Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator kwasowy - regeneracja

k4be 25 Gru 2006 16:52 46640 4
 • #3
  Mirek D
  Poziom 15  
  Kiedyś robiłem bardzo dużo regeneracji i w zależności od stanu zasiarczenia udawało się różnie. Ale tylko wyjątkowe złomy nie ożywały.

  Instrukcja:
  1. Wylewamy kwas
  2. Dobrze jest przepłukać destylowaną wodą (ale jeśli wylewany kwas nie miał koloru brązawawego to niekoniecznie)
  3. Zalewamy akumulator czystą wodą destylowaną i podłączamy prostownik. Prąd ustawiamy na 0,05 C czyli jeśli jest 45 Ah to ok. 2 - 2,2 A. Pozostawiamy na 24 godziny.
  4. Wylewamy wodę i zalewamy kwas taki jak do nowego akumulatora.
  5. Ładujemy prądem 0,1 C czyli w przypadku 45Ah 4,5 A do pełnego naładowania.
  6. Do tak naładowanego akumulatora podłączamy żarówkę 45 - 55 W (z reflektora ale tylko jedno włókno, mijania lub drogowe) na ok 10 do 12 godzin.
  7.Jeszcze raz ładujemy akumulator.
  Po takim zabiegu nasz akumulator zacznie zachowywać się zadziwiająco dobrze. Rzadko potrzebuje powtórnej rewitalizacji wg powyższej instrukcji.
  Tylko po sporym rozwarstwieniu płyt nic już mu nie pomoże, ale to poznamy przy wylewaniu kwasu p.1 lub wody p.2 i p.3. Będą wypadać kawałki płyt, w takim wypadku już tylko skup złomu (DO ŚMIETNIKA NIE WOLNO szkoda naszej pięknej Ziemi)
  Powodzenia!
 • #4
  cyruss
  Poziom 30  
  ... no i wylanego kwasu czy wody nie wylewać do ścieków. Można się bawić w zobojętnianie wapnem (gaszonym lub kamieniem - tylko przy kamieniu wydziela się dużo dwutlenku węgla). A wie może ktoś gdzie to można oddać do utylizacji?
 • #5
  k4be
  Poziom 31  
  kwas się przyda...
  akumulator przed wylaniem powinien być naładowany czy rozładowany? i ile kosztuje nowy kwas? na allegro nie znalazłem...