Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera - szukam porad

19 Wrz 2005 18:23 1602 18
  • Poziom 10  
    Witam
    Jestem w tej dziedzinie laikiem, ale chce zbudować własną skrzynię, od czego zacząć:):)??? Powiedzmy, że znam się na stolarce i elektryce. Kwestię akustyki mam lekko opanowaną, a elektronikę na podstawowym poziomie jako informatyk;) Skrzynię złożyć łatwo, znając potrzeby głośnika (są jakieś programy ale jeszcze nie próbowałem;) ) najbardziej interesuje mnie kwestia wzmacniacza. Ogólnie... jak zbódować aktywną krzynię i skąd brać schematy:)
    Z góry dzięki dla hojnych edukacyjnie ..;)
    Pozdrawiam
    coob
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 28  
    Witam

To ma byc konstrukcja do samochodu czy domu?

Pozdr
  • Poziom 10  
    Do samochodu. Corolla hatchback dokładnie.
  • Poziom 28  
    Co do strony akustycznej to polecam link DiyAudio.pl .

Jesli chodzi o wzmacniacz to o jakiej mocy rozmawiamy...?
    Tzn czy posiadzasz juz jakis glosnik?
  • Poziom 10  
    właśnie nie mam żadnego. pewnie łatwiej by było jakbym coś miał, więc ustalmy że ma to być jakiś tani prosty głośnik koło 20 cm średnicy (www.elektroland.com.pl/product_info.php/cPath/53_54_123/products_id/532) może coś takiego.
  • Poziom 28  
    Eh nie polecam tego glosniczka, nie ta firma to jest jakies badziewie.

Jelsi chesz miec cos pewnego i niedrogiego to w takim wypadku cos z oferty STXa... np: http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=365

Jest to nowosc w tej firmie i model specjalnie dedykowany do auta :). Do tej ceny trzeba doliczyc koszt przesylki ok 25zl.

Do tegop oczywiscie wzmacniacz musi byc no i zeby zaspokoic ten glosnik to o dosc sporej mocy ponad 200WRMS. Trzeba juz wtedy bdowac do zasilania takiego wzmacniacz odpowiednie zasilanie czyli przetwornice napiecia.

Co do przetwornicy napiecia to: www.mdcs.elektroda.net >> najprostrza przetwornica napiecia.

Jak jest u Ciebie z elektroniką...? Czy poradzisz sobie z budowa takiego wzmacniacza o takiej mocy do auta?

Pozdr
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    szczerze mowiac... nie wiem:) lutowac nie raz w zyciu lutowalem, elektrycznych urzadzen mierniczych mam pod dostatkiem, elektryka prof. pod reka mam ale sam nigdy tego nie budowalem. czy odrobina pomyslu wiedzy i rozsadku starczy zeby zbudowac to przy pomocy pelnych schematow?:)
  • Poziom 28  
    jasne, nie powinno byc problemu.
    byles na tej stronie ktora CI podalem o przetwornicy napiecia?

A co do samej koncowki mocy to do tego glosnika ktory Ci podalem to potrzebny jak juz wczesniej pisalem wzmacniacz o mocy ponad 200WRMS.

A czy skladales juz kiedys jakis wzmacniacz?
    Soryy za takie pytanie ale musze wiedziec co potrafisz zeby wiedizec co Ci podsunac jaki shcemacik :)

Pozdr
  • Poziom 10  
    Ze wstydem przyznaje że nie składałem nic. Wiec bedzie to moja dziewicza przygoda;)
    Będę wdzięczny za każdą radę i chemat. No i tak z ciekawości jaki jest przybliżony koszt budowy takiego wzmacniacza?
  • Poziom 11  
    Witam elmer mam prośbę (bo widze ze znasz sie na tych sprawach) chcialem zrobic sobie suba z gdn30/100/8 mam 2 glosniki i chcialbym je uzyc ale kompletnie nie wiem jak sie za to zabrac... pomozesz??
  • Poziom 28  
    coob23
    Jesli chodzi o koszt budowy takiego wzmacniacza czyli o mocy tych 200WRMS to moze on byc rozny... :). Pisze ze rozny bo nie wiem co posiadzasz jakie czesci a jakich nie itd... Ale jesli nic nie posiadzasz do jego budowy to chyba lepiej bedize i taniej jak kupisz sobie fabryczny wzmak jakiegos blaupunkta...np. tego:
    Blaupunkt GTA 200 . Jest to wzmacniacz dwukanalowy z mozliwoscia mostkowania do 1 kanalu co w Twoim przypadku jest akurat w sarm raz :) . Moc na jedneym kanale po zmostkowaniu to 350W mocy zapewne maxymalnej czyli ciaglej powinno byc nieco mniej przypuscmy ze o 50% czyli mialbys jakieś 175WRMS lub wiecej. Zeby sie dowiedziec dokladniej na temat tego wzmacniacz trzeba by poszukac w google.pl lub wejsc na storne producenta moze tam cos wiecej o nim bedzie pisac. Albo po prostu napisz maila z allegro do sprzedawcy tego wzmaka.
    Wydaje mi sie, ze cena 269zl+wysylka max 20zl nie jest wygorowana. Jesli sam nigdy nie robniles wzmacniaczy samochodowych, a zwlaszcza samych koncowek mocy na elementach dyskretnych to jest to watpliwa sprawa ze uda Ci sie od razu za pierwszym razem. A wtedy trzeba bedzie dokladac kasy aby do wszytko odpalic.
    No ale jesli juz sie uparles ze chesz to zrobic :) to spoko koszt czesci do jego budowy to około wlasnie 200-300zl no z tym ze o mocy nawet 400WRMS/4Ohm :) . Ale to juz jest wyzsza szkola jazdy.

Wochu.ogrodnik
    Masz dwa glosniki GDN30/100/8 ale jakiej produkcji STXa czy Tonsila...? Podaj ich parametry lub link do ich parametrow. Sub ma byc do domu czy auta? Czy chcesz tez zrobic dla nich wzmacniacz i czy masz juz jakies doswiadczenie w tych sprawach?

Pozdr
  • Poziom 11  
    Sa to glosniki Tonsilowskie. Chciałbym suba do domu i jestem poczatkujacy w tych sprawach i chcialbym sie czegos nauczyc :)
  • Poziom 10  
    Pewnie zdecyduje się na gotowy wzmacniacz:) ale jesli możesz to podeślij mi jakiś schemat ew. podręcznik montażu:) chcialbym coś takiego zbudować ale nie jest to sprawa bardzo ważna (takie hobby powiedzmy :) ). a powiedz co myśleć o wzmacniaczach po 150 - 200 zł mniej znanych firm które krzyczą, że mają 500 W ? :)
  • Poziom 28  
    Wochu.ogrodnikp
    Aha czyli ogopnie chesz subwoofer domowy aktywny tak, tzn ze wzmacniacz ma byc zabudowany w skrzynce o taki Ci chodzi...?
    Napisz jaki juz masz sprzet w domu i co ten sub ma robic :) ?
    Poczytaj www.diyaudio.pl :) .

coob23
    Na tez jestem takiego zdania ze kupujac fabryczny wzmak masz pewnosc ze jest ok a jelsi nie (w co szczerze watpie :) ) to mas zgwarancje minimum rok :) . A i cena mysle nie jest wygorowanan na taki spzret.
    Co do tych tanich wzmakow to jest to po prostu dziadastwo, mowimy to o firstach alphardach i i nnych dlsach podobnych. Ogolnie maja one napisane moc 500, 1000 1600W itd :) ale w rzeczywisctosci beda mialy moze 4x20Wmocy ciaglej a i nawet gdy sie przydarzy jakis taki piecyk o w miare wiarygondej ale znow mniejszej mocy i do tego jakis tanszy to na pewno przetwornica w nim zainstalowana sieje zakloecenia takz e samo radio nawet pierdzoi podczas grania.

Co do montazu:
    Wiamomosci o instalacjach przewodowych car-audio
    kiolka wiadomosci o subach w aucie
    Jeszcze to http://forum.skodovka.pl/viewtopic.php?t=2000

Pozdr
  • Poziom 11  
    generalnie mam wzmacniacz wiec aktywny chyba odpada. Mam jeszcze 2 kolumny z 30/100 2x18/80 i cykacze i chcialem dolozyc do tego potezny basssss. co polecisz w takiej sytuacji?
  • Poziom 10  
    ok, bede szukal jakiegos fajnego wzmacniacza i zrobie sobie jakies bardzo amatorskie pudlo i zobacze jak bedzie gralo ;)
    w kazdym razie ELMER2 ... wisze ci duuuuze piwo !!:)
    dzieki za pomoc.
  • Poziom 11  
    A ile wyniesie zrobienie aktywnego ?
  • Poziom 28  
    aktywny czy pasywny to ma male znaczenie roznica w koszcie obudowy. ogolnie to wiadomo, ze aktywny jest wygodniejszy ze wzgledu na to ze posiada sie tylko jedna skrzynke a nie dwie i mniej przewodow do poleczenia - zrobienie lub kupienia. Na piwerwszy rzut oka wydaje sie ze tanszym i wygodnijeszym rozwiazaniem jest aktywny.

Co do kosztow to zalezy jaki bys chcial zrobic sobie wzmacniacz. t glosniki maja po 100W mocy ale nie weim czy ciaglej czy max... zakladdam ze ciaglej wiec wzmacniacz mysle cos opublikowanego np. w sierpniowym nr EDW koszt kitu to tylko 35zl a moc 100WRMS. Kupujes zdwa i skaldasz oraz dajesz zasilanie i jest gitarka :) .
    gdzies na www.diyaudio.pl w diale elektronika badz off topic znajdziesz ten artykul o tym wzmacniaczu.

Pozdr