Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć obroty dmuchawy przy piecu?

26 Gru 2006 19:35 9348 5
  • Poziom 10  
    Mam następujący problem a mianowicie wymieniłem dmuchawę przy piecu CO na piękną aluminiową typ RV-05 niestety mój sterownik (MicroTerm-305) nie potrafi regulować obrotów tej dmuchawy, która pracuje na maksymalnych obrotach, tak że popiół wydmuchuje z pieca. Przy starej dmuchawie obroty były płynnie regulowane w zależności od temperatury. Pracą dmuchawy w sterowniku reguluje triak BT136 sterowany przez mały scalaczek (3021 C610)
    Czy podpowie mi ktoś jak przerobić sterownik aby dmuchawa pracowała na niższych obrotach?

Nie używaj dużych liter w tytule. [h]
  • Poziom 18  
    ja z powodzeniem używam regulatorów od odkurzacza.z twoich podpowiedzi wynika że jast to silnik jednofazowy,a 3021 to optotriak który załącza triaka.najprościej moim zdaniem jest użyć taki regulator z potencjometrem,którym ręcznie ustawisz potrzebne obroty wentylatora,a sterownik pieca będzie go załączał .twoim zadaniem będzie znalezienie strony wtórnej 3021 i włączenie go szeregowo z potencjometrem.nie chwaląc się mam jeszcze kilka takich nowych regulatorów i mogę ci wysłać.a może ktoś ma inne rozwiązanie?
  • Poziom 10  
    próbowałem już podłączyć w szereg ściemniacz do świała wprawdzie obroty dały się regulować ale podczas postoju silnik buczy i boję się, że sie spali.
  • Poziom 2  
    Jeśli mogę to podepnę się pod temat otóż mam podobną dmuchawę WBS6 Pa 400 m3/h
    w moim przypadku da sie ona regulowac za pomocą sterownika YETI jednak mimo to praca na 2 biegu a jest ich 12 jest zbyt wydajna, tak jak kolega wspomniał wydmuchuje popiół do komina. I tutaj moje pytanie czy można zmodyfikować jej układ zasilania tak aby zmniejszyć jej wydajność, czy pozostaje jedynie wymiana?

Pozdrawiam

• Poziom 25  
    Jeżeli dmuchawy są napędzane silnikami indukcyjnymi to jedynym skutecznym sposobem regulacji obrotów jest sterowanie za pomocą przemiennika częstotliwości (falownika). Owszem można sterować za pomocą triaków ale wtedy może występować właśnie wspomniane buczenie wynikające z obcinania przez triaka sinusoidy.
  • Poziom 18  
    Istnieje, jeszcze sposób sterowania triakami silników indukcyjnych (niezbyt popularny). Jak napisał Edison, silniki indukcyjne w sterowaniu wymagają źródła regulowanego napięcia sinusoidalnego z możliwością regulacji częstotliwości (taką rolę pełni falownik).
    Inna metoda to sterowanie triakami w mostku H, ale w taki sposób aby puszczać całe połówki sinusoid, ale z przerwami. Niedopuszczalne jest tutaj sterowanie poprzez regulację kąta zapłonu, która obcinałaby sinusoidę. Przerwy pomiędzy kolejnymi załączeniami umożliwiłyby prostą regulację.
    Poniżej przedstawiam rozwiązanie.
    Mostek z triaków:
    A poniżej przykładowy przebieg prądu przy takiej regulacji.
    Oczywiście takie rozwiązanie najlepiej nadaje się do wszelkiego rodzaju dmuchaw i wentylatorów (duża bezwładność), ale już nie bardzo do standardowych silników indukcyjnych.