Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm w piwnicy z powiadomieniem w mieszkaniu !

26 Dec 2006 18:57 9934 15
 • Level 14  
  Witam !

  Wpadłem na super pomysł aby wykonać alarm w piwnicy (a raczej laboratorium elektronicznym) które posiadam :-)

  Chciałbym jednak prosić o pomoc w wykonaniu systemu.

  Na początek opisze jaki pomysł wpadł mi do głowy.

  Moja piwnica mieści się 3 piętra niżej, mieszkam w bloku (można to nazwać nowe budownictwo), chciałem na początku zrobić prosty alarm kontaktowy na drzwi ale co mi po tym nawet nie będę go słyszeć jak się włączy, a na sąsiadów nie ma co liczyć.

  Postanowiłem wiec zrobić coś co da mi znać w mieszkaniu że ktoś się włamuje do mojego warsztatu, problem był taki że nie ma za bardzo możliwości aby ciągnąc 20 metrowy kabel z piwnicy do mieszkania, na upartego można by ale koszta z tym związane .... nie opłaca się.

  No i pomysł został zapomniany, w piwnicy została założona krata id dobre drzwi. Jednak ostatnio dużo było słychać o włamaniach, ja w piwnicy trzymam motocykl nad którym pracuje, dużo drogiego sprzętu a wiec pomysł z alarmem wrócił.
  Pomyślałem o systemie radiowym, niestety nie wypalił ponieważ (brak zasięgu) nawet alarm w motocyklu po wyjściu z piwnicy nie ma jak wyłączyć (na pilot) no cóż sam beton ! :-/

  No i nareście dokładnie wczoraj tj. 25.gródnia.2006r wpadł mi pomysł z puszką instalacji w moim mieszkaniu, projektant pomyślał i jak budowali blok (nie istniała jeszcze firma TP S.A. nie było jeszcze telefonów stacjonarnych tak jak w tych czasach), jak już zaczęli zakładać telefony z TP S.A. mieli durze ułatwienie, zamiast ciągnąc kable mieli już gotową instalacje kabli w wszystkich mieszkaniach, kwadratowa skrzynka mieści się w korytarzu na ścianie mojej piwnicy :-) to właśnie tam jest centrala wszystkie złączą z mieszkań.

  Najlepsze jest to że skrzynka jest otwarta że mogę sobie podłączyć telefon na konto sąsiada
  :-D, mieszkam jednak w nie jest do zbyt dużym blok i mieszka w nim mało ludzi a wiec obrazu by na mnie :-) obwinili, postanowiłem zadziałać legalnie :-)

  Z telefonu stacjonarnego zrezygnowałem dawno, w wiec cała linia była wolna.

  Wybrałem się wiec poszukać do skrzynki złącza z mojego mieszkania, problem taki że pełno tam kabli bez oznaczeń i teraz które jest moje ??, oczywiście jest na to sposób :-) w mieszkaniu pod puszkę podłączyłem prąd z zasilacza 12 V (są tam dwa kable czyli przymniemy + i -) no i do piwnicy z próbnikiem :-) szybko znalazłem już w kostce które kabelki idą z mojego mieszkania, później wykonałem test na odwrót i w ten sposób uzyskałem napięcie na puszce telefonicznej w mieszkaniu)

  Skoro to już jest gotowe mogę teraz zabrać się do zbudowania dobrego systemu alarmowego, interesuje mnie zasilanie na 12 V, chcę zaopatrzyć się w czujnik ruchu:
  http://www.e-system.com.pl/o14,alarmy,,czujki,ruchu.php

  Chce wykonać taki system że jeżeli czujnik wyczuje ruch w piwnicy (czyli ktoś się włamie) alarm uruchomi się u mnie w mieszkaniu, do czujnika mogę dodać również czujnik drzwiowy (kontaktor).

  Pytanie od państwa mam takie że potrzebuje pod ten system zasilacz awaryjny ! po co mi po tym wszystkim jak ktoś wyłączy na klatce schodowej sobie korki z piwnic :-/ i droga wolna ! a wiec musi być coś co w razie braku zasilania z sieci da zasilanie awaryjne 12 V.

  Pozdrawiam ! czekam na odpowiedz !
 • OptexOptex
 • Admin of Design group
  Nie wiem czy wolno korzystać z tej linii i do kogo właściwie należy (tpsa, zarząd budynku), ale skoro na nią się decydujesz to rozpatrzmy możliwości.

