Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Coś przewałkowanego - Subwoofer na STX GDN-27-150-8-SC

scut 27 Dec 2006 01:23 5560 12
  • Moja pierwsza poważna konstrukcja wykonana jakieś pół roku temu. Pierwszym subwooferem był głośnik z targu 25 cm średnicy za 30 zł, wpakowany w 150 litrów, zestrojony na ucho ojca - elektronika i dźwiekowca za młodu. Troche dudniło ale miało podbicie tam, gdzie jako młodziaszek mi odpowiadało :) było "głośno"

Wybrałem STX'a głównie z przyczyn finansowych - chciałem "przećwiczyć" na tańszym głośniku - w razie porażki nie rozpaczać za bardzo.

Opisze tak jak pamiętam.

Przeznaczenie
    W pokoju, kubatura ok. 34 m³, powierzchnia ok. 14 m². Muzyka spokojna i oglądanie filmów ( kino domowe ). Co do muzyki to a'la Vangelis, Rick Wakeman, Pink Floyd, Mike Oldfield. Czasami w chwilach "odpału umysłu" coś cięższego, czasem muzyka elektroniczna.

Opis konstrukcji
    Płyta wiórowa ( sępiłem na MDF ). W środku usztywniona poprzeczną grubą belką o średnicy 2,5 cm ( dalej widoczne na zdjęciach ) Skręcona wkrętami, dużo ich poszło - koło 60. Klejone wikolem. Zaszpachlowane i wyszlifowane. Szpachlowane 3 razy i 3 razy szlifowane ( na zmiane ). Szlifowanie kolejno - raszpla gruba, mniejszy pilnik stalowy, papier ścierny, szlifierka z drobnym papierem.
    Pierwszym problemem było przykręcenie głośnika tak, by można było go w każdej chwili wykręcić ( nie chciałem się wkręcać w drewno i na nim trzymać przetwornika ) - z blachy stalowej z wywierconym gwintem, w imadle wygiąłem kanty i zrobiłem raki - po pierwszym odkręceniu głośnika ( strojenie ) odpadły. Zamówiłem w Dexonie raki M6 o ile pamiętam - wbiłem i na własnym błędzie polecam innym stosować takowe raki :) koszt ok. 50 gr z tego co pamiętam a warto.
    Wytłumiłem ściankę tylnią i dolną Wato-szmatą, podobna do tej co siedzi w Altonach, tyle że bardziej zbita. Pod tunel i Głośnik wsadzone 2 wartswy gąbki termoizolacyjnej
    Kolce
    Pierw grube kolce przyklejane - nie zdały egzaminu, pod cieżarek konstrukcji odpadały. Kupiłem porządne i wkręciłem,potem wbiłem w drewno - idealne. Także odradzam przyklejane kolce
    tunel
    Kupiony plastikowy ok. 8 cm i przedłużony grubą tekturową rurą ( nawijane są na nie dywany ). Rura ścięta nożykiem i wypalone śmieci i na "chama" nałożona na plastik. Uszczelniona po bokach "taśmą szmacianką"
    Okleina
    Całość okleina okleiną drewnopodobną. Zaklejone wbierw boki i potem jednym cięgiem w pionie przód, góra, tył i dół. Po 24 godzinach delikatnie ostrym nożykiem wycięty otwór pod gośnik, tunel i terminal i podgrzane. Terminal i głośnik połączony drutem OFC 4 mm²

Obudowa - 49 litrów, strojnie 34 Hz
    Zakładając umieszczenie wenętrznej belki, z tego co pamiętam jak liczyłem, to zabrała koło 0,7 litra objętości, troche głośnik, terminal i teoretycznie wychodziło koło 46-47 litrów. Strojenie - wiadomo, idealnie zapewne nie dobrałem więc waha się miedzy 33-35 Hz.

Wymiary:
    51 cm/ 38 cm/ 36,5 cm ( zewnętrzne, + grubość płyty, kolce )

Kosztorys:
    przetwornik - 49 zł
    Drewno - płyta wiórowa 18 mm - 60 zł
    kleje, śruby, szpachla - 30 zł
    kolce - 20 zł
    kabel, tunel- 10 zł
    okleina - 15 zł
    terminal - 7 zł
    RAZEM - koło 200 zł

Wrażenia odsłuchowe
    Z poczatku wydał się mulastą krową. Zbierał się powoooli - testowany w dużym pustym garażu. Na pierwszy rzut uchem - zawiedziony byłem z leksza. Wstaiwłem go do domu, troszke lepiej. Szukałem mu przez 2 dni odpowiedniego miejsca i w końcu znalazł - odsunąłem kanape od ściany i tam wskoczył. Gra ładnie. Bardzo podoba mi się zejście. Może napiszę to MOIM ZDANIEM tak:
    zejśćie - 6/6
    dynamika - 4/6
    "czystość" - 5/6
    Inne subwoofery jakie słuchałem to kino domowe a'la SONY - mój je przebija 100 razy ( moim zdaniem ) - z porządnym subwooferem nie miałem do czynienia, także nie potrafię się wypowiedzieć. ( Poza słuchaniem takich na dyskotekach, ale to już inna klasa :) )

Chciałem go sprzedać, na allegro próbowałem i zrobić coś lepszego. Jestem w posiadaniu uszkodzonego CANTONA i zastanawiam się czy go dać do naprawy czy kupić coś innego ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3370061#3370061 )

Chyba wszystko, w razie pytań - piszcie :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    scut
    Level 14  
    scut wrote 122 posts with rating 12, helped 9 times. Live in city Gliwice. Been with us since 2004 year.
    Dj_Domain
    Level 12  
    No widze ze jestem pierwszy... :)

Nic dziwnego o godzinie 1:30 :)

No coz. Konstrukcja wporzadku. Podoba mi sie starannosc wykonania.
    Moim zdaniem za duzo wkretów,
    jesli kleisz na klej do drewna to jest nie do rozwalenia
    wiem cos o tym pracuje w warsztacie stolarskim :)

Skladalem sobie estradowe suby na GND- 42-300 "handmade",
    sa na forum skrecalem tylko na trzy kazda sciane:)
    i oczywiscie klej, wystarczy.

Ale ile poszlo to poszlo.

Jesli chodzi o dobor przetwornika, nie slyszalem wiec nie bede sie wypowiadal. Mysle ze nie jest najgorzej.

Ogolnie ocenka 9/10

Oby tak dalej.
    Pozdrawiam
    bados1990
    Level 13  
    sub morze być, nie pasuje mi rozmieszczenie głośnika z BR zbyt naćkane :/ jaki filtr zastosowałeś? moja ocena 7/10. ogólnie konstrukcja udana.
    scut
    Level 14  
    Mi się właśnie podoba rozmieszcze tunelu pod głośnikiem. Poza tym podejrzewałem, że będize trzeba go ustawić gdzieś w kącie/rogu ze względu na rozmiary pomieszczenia i otwor jest celowo z przodu - żeby nie dmuchało nic w ściane. Bardo długo walczyłem ze świstami, wyprofilowałem wspominaną tekturową rure i jest już bez problemu. Poza tym, gdyby stał powiedzmy koło półki ze sprzętem, przed firanką - to podmuch powietrza by ruszał całą firanką. Myślałem nad tym, gdzie dać tunel i po przeanalizowaniu "za" i "przeciw" zdecydowałem się na przód.

Wzmacniacz 50 W z Nord Elektronik. Nie pamiętam już na czym oparty :( Do tego filtr aktywny, także z Nord Elektronik - też nie pamiętam pasma. Troszke mała moc jak na ten głośnik ale nic lepszego niestety nie mam
    oleczek1988
    Level 21  
    Konstrukcja wygląda na przemyślaną. 4/6 ( za okleinę)

Gdzie jest: terminal głośnikowy ?
    scut
    Level 14  
    z tyłu:
    Śruby są już pomalowane na czarno, stare zdjęcie :)
    kivlov
    Level 26  
    bardzo mi sie podoba i naprawdę starannie wykonane tylko szkoda, że głośnik STX bo już się nudzi ciągłe oglądanie tych samych głośników
    Caleb_
    Level 33  
    w koncu go wystawiles... ;) w rzeczywistosci prezentuje sie lepiej niz na zdjeciu. daje 10/10 :D
    Klawish89
    Level 14  
    Podoba mi się, myślałem o stworzeniu czegoś podobnego.

Napisz ile zapłaciłeś za te części z Nord Elektronik.
    I z jakimi kolumnami współpracuje subwoofer.
    Lukasr29
    Level 20  
    Według mnie to subik jest ładny i starannie wykonany. Troszke mocniejszy wzmak do niego i pokaże pazurki. 5/5.
    Miki_13
    Level 12  
    Bardzo ładny, świetnie obklejony. Jedyne co ja bym zrobił to zmieniłbym na br z większym kołnierzem. Pomijając te fakty sub b. ładny -5/6
    Marcin_126
    Level 16  
    Jak na konstrukcję to treningu to świetne wykonanie, no i ma w sobie to coś (samochodzik) :)