Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat mini-nadajnika UKF. Jak go przenieść na płytkę?

27 Gru 2006 19:53 3488 2
  • Poziom 2  
    Witam problem jest tego typu że mam schemat do Mininadajnika ukf ale nie wiem jak przenieś to na płytkie, widziałem ze jeden koleś na forum poszukuje tego samego tylko że nikt mu nie pomógł, no ale mniejsza z tym .Wiem że są programy które rysują płytki nawet taki sobie ściągnąłem tylko ze jak dla mnie początkującego elektronika to on jest zbyt skąplikowany. Czy jest ktoś w stenie mi pomóc i zrobi ten schemat na płytkie .
    Pozdrawiam
    A o to Schemat

(!!) – ozdobnik?

Nie używaj "pomóżcie" w tytule, tylko przedstaw swój problem.

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy! [h]
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Za malo danych. Jesli juz chcesz, zeby ktos zaprojektowal Ci plytke, to podaj chociaz oznaczenia tranzystorow - kazdy z tranzystorow ma inaczej ulozone wyprowadzenia kolektor - baza - emiter i dlatego powinienes podaj jego typ, zeby bylo wiadomo jak zaprojektowac plytke pod taki tranzystor. Poza tym skad ten schemat masz? Moze uda znalezc sie juz gotowy schemat plytki...Bo wyglada to na jakies opracowanie gazetowe... :)
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Trudno jest mi powiedzie gdzie to znalazłem bo otwierałem wiele stron ale mogę podać wszystko co znalem a mianowicie
    ?Jest to miniaturowy nadajnik UKF z modulacją częstotliwości(FM). Układ pomimo swojej prostoty odznacza się wysoką czułością. Odbiór nadawanych sygnałów jest możliwy przy użyciu dowolnego odbiornika z zakresem UKF 67-73 MHz. Zasięg nadajnika wynosi od 10 do 100m w zależności od napięcia zasilającego. "Sercem" urządzenia jest generator Colpitsa w.cz. o sprzężeniu pojemnościowym z tranzystorem T1 i obwodem rezonansowym L1, CT, D1. Dioda pojemnościowa D1 jest sterowana sygnałem z mikrofonu elektretowego M1, co zapewnia duży zakres zmian częstotliwości. Częstotliwość podstawową nadajnika ustawia się trymetrem CT podczas uruchamiania i strojenia mikrofonu. Trymetr CT jest jedynym elementem regulacyjnym, cewka L1 jest bez rdzenia i ma postać obwodu drukowanego. Rolę anteny spełnia ok. 30 cm przewodu w izolacji. Dzięki zastosowaniu obwodu separującego z tranzystorem T2, pojemności anteny mają niewielki wpływ na pracę nadajnika.
    Uruchomienie układu przeprowadza się na włączonym i nastrojonym na wymaganą częstotliwość odbiorniku radiowym. Powoli zmieniając ustawienie trymera CT należy dostroić nadajnik do odbiornika - objawi się to silnym głosem sprzężenia zwrotnego. Oddalenie od radia pozwoli usłyszeć w nim dźwięki wychwytywane przez mikrofon.
    R1,R3,R4=10-15 k?
    R2=22-47k?
    R5=3,3-4,7k?
    R6=1,5-3,3k?
    C1=1nF
    C2,C3,C6=10nF
    C4=6,8-8,2pF
    C5=22-33pF
    D1=BB105
    CT=trymetr 5-25pF
    M1=Mikrofon elektretowy
    T1=BF414,440,441
    T2=BF199,240,241.
    A w ogóle co myślicie o tym układzie czy to ma szanse zadziałać i co trzeba zmienić żeby można było odbierać na innych częstotliwościach UKF np. 80-101 mhz

Dodano po 14 [minuty]:

A może ten schemat jest lepszy, dużