zasilaczem impulsowym traktujemu, ale jak na warunki domowe i pzreciętne uszy efekt doskonały. Łatwo jest zabusowac wzmacniacz w obudowie od komputera i ma sie wtedy wzmacniacz, który nie zajmuje miejsca. POlecam kostke TDA1554Q, prostota wykonania, a 2x21W ti nie jest mało jak na pokój. Tylko wtedy tzreba mieć odopowiednio większy zailacz w komputerze albo zamontować drugi. Ale jesli si ema gotowy wzmacniacz, to bez problemu można go zasilić takim zasilaczem, z tym że otzrymamy mniejszą moc, gdyż tam jest 12V a w starszych często koło 10-11V[/url]