  Możesz zasilić tą czujkę z dwuprzewodowej linni którą posiadasz.
  W mieszkaniu umieszczasz zasilacz i ew awaryjny akumulator.

  Oczywiscie pytanie jak przesłać informacje o włamaniu do mieszkania.

  Otóż trzeba monitorować prąd na linni zasilającej.
  Konkretnie, powiedzmy że czujka pobiera w stanie czuwania jakieś 50mA.

  Gdy zadziała przekaźnik, kontaktron itp, zostanie uruchomiony alarm,
  i pobór prądu wzrośnie powiedzmy do 150mA.

  W mieszkaniu mamy na linni zasilającej rezystor na którym mierzymy spadek napięcia.

  Dla 20mA - 100mA -OK
  Dla 0mA - 10mA alarm - przecięty kabel
  Dla >100mA alarm - alarm w piwnicy lub zwarty kabel

  Na linni można dać bezpiecznik.

  W piwnicy ze względu na specyficzną akustykę i charakterystykę pomieszczenia, warto zastosować dobre "nagłośnienie" oraz oświetlenie.
  Myślę że kilka syren o odpowiedniej skuteczności i ew lampa błyskowa w okolicy drzwi do piwnicy, sprawi że złodzieje wybiegną z tamtąd szybciej niż zdążysz do nich zbiec po schodach.
 • Level 14  
  Rozumiem, mógłbym jednak prosić schemacik jak wykonać awaryjne zasilanie, wykorzystam akumulator żelowy 12V jak wykonać coś co włączy awaryjne zasilanie gdy zabraknie prądu, to znaczy że akumulator ma się doładowywać gdy będzie napięcie a gdy go zabraknie ma podtrzymać prąd na linii.

  Resztę wykonam w podobny sposób jak opisałeś And!, czyli w piwnicy zamontuje czujnik ruchu, zasilanie systemu będzie się mieścić w piwnicy w dobrym zabezpieczonym miejscu, tam też zamontuje syrenę 120 DB. Na linii do mieszkania będzie powiadomienie że alarm został uruchomiony, Włączanie alarmu będzie mieścić się w centralce w mieszkaniu.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Po pierwsze: grUdnia, duŻe, kontaktor - co to? Polecam przycisk pisownia!
  Możesz zastosować komponenty alarmów czy to samochodowych, czy do budynków. I do jednych i do drugich są robione zasilacze awaryjne (tzw. back up), które w momencie zaniku zasilania przejmują rolę zasilacza. Umieszczony w nich jest mały akumulator żelowy. Choć w sumie i tak będziesz to zasilał z mieszkania.
  Co do alarmu, to można próbować z prostym radiopowiadomieniem samochodowym, choć jego koszta będą wyższe niż koszta 20 metrów przewodu.
  W sumie, jeśli do piwnicy nie ma innego wejścia niż przez drzwi, to można się jedynie skoncentrować na założeniu czujnika na drzwi. Można dać KONTAKTRON lub nawet prosty wyłącznik krańcowy. Wtedy konstrukcja alarmu staje się banalna. W piwnicy montujesz syrenę, proponuję syrenę SPW 100. Mała, ale jazgot wydaje przeokrutny. Wyłącznik krańcowy załącza ci syrenę, w obwodzie zaczyna płynąć jakiś prąd, robimy detekcję tego prądu (może się nawet udać jak w szereg wmontujesz cewkę, a w niej kontaktron, który się będzie załączał pod wpływem pola magnetycznego cewki, które pojawi się w momencie zamknięcia obwodu. I do tego jakiś sygnalizator w domu. Tu już nie musi być głośny.
  Zajrzyj na przykład tu:
  http://www.amt-alarmy.pl/sklep/index.php?cPath=2
 • Electronics specialist
  Zasilanie można zrobić z mieszkania. Można by pomyśleć o tym, żeby układ nie robił alarmu w piwnicy, a tylko
  w mieszkaniu sygnalizował, że jest włamanie, i włączał mikrofon - będzie można w mieszkaniu posłuchać, może
  zadzwonić na policję i dać im posłuchać rozmowy włamywaczy... albo nastawić głośny alarm w piwnicy za minutę,
  i zejść po schodach z takim wyliczeniem, żeby być przy wejściu jak się włączy te 100dB i złapać włamywaczy.
 • OptexOptex
 • Admin of Design group
  Poza mikrofonem można dołączyć kamerkę, przy obecnych cenach to dość opłacalne, powstają jedynie problemy z dwuprzewodową linią.

