Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOSFET - punkt pracy - POMOCY!!

Obleśny Szczur 26 Gru 2006 00:48 3275 10
  • #1 26 Gru 2006 00:48
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

Układ jest jak na rysunku, to taka prosta przetwornica do zasilania urządzeń HV

MOSFET - punkt pracy - POMOCY!!

Przewertowałem internet i kilka książek i zgłupiałem. Otóż co ma tam być właściwie zamiast tych znaków zapytania, żeby przy stanie wysokim napięcie bramka-źródło było to 5V i nie mniej nie więcej. Masa 320V i 5V jest wspólna. 5V stabilizowane, 320V tylko sfiltrowane duuuużymi kondami. Pomóżcie mi bo już sam nie wiem jak to rozgryźć. Niech mi ktoś wytłumaczy po prostacku jak sie ustawia punkt pracy MOSFETA.

0 10
  • #2 26 Gru 2006 02:07
    nmos
    Poziom 20  

W tym układzie MOSFET pracuje jako klucz - czyli ma być włączony lub wyłączony. Wg. danych katalogowych napięcie bramki otwierające tranzystor IRFBG30 mieści się w zakresie 2-4V. Czyli jeśli podamy napięcie mniejsze od 2V, to tranzystor będzie zamknięty. Jeśli podamy na bramkę napięcie 4V lub więcej, to tranzystor będzie na pewno otwarty (wszystkie napięcia podawane są względem źródła tramzystora - to wyprowadzenie ze strzałką). Jak widać podawanie dokładnie napięcia równego 5V nie jset konieczne. Przy zasilaniu 5V będzie problem z uzyskaniem napięcia wyższego od 4V ponieważ napięcie wyjściowe 555 przy zasilaniu 5V w stanie wysokim wynosi 3,3V (typowo). Znaczy to, że załączenie tranzystora będzie niepewne. Jeśli to możliwe proponował bym podniesienie napięcia zasilania układu 555 do minimum 6V (najlepiej ok. 10V). Wówczas w miejscu ??? należy podłączyć rezystor ograniczający prąd bramki (bramka zachowuje się jak kondensator). Pojemność tego kondensatora i ładunek potrzebny do przeładowania bramki są podane w karcie katalogowej. W zapytaniu jest zbyt mało informacji, żeby można było określić jego wartość. Zwykle takie rezystory mają wartość od kilku omów do kilku kiloomów. Zależy to do czasu włączenia, wypełnienia przebiegu oraz wydajnośći źródła (w tym wypadku 555). Zwiększenie napięcia zasilania jest najlepsze układowo. Jeśli nie jest możliwe, trzeba zaprojektować uład pośredniczący między 555 i IRFBG30 zapewniający odpowiednio duży prąd włączenia i wyłączenia tranzystora MOSFET.

0
  • #3 26 Gru 2006 11:47
    elek555
    Poziom 37  

NE555 wypuści do 100mA, bez dodatków.

0
  • #4 26 Gru 2006 12:10
    jony
    Specjalista elektronik

I bardziej trzeba się martwic ze tranzystor w pełni się nie otworzy, niż o wydajności prądową 555. Bo napiciem 5V w pełni MOSFET się nie otworzy co zwiększy moc strat wydzielaną w tranzystorze

0
  • #5 26 Gru 2006 13:56
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

jony napisał:
    I bardziej trzeba się martwic ze tranzystor w pełni się nie otworzy, niż o wydajności prądową 555. Bo napiciem 5V w pełni MOSFET się nie otworzy co zwiększy moc strat wydzielaną w tranzystorze

prawda, powinno być 10V napięcie zasilania dla NE555, jak ma być wysterowany z niego tranzystor polowy IRFGB50 pracujący w kluczu:
    http://www.datasheet4u.com/html/I/R/F/IRFBG30_InternationalRectifier.pdf.html

Pozdrawiam

0
  • #6 26 Gru 2006 16:53
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

No dobrze więc podnoszę napięcie zasilania powiedzmy do 12V (od razu zasilę sobie wiatraki do chłodzenia). Tylko zastanawiam się czy przy pełnym otwarciu tranzystora nie popłynie przez niego zbyt duży prąd?

Częstotliwość impulsu prostokątnego - myślałem nad 1kHz z wypełnieniem 50%, ale jeśli uważacie, że powinno być więcej, to proszę o sugestie.

0
  • #7 26 Gru 2006 18:40
    elek555
    Poziom 37  

Praca z niepełnym otwarciem jest grożniejsza. Prąd nie popłynie "zbyt duzy"- tylko po prostu pełny. Po to stosujesz dobrego mosfeta żeby maksymalnie przypominał klapkę po załaczeniu.

0
  • #8 26 Gru 2006 19:05
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

No dobrze więc otwieram do końca, zasilanie daje 12V, teraz tylko dwie kwestie: czy dobra jest ta częstotliwość no i jak obliczyć wartość tego rezystora??

0
  • #9 26 Gru 2006 22:32
    nmos
    Poziom 20  

Rezystor proponuję 56Ω (prąd wyjściowy z 555 nie przekroczy wówczas chwilowo 200mA). Częstotliwość zależy od parametrów transformatora i obciążenia. Wyższa częstotliwość wydaje się bardziej optymalna - łatwiej ją wyfiltrować. Rozumiem, że układ jest budowany na zasadzie doświadczalnej, a nie jako konstrukcja wcześniej policzona. Ze względu na znaczne napięcie zasilające polecał bym uruchomienie początkowo z miniejszym napięciem zasilającym oraz z rezystorem szeregowym z źródłem zasilania (ograniczy to prąd pobierany ze źródła i być może ustrzeże tranzystor przed uszkodzeniem). Dobrze było by odizolować się od sieci elektrycznej transformatorem bezpieczeństwa. Koniecznie musi być obciążone wyjście (kilka kΩ powinno wystarczyć). Jeśli pozostanie wyjście nie obciążone wystąpią oscylacje.

0
  • #10 29 Gru 2006 18:36
    Obleśny Szczur
    Poziom 17  

No dobrze, wszystko rozumiem i zobaczymy co wyjdzie w praktyce, jeszcze tylko jedno pytanie, jak zrobić zasilanie części logicznej jeśli mam do dyspozycji tylko 320VDC?? Wystarczy dioda zenera, czy raczej od razu się spali??

Dodano po 10 [minuty]:

Może najpierw zrobić dzielnik napięcia??

0
  • #11 30 Gru 2006 00:20
    nmos
    Poziom 20  

Musisz dołożyć dodatkowy zasilacz. Najlepiej kompletny: transformator, mostek, kondensatory i stabilizator. Wystarczy o mocy ok. 2W. Zasilanie z 320VDC wymagało by zasilacza impulsowego, a to troche wyższa szkoła jazdy. Jaki kolwiek układ stabilizacji liniowej wymagał by dużego chłodzenia - straty mocy przekraczały by 30W.

0
  Szukaj w 5mln produktów