Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cygnus- super TV. Śnieży potem wchodzi obraz. Od czego zacząć?

Malek 27 Dec 2006 17:10 1623 22
    Malek
    Level 21  
    Cześć

Cześć!
    Czy ktoś moze wskazać od czego zacząć naprawę tego TV?- objaw taki że po załączeniu najpierw jest Śnieg (mrówki i szum w głosniku), nastepnie wchodzi obraz z kontarstem i powoli głos ale zerwana synchronizacja no i można powiedzieć wstraja się. Trwa to około 20 sekund po załaczeniu zanim da sie oglądać. Czasem obraz musi być dostrojony programatorem poimo ze w chwili wyłączenia TV obraz był dostrojony. Nie miałem możliwości zrobienia pomiarów- wszelkie sugestje mile widziane.
    Cześć.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    bzikk
    Level 32  
    A ten Cygnus ma jakieś oznaczenie, symbol, chassis?
    Malek
    Level 21  
    hehe troche to bardziej skomplikowane- to jest zwykły czarno-biały cygnus T401(taki samm jak URAN). Pozdrawiam
    dybas
    Level 37  
    Cześć. Przede wszystkim gratuluję historycznego TV, na którym niegdyś
    szkoliły się pokolenia serwisantów. Najgorsze Cię ominęło, to znaczy
    zabawa z zasilaniem szeregowym, albo transformatorem WN. Co do proble-
    mu, wydaje się, że wynika on po prostu z wieku odbiornika. Czas 20 s
    nie wydaje się zbyt długi, i może wynikać ze zużycia kineskopu, jak też
    pogorszenia parametrów zasilania. Na początek zmierz napięcia, i ewentualnie podreguluj synchro.
    Malek
    Level 21  
    Cześć!
    Dokonałem pomiarów - są poprawne aczkolwiek niektóre niezacznie zawyzone.
    Co mnie zastanawia to że napięcie przed R 6,8 KOhma (jest napięcie zawyzone o 20 V w stosunku do schematu i wynosi 270 V. Z niego również poprzez rezystor 33 KOhma pobierane jest napięcie warikapowe na diode zenera 33V. Przyczym napięcie po tym rezystorze wynosi 31V.
    Dodatkowo wymieniłem diode zenera oraz kondensatory w stopniu zasilania fonii i pcz. (U10), spowodowało to ze głos pojawia sie odrazu a nie z rozgrzewaniem sie TV.
    Niestety w dalszym ciągu TV po załaczeniu wstraaja sie dość długo w stacje, śnieży- pojawiają sie kontury, potem obraz (taki jak niedostrojony programatorem) aż w końcu mozna oglądać. Wyczuwam ze dzieje sie to wtedy kiedy tV jest zimny bo kiedy sie go wyłączy i załaczy gdy sobie troche pochodzi to obraz wskakuje normalnie.
    Nie wiem co jeszcze mozna zbadać...
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    Wg. schematu na C423(3)-280V,C423(4)-250V IC 104-33V.Napięcia mierzy się względem masy tylko na UL 1265(TDA 1170S) względem punktu M 408. To napięcie 270V może być zawyżone przy zbyt małym poborze prądu . Ważnym elementem jest stabilizator 13,7V na T 571-BD136 ,D571 i R 575.Napięcie z E -T 571 poprzez C411,R576 i C 572 daje 12,4V i zasila p.cz. Narazie tyle
    Malek
    Level 21  
    Programator jest napewno dobry, stabilizator końcowy jest sprawny.CO do zawyzonych napięć to raczej skutek zmiany napiencia sieci z 220 na 230V. Co myślicie na temat wymiany "agregatu" kondensatorowego w zasilaczu? Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    Nie wiesz przypadkiem po co go wymieniać?Gdyby któraś sekcja tego C 423 była pusta to napięcia były by zaniżone.To nie jest przetwornica impulsowa,gdzie brak pojemnośći może "oszukiwać " miernik i zawyżać wskazania napięcia.Wg. schematu prąd w gałęzi głównej zasilania szeregowego powinien wynosić ok. 210-265 mA-wyjmnij FU 402- 400mA/T i amperomierz i pomiar prądu. Jak w tych granicach co podałem to skup się na zasilaniu warikapowym głowicy i na niej samej.Masz jeszcze do sprawdzenia napięcie na D 601- minus 12V,T 601 i jego okolice.Pomierz napięcia na głowicy czy się nie zmieniają.W punkcie M 406 masz stabilne ok. 12,4V?
    Malek
    Level 21  
    Fakt...

Co do stabilizatora to jak napisałem - wymieniłem zarówno tranzystor jak i pojemności i diode zenera.
    Napięcie 12,4 V jest u mnie 13V
    13,7 jest 14,3V.
    Coś jednak z zasilaniem warikapowym -po pierwsze na diode zenera 33V- wchodzi 31 V.- Jest jednak stabilne.
    Po załączeniu TV kiedy sie wstraja to pokręcenie programatorem daje normalny obraz który za moment sie odstraja (wraz z rozgrzewniem sie TV) i ponowne pokrecenie powoduje ze jest obraz który juz sie nie zmienia i jest ok.
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    Napięcia strojenia mierz bezpośrednio na głowicy cały czas-może potencjometry programatora nie łączą dobrze?
    Remeknapr
    Level 33  
    Jeśli napięcie dostrojenia na pinie VT głowicy jest sztywne, przyczyna jest w samej głowicy. Niestabilny waricap, albo któryś kondensator w układzie waricapów. W tych głowicach to się często zdarzało.

Remeknapr
    Malek
    Level 21  
    Dzieki za odpowiedź!
    Zastosowałem inny manewr który niestety nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
    Otóż przełozyłem całą pośrednią wraz z głowica od innego napewno sprawnego TV. Niestetyto nie głowica, czy posrednia ale coś z zasilaniem. Pozdrawiam oj zadaje mi on bobu:D
    LeDy
    Level 43  
    LeDy wrote:
    Napięcia strojenia mierz bezpośrednio na głowicy cały czas-może potencjometry programatora nie łączą dobrze?
    Ten manewr nie wyklucza programatora.
    Remeknapr
    Level 33  
    Telewizor pewnie długo stał nieużywany. Daj mu trochę czasu. Niech pogra. Uformują się elektrolity, całość się dosuszy i może się unormuje.

Remeknapr
    ALUŚ
    Level 36  
    Witam !

Nie widziałem w postach czy wymieniałeś C101 1µF UL 1550 R 423 33k i dla pewności C 102 , 103 .

Jeżeli to nie pomoże to odłącz warikap od głowicy weź taki potencjometr jak jest w programatorze .
    Jedną końcówką podłącz na UL 1550 drugą na masę a środek bezpośrednio na wejście warikapu na głowicę .
    To wyeliminuje wszystko w zasilaniu warikapu .
    Jeżeli nie masz nowego to wymontuj ze starego programatora .
    Jak byś mieszkał we Wrocławiu to dałbym Ci bo mam ich sporo .

Pozdrawiam .
    LeDy
    Level 43  
    ALUŚ ty chyba nie śpisz. Też o takiej podpowiedzi myślałem ale nie miałem dzisiaj czasu napisać. Myślę,że mógłby być nawet zwykły potencjometr 100K podłączony jak opisałeś i to potwierdzi lub wykluczy programator.Podłączasz ten potencjometr ,kręcąc nim ustawiasz jakąś stacje a potem włączasz, wyłączasz i sprawdzasz jak "trzyma " kanał.
    Malek
    Level 21  
    Wtajcie!
    Tak jak wcześniej napisałem podpiołem cały moduł posredniej (dwie śrubki i trzy przewody) od sprawnego w 100% telewizora - więc głowica , pośrednia - wykluczona. Podstawiłem również programator- niestety to samo....
    Tu wina lezy moim zdaniem w zasilaniu - ale skoro jest tak dobrze to dlaczego jest źle???
    Brak mi pomysłu - ale sie nie poddaje::D
    ALUŚ
    Level 36  
    Ale nie napisałeś czy wymieniłeś to co napisałem w pierwszej linijce postu .

Do kolegi LeDy Jestem nocnym Markiem .
    Malek
    Level 21  
    Wymieniłem R423=33kOhma w zasilaniu, kondensatory o których piszesz są na płycie pośredniej wraz z głowicą jest też tam zenerka 33V- w tym tV pośrednia jest montowana za pomocą dwóch wkrętów do całego chasiss.
    Pozdrawiam
    LeDy
    Level 43  
    Sprawdż jeszcze C603-100uF i C 373-22uF/250V.Wygląda to dziwnie
    ALUŚ
    Level 36  
    To jeszcze zostało -130v , napięcie które przychodzi na R601 i na C137 ,sprawdź które pływa .
    LeDy
    Level 43  
    Nie wiem ALUŚ czy się nie pomyliłeś .Na R 601 przychodzi -27,5V .Te pojemności co podałem są właśnie w minus 27,5V i minus 130V. Schemat mam Cygnus T 402 ,402A,402-3 i 402-3A
    ALUŚ
    Level 36  
    Okey LeDy o tym samym myślimy .
    Gdyby te dwa elektrolity były nie trafione to kolega Malek może
    sprawdzać następne elementy w tym napięciu które pływa .