  Ponieważ padło pytanie o realizację zasilania awaryjnego.
  Można zrealizować to następująco: w linię zasilania włączamy przed odbiornikiem diodę spolaryzowaną na przewodzenie. Za tą diodą umieszczamy drugą diodę skierowaną zaporowo w kierunku + na akumulatorze, - akumulatora podłączamy na mase.
  Podsumowując D1 A - na zasilacz K - na układ, D2 K - na K D1 A - na akumulator.
  Warunek działania - napięcie z zasilacza większe niż napięcie akumulatora.


  Jeżeli chodzi o podładowywanie akumulatora, najprościej można połączyć równolegle z diodą akumulatora (D2) podłączyć rezystor, którego rezystancja jest dobrana dla prądu konserwującego akumulator.
  Oczywiście układ podładowywania można skomplikować o wiele bardziej, lecz w typowym cyklu działania alarmu podładowywanie małym prądem jest wystarczające.
 • Electronics specialist
  Z kamerką to trzeba by rozpracować ściąganie obrazków z kamery USB przez dwuprzewodową linię... może być trudne.

  Ale jak ktoś znajdzie proste i tanie rozwiązanie takiego problemu, to proszę o wiadomość! na pewno się przyda.

  Rozwiązanie w miarę proste, ale już dość niewygodne: stawiamy w piwnicy stary komputer, który albo ma port USB
  (czyli nie bardzo stary - chyba minimum jakiś PII 200Mhz, kosztuje to pewnie ze 30-40zł), albo z kartą USB (sama karta
  kosztuje tyle, co komputer z portem USB), podłączamy do niego kamerkę, i przez port szeregowy (jeszcze trzeba do
  niego dorobić jakiś układ) łączymy komputer z drugim, który jest w mieszkaniu. Problemy: miejsce, zasilanie.
  Przewód telefoniczny wytrzyma (na stałe) prąd 0.4A, napięcie 60V - czyli 24W, nie wiem czy wystarczy dla komputera.

  Można by pomyśleć o takiej wersji: jak nie ma zasilania, to przełączamy linię na mikrofon. Albo stosujemy UPS.
 • Admin of Design group
  Z kamerką USB mimo że jest tania jest zbyt dużo problemu (bez PC), można zastosować zwykłą płytkową z wyjściem video i robić łapanie klatek w mieszkaniu albo wyświetlać na żywo na TV.
  Można też wykorzystać kamerkę z interfejsem cyfrowym:
  http://www.maritex.com.pl/offer.php?bnr=3&nr=9435&pid=9902&lang=PL
  http://www.maritex.com.pl/offer.php?bnr=3&nr=9435&pid=8384&lang=PL
  http://www.maritex.com.pl/offer.php?bnr=2&nr=9435&cnr=0&lang=PL
  I wysyłać zbuforowaną ramkę dowolną transmisją cyfrową.
  Gorzej z wyświetlaniem, bez generowania sygnału video zostaje tylko PC do którego dane o klatce "wejdą" dowolnym portem.

  Prościej z rejestracją (nawet w piwnicy) można zapisywać tylko podczas działania alarmu np. na karcie SD albo CF, ew zapisywać i zamazywać w pętli.

  W każdym razie ciekawsze niż rejestracja byłoby podglądniecie co się dzieje.
 • Electronics specialist
  Przede wszystkim trzeba przesłać obraz - inaczej jak złodziej ukradnie to, w czym się on zapisze, to nam się to nie przyda.
  No, chyba że policja go złapie, zrewiduje, i znajdzie kamerkę z filmem jak się włamywał do piwnicy, ale mała szansa. ;)

  Przesyłanie sygnału wideo po przewodzie telefonicznym raczej nie ma szans powodzenia - trzeba zapisać klatkę, i potem
  przesyłać przez jakiś czas - jak się uda poniżej sekundy, to można to uważać za spory sukces. Łapanie wideo jest dość
  skomplikowane (synchronizacja), więc chyba kamerka z interfejsem cyfrowym i jakiś mikrokontroler do obsługi...
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  O kurdę! Panowie! Aleście się rozkręcili!!! Jak karuzela z wodotryskiem! Jest już kamera, interfejs cyfrowy, zapis, podsłuch, podgląd. To trzeba jeszcze czujnik mikrofalowy dorzucić. I czujnik wilgotności lub przynajmniej zalania, czujnik zaniku napięcia, czujnik zmiany ciśnienia...
  Przystopujcie trochę, bo autora wątku chyba trochę zatkało... :D Przecież napisał, że 20 m przewodu to dla niego wydatek...
 • Admin of Design group
  Poczekajmy na wypowiedź autora tematu smith01.
  Musi się zdecydować na położenie układu zasilania,
  oraz czy dodatkowe elementy są mu potrzebne.

  Mikrofon jest dobrym i tanim pomysłem, ale odpada jeżeli nie będzie to tzw. cichy alarm, tzn. poza alarmem w domu syrena będzie wyła również w piwnicy.
 • Level 14  
  Witam ! panowie !

  Dziękuje za odpowiedzi !

  Z tego co wyczytałem można zrobić bardzo profesjonalny alarm :-)

  Ja pomyślałem nad systemem który będzie zasilany z piwnicy, jednak będzie prostszy.


  Zamontuje w piwnicy czujnik ruchu, będzie zdalnie sterowany przez układ: http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEOJ0/ZEOJ0280.htm

  ... po linii do mieszkania będzie szło napięcie z włączonego i wyłączonego alarmu czyli zasilanie stałe będzie aktywne na tyje linii, w przypadku gdy czujnik ruchu wykryje „ruch w pomieszczeniu” uruchomi alarm w piwnicy, czyli głośną syrenę a przekaźnik który zamontuje w układzie wyłączy napięcie na linii do mieszkania i w mieszkaniu zadziała układ:

  http://www.elektronika.mpn.pl/php/product_info.php/cPath/48_49/products_id/188

  Sygnalizator zaniku napięcia, trzeba tylko będzie dostosować go do napięcia na 12 V.

  Gdyby ktoś odłączył napięcie w piwnicy sygnalizator również da o tym znać !

  Sam zastanawiam się jeszcze czy wykorzystać czujnik ruchu czy KONTAKTRON, ponieważ co do czujnika ruchu nie wiem jak zareaguje on jak w piwnicy w której czasem otwieram okienko aby przewietrzyć i odwiedzi mnie kotek :-)

  Proszę teraz o wypowiedz i ciekawe pomysły.

  A i dodam zapomniałem jeszcze napisać o centralce która będzie sterować wszystkim i będzie uruchamiana za pomocom wyżej wymienionego układu zdalnego.
  Niema jeszcze planu jak ją wykonać, może znajdzie się coś do samodzielnego montażu :-)
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Co do sterowania na pilota, to są (były) gotowe kity typu jednokanałowe sterowanie włącz/wyłącz. Tylko gdzie dasz czujnik do tego pilota?
 • Level 14  
  Czujnik tego pilota będzie zamieszczony w piwnicy.
 • Level 2  
  Wymyśliłeś zasilanie awaryjne,alarm zniszczeniowy instalacji a co jeśli nikogo nie ma w domu, bo ... wyjechałeś, np. ? Może istnieje tanie rozwiązanie które pozwoliłoby na wyslanie smsa na twoją komórkę przez sieć internetową za pomocą telefonu VoIP?Internet w domu masz(chyba?). Nie wiem jak można by było połączyć i uruchomić (jakoś przez ten kabel 2 żyłowy)wysłanie powiadomienia, nie wiem czy istnieją tego typu urządzenia do powiadomienia. Może moją propozycję potrafiłby rozwinąć ktoś, kto wie więcej o funkcjach i aparatach używanych w telefonii VoIP? Pozostaje kwestia ceny urządzenia,a mając internet to telefonia VoIP jest stosunkowo niedroga(około 5 euro za 90 dni rozmów gdy nie przekracza się czasu rozmów 1 h/dzień) może,to nierealne?? No,ale odpadł by element powiadamiania , sygnałem alarmowym byłaby komórka.Proszę powiedzcie co myślicie/wiecie na ten temat.
pcbway logo