Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grająca skrzynka ze złomu :))

roman1988 27 Gru 2006 18:28 8061 18
  • Grająca skrzynka ze złomu :))
    Witam wszystkich jest to pierwsza tego rodzaju projekt wykonany prze zemnie. Robiąc porządki w szafkach znalazłem kilka rzeczy z których można by zrobić coś przydatnego. A więc znalazłem stare drewniane opakowanie sam nie wiem po czym posłużyła za obudowę, dalej jakiś układ z pierdziałek komputerowych 2 + 1 i kilka drobiazgów typu przełącznik, kabel, itp. Głośniki tez znalazłem na strychu, tranfo tez jakiś tam leżał. Za obicie na front posłużyła mi podszewka ze starej kurtki. Moc może nie jest ogromna ale 3W na satelitkach i 5W na bass w zupełności mi wystarcza. Jestem po odsłuchu z najróżniejszych źródeł typu komputer, odtwarzacz, mp4, DVD. Dźwięk jest w miare czysty i wyraźny. jestem Bardzo zadowolony z tej konstrukcji. Teraz czekam na wasze opinie. Przepraszam za jakość zdjęć ale były robione telefonem.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 27 Gru 2006 18:39
    lacu14
    Poziom 14  

ja ściągnełem i żałuje bo co oglądać niema. Ale patrząc na to że to pierwszy projekt oddaje honor. Urządzenie moze i praktyczne. Przydało by mi się na jakieś biwaki itd.

• #3 27 Gru 2006 18:42
    roman1988
    Poziom 10  

właśnie myślałem nad dodaniem akumulatora do środka ale na razie nie wiedze potrzeby na wiosnę pewnie wrzucę

• #5 27 Gru 2006 21:16
    lechoo
    Poziom 39  

Zdjęcia nawet te zrobione telefonem można odszumić i przynajmniej przeskalować żeby nie zajmowały 0,5MB, trzeba tylko chcieć...
    Ponadto serwer na który załadowane są te zdjęcia prędkością nie grzeszy, pobieranie zdjęć z prędkością 2KB/s trwa wieki.

• #6 27 Gru 2006 23:17
    dktr
    Poziom 19  

Konstrukcja nawet praktyczna ;)
    Tylko ten transformatorek taki mały nieco.

Ale fotki tragedia!

sam nie mam zbyt szybkiego serwerka, ale po małej obróbce nie wygląda tak tragicznie:

http://dktr.lipowa.net/elektroda/1.jpg
    http://dktr.lipowa.net/elektroda/2.jpg
    http://dktr.lipowa.net/elektroda/3.jpg
    http://dktr.lipowa.net/elektroda/4.jpg

Pozdro!

• #7 28 Gru 2006 00:25
    neo_dc
    Poziom 32  

Dobre jak masz np. mp3 i chcesz sobie posluchac glosniej w pracy, nie musisz targac do domu bo koszt tego znikomy wiec niskie zagrozenie ze ci "wzmaka" zakoszą :D. Dodalbym jeszcze mozliwosc zasilania akumulatorowego i sprzet dobry na grill na dzialeczce. No i troszke chyba staranniej wyciac mogles te deski ( albo to na fotkach tak sie wydaje :)

Ogolem 4+/6 jak na 1 konstrukcje :)

• #8 28 Gru 2006 01:10
    Grejzen
    Poziom 11  

Wg mnie tragedia niegodna elektrody.

• #9 28 Gru 2006 01:38
    foxik000000
    Poziom 28  

Zamieszczam tu zdjęcia aby kążdy mogł je sobie swobodnie zobaczyc:

A co do konstrukcji to jeśli zrobiłeś to z niepotrzebnych rzeczy , które były Ci zbędne to spoko, tylko musiał byś trochę popracować nad estetyką i postaraj sie zrobić zdjęcia cyfrówką bo na tych nie wiele widać :D

• #10 28 Gru 2006 16:09
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Ten transformatorek to chyba za mały, wytargany z radia 12V na 2x0,5W głośniki. Nie odda wzmacniacz pełnej mocy, te pierdziałki jak sam napisałeś mają troszkę z siebie dać a grają przy tym trafo chyba na 40% swoich możliwości. Takie moje zdanie może się mylę, jak co to upomnieć.
    Pozdrawiam.

• #11 28 Gru 2006 18:38
    roman1988
    Poziom 10  

tranfo jest wystarczający daje napięcie 9V i 1A pobór pradu w maksie nie przekracza 0,7A wiec jest jeszcze zapas a ta konstrukcja wyląduje pewnie jako granie w garażu albo altance, a co estetyki praca wykonana została za popołudnie i w ogóle nie przywiązywałem do niej uwagi. w planach jest wykonanie czegoś przenośnego na ogniska, leży w szafce nowy aku żelowy 12V 14ah planuje do tego złożyć skrzynkę i ja obić kocykiem mam zamiar wrzucic tam wzmacniacz na tda1562Q ale słyszałem ze po ok miesiącu na basach kostka zaczyna pierdzierć a nie grać prawda to czy nie?????

• #12 28 Gru 2006 23:08
    -nabuchodonozor-
    Poziom 10  

Ja bym zrobił oddzielnie satelitki coś w stylu 2+1 reszta w porządku

• #13 29 Gru 2006 00:29
    wzmak123
    Poziom 18  

zamiast tda1562,

można zrobić przetworke + jakaś kosc lm3886 lub tda7294,
    z tego co wiem to te aku zelowe dosc długo trzymają,

albo po prostu kupić tda7375 2x25rms zasilanie 12v, do tego dobre głośniki, cos w stylu magnata tanie i mają w miare dużą efektywnośc, na biwak w sam raz.

• #14 30 Gru 2006 01:31
    grzesiek_re
    Poziom 14  

Witam
    widze że coraz wiecej jest na elektrodzie projektów wykonanych z "złomu". A co chodiz o projekt to według mnie można by było obudowe przeszlifować papierkiem sciernym i polakierować.
    pozdrawiam

• #15 02 Sty 2007 00:43
    DJ_Specu
    Poziom 11  

zamiast tych małych głośniczków które pewnie "robią za wysokotonowe" wstawiłbym "syczki" samochodowe za dyche, tanie a napewno lepsze niż te. Pozatym jeżeli sprzęt na biwaki to może wsadzić w niego jakieś stare radyjko samochodowe na płyte z jakąś rozsądną mocą np. 2x25watt. Wtedy by już nietrzeba by było budować wzmacniacza a koszt niebyłby chyba wielki. Tak czy tak to dla mnie żecz zbedna. Ja na biwakach i imprezach na działeczce wole puścić se muzyczke ze swojego auta.... pioneer deh-p8000r + pilot, pożądny wzmacniacz alpiny, tuba 25cm JBL, dwa głośniczki alpiny w tylnych drzwiach i stare philipsy od astry 1 z przoodu. Do tego akumulator EXIDE chyba 60AH i na jedną noc w miare ostrego grania wystarcza, rano jeszcze auto zapala :-) W ostateczności jak niejechałem autem na działke bo niemiałem kierowcy takiego zeby niepił to brałem samo radio i kolumienki z głośniczkami 20cm i nawet to nie tak źle grało więc może tu też radyjko byłoby niezłym pomysłem, tylko ciekawe czy by troszeczke nieprzerywało od ewentualnego basu.

• #16 02 Sty 2007 03:41
    Tremolo
    Poziom 43  

Całość konstrukcji generalnie ogranicza się do wpakowania gotowych elementów do środka skrzynki. Akustycznej, wiec, przenosze to do DIY Akustyka. Skrzynia jakoś tam moim zdaniem błędnie zaprojektowana. Błędów jest wiele, jesli te małe glosniki mają grać w wyższych pasmach muszą być bliżej siebie. Jesli to ma grać stereofonicznie, to lepiej bybylo jakby były w osobnych obudowach.

po za tym te małe głośniki musza być odseparowane w osobnych komorach - daj tam jakies doniczki.

Jest to bardziej piec do gitary basowej niż konstrukcja audio domowego. Lub jakies małe chucherko do gitary elektrycznej, tylko nie potrzebne sa wtedy te dodatkowe głośniczki.

Po za tym brak zdjeć z budowy, brak podania wymiarów i modeli głosnikow zastosowanych. Brak niestety skali porównawczej np. paczki zapałek.

• #17 03 Sty 2007 22:33
    kivlov
    Poziom 26  

jeżeli konstrukcja miałaby leżeć a można byłoby włanśie zrobić coś takiego to naparwdę szacunek za fatygę dla autora podziwiam:)

• #18 09 Sty 2007 11:44
    matel001
    Poziom 20  

Tremolo napisał:
    Całość konstrukcji generalnie ogranicza się do wpakowania gotowych elementów do środka skrzynki. Akustycznej, wiec, przenosze to do DIY Akustyka. Skrzynia jakoś tam moim zdaniem błędnie zaprojektowana. Błędów jest wiele, jesli te małe glosniki mają grać w wyższych pasmach muszą być bliżej siebie. Jesli to ma grać stereofonicznie, to lepiej bybylo jakby były w osobnych obudowach.

po za tym te małe głośniki musza być odseparowane w osobnych komorach - daj tam jakies doniczki.

Jest to bardziej piec do gitary basowej niż konstrukcja audio domowego. Lub jakies małe chucherko do gitary elektrycznej, tylko nie potrzebne sa wtedy te dodatkowe głośniczki.

Po za tym brak zdjeć z budowy, brak podania wymiarów i modeli głosnikow zastosowanych. Brak niestety skali porównawczej np. paczki zapałek.

Tremolo tylko po co tyle zachodu, to ma służyc jako głośnik do mp3, walkmana żeby sobie go w parę osób posłuchać. To przeciez nie musi mieć jakości nagłośnienia Estradowego.

Jak dla mnie to konstrukcja na 4/5, bardzo dobrze spelnia swoją rolę, praktyczna mała i nawet głośna. Szydercze są te gwizdki z komputerowych głośniczków. Sam bym sobie coś takiego zrobił. Mam nawet dwa głośniki 5w 4Om Tonsila od jakiegoś starego adaptera.

• #19 12 Sty 2007 21:07
    jw_amigowiec
    Poziom 11  

Jesli dobrze mi sie zdaje i ten glosnik jest na magnesie alnico, to... Hmmm, kurde, czasem ludzie maja starocie (np radia SABA), ktorych glosniki moga sie okazac prawdziwymi hi-endami, jesli wziac pod uwage walory brzmieniowe i efektywnosc. Glosniki z magnesami alnico miewaja po 100 db efektywnosci. Az zal, ze taki glosnik sie marnuje w ten sposob...

Swoja droga to moj 1 post tutaj (nie poglem sie powstrzymac od komentarza :D), witam wszystkich ;).