Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LED alfanumeryczny

dgaleza 26 Gru 2006 23:17 4507 12
  • #1 26 Gru 2006 23:17
    dgaleza
    Poziom 20  

Witam,
    Chcę sterować wyświetlaczem alafanumerycznym w wersji LED, a dokładniej chcę wyświetlać dwie litery W i I. Niestety układy CMOS do sterowania wyświetlaczami 7-mio segmentowymi się nie nadają. Czy istnieje jakiś układ do sterowania alfa. ?? Najlepiej CMOS

0 12
  • #2 27 Gru 2006 01:58
    mirekk36
    Poziom 42  

jedno z prostych rozwiązań to zrobić to na jednym procku np ATtiny2313 ;)

0
  • #3 27 Gru 2006 18:27
    djandriu
    Poziom 27  

Ja robiłem wyświetlacz biegów do auta na w/w wyświetlaczach i sterowanie robiłem na diodach prost. Daj schemat wyprowadzeń wyświetlacza to Ci podeśle jak to podłączyć - do tego potrzeba 10 diód prost. Pozdrawiam.

0
  • #4 27 Gru 2006 20:09
    dgaleza
    Poziom 20  

Nie, nie, diody nie wchodzą w grę - zajmują za dużo miejsca.
    Po przeliczeniu za i przeciw zdecydowałem się na sterowaniem dwiema diodami - prościej i taniej, a na obudowie zaznacze W i I

0
  • #5 28 Gru 2006 00:50
    mirekk36
    Poziom 42  

hyhyhy no wspaniałe rozwiązanie - godne tego całego tematu ;) (zawsze co najprostsze to najlepsze - po co więc komplikować sobie życie? - choć po dalszym przeliczeniu za i przeciw, skoro diody tyle zajmują to można byłoby dać tylko jedną diodę LED - i gdy się świeci to oznacza np W a jak zgaszona to I ;) )

(ale i tak dobrze, że zapytałeś na początku tylko o wyświetlacz alfanumeryczny a nie np o "helikalno-termowizyjny system holograficzny oparty na ciekłym azocie przy potrójnej dyfuzji , który wyświetlałby albo literkę W albo I" ;)

pozdrawiam

0
  • #6 28 Gru 2006 13:04
    Snikers
    Poziom 24  

nie wiem jaki typ wyswietlacza stosujesz. w pierwszym przypadku wystarczy pozwierac anody/katody odpowiednich segmentow razem i podawac zasilanie raz na jedna raz na druga. nie potrzeba diod prostowniczych.

w drugim przypadku podobnie tylko jedna wspolna dioda (zaznaczona na czerwono) musi byc podpieta przez diode prostownicza (w zasadzie 2) lub po prostu na stale do zasilania jezeli wyswietlacz nie ma wyswietlac niczego.

gratuluje dzieciom procesorow :) wszedzie by wsadzali te atmegi i moze jeszcze multipleksowanie.

swoja droga ten wyswietlacz ma cos jeszcze pokazywac czy tylko te dwa znaki, bo jak wiecej no to to rozwiazanie jest nieprzydatne

0
  • #7 28 Gru 2006 14:34
    mirekk36
    Poziom 42  

hehehe kolego snikers masz jakiś spóźniony zapłon? nie zauważyłeś że autor już znalazł najprostsze rozwiązanie??? tylko dwie diody LED opisane jako W i I.

... skoro tak krytykujesz rozwiązania na prockach (hmmm ale rozumiem, może to za trudne) to teraz też nieźle wypaliłeś ;) .... djandriu proponował przynajmniej jeden wyświetlacz dla 2 literek a ty widzę że dla każdej literki oddzielny wyświetlacz ;) hyhyhy dobrze, że ktoś nie chciał wyświetlać więcej literek ;) ....

.... ale zamiast się tu droczyć lepiej poczytać co chciał kolega autor ;)

Cytat:
    "...Niestety układy CMOS do sterowania wyświetlaczami 7-mio segmentowymi się nie nadają. Czy istnieje jakiś układ do sterowania alfa. ?? Najlepiej CMOS"

... więc jak? kolejny kolega typu snikers będzie proponował kolejną najlepszą wersję sterowania wyświetlaczy alfa ? ;)

0
  • #8 28 Gru 2006 17:19
    Snikers
    Poziom 24  

spokojnie, faktycznie nie zauwazylem. fakt ze kolega szukal sterownika ale po to by uzyskac koncowy efekt czyli wyswietlenie tych liter

teraz Ty kolego mirekk36 masz spozniony zaplon bo ja proponuje jeden wyswietacz a nie dwa. na rysunku sa pokazane dwa stany i ktore segmenty sa do ich wyswietlenia potrzebne a wnioskiem bylo to ze nie ma wspolnej diody (w pierwszym typie) lub jest jedna (w drugim typie) i nie potrzeba tylu diod prostowniczych ktore proponowal ktos inny.

zawsze to ladniejsze niz dwie diody podpisane

NIGDY NIE PISALEM ZE JEST TO NAJLEPSZE ROZWIAZANIE A TYM BARDZIEJ KOLEJNE NAJLEPSZE

0
  • #9 28 Gru 2006 20:42
    mirekk36
    Poziom 42  

... ok ok, spokojnie nie ma co się denerwować - tak naprawdę zawsze znajdzie się tyle rozwiązań ilu odpowiadających i nie ma co się nawzajem krytykować ;) ... każde jest na swój sposób dobre

pozdrawiam

0
  • #10 29 Gru 2006 10:20
    dgaleza
    Poziom 20  

Owszem, sposoby są dobre. Tylko, że na jednym z rysunków nie przedstawiłeś wyświetlacza alfanumerycznego tylko matryce LED, której sterowanie dopiero wymaga zaprzęgnięcia procesorów.
    Teraz będę chciał tylko sterować jednym wyświetlaczem 7-mio segmentowym. Niestety nie moge skorzystać z kilku układów CMOS, sterowanych kodem BCD, ponieważ wyświetlają tylko cyfry, a ja muszę wyświetlić jeszcze literkę P, S i L, więc jeszcze jedno pytanko.:
    Czy istnieje układ CMOS, który obsługuje wyświetlacz 7-mio segmentowy i umożliwia zapalanie dowolnych segmentów??

0
  • #11 29 Gru 2006 10:27
    mirekk36
    Poziom 42  

... a ja nadal odpowiem (pomimo, że narażę się snikersowi ;) ), że można zastosować jeden układ CMOS - ATtiny2313 i to praktycznie bez żadnych elementów zewnętrznych, w wersji SMD, jest malutki i można go umieścić wręcz pomiędzy nóżkami wyświetlacza ;)

pozdrawiam

0
  • #12 29 Gru 2006 10:39
    Snikers
    Poziom 24  

faktycznie matryca jest multipleksowana :)

taki sterownik jak potrzebujesz mozna wykonac na mikrokontrolerze lub bramkach logicznych czyli w zaleznosci od tego na ktorym wejsciu pojawi sie "1" to na wyswietlaczu pojawi odpowiedni znak

"Czy istnieje układ CMOS, który obsługuje wyświetlacz 7-mio segmentowy i umożliwia zapalanie dowolnych segmentów??"

jak wyobrazasz sobie transmisje danych do ukladu zeby wiedzial ktory segment zalaczyc?

-------edit

hehe nikt sie nie naraza i nie narazal ;) jezeli chodzi o mala ilosc miejsca to mikrokontrolery nie maja sobie rownych. pozdrawiam

0
  • #13 29 Gru 2006 12:42
    mirekk36
    Poziom 42  

... o proszę, żeby nie być gołosłownym i pokazać jak to może wyglądać to przedstawiam kilka screnshotów ;) .... to z jakiejś stronki w necie znalazłem - widać, że ludziska z powodzeniem takie coś robią i dobrze się przy tym bawią ;)

i jak ? fajnie wygląda? działa wprawdzie na bateryjkach ale cóż za problem zmienić zasilanko? ;)

... jak widzisz kolego autorze - dzięki temu przy maksymalnej prostocie uzyskujesz swój wymarzony CMOS, który steruje dowolnym segmentem, oczywiście w twoim przypadku, trzeba by było jeszcze użyć jakichś dodatkowych kilku portów wejściowych, które np odpowiednio zwierane do masy zapalałyby odpowiednie literki czy interesujące cię segmenty ;)

pozdrówka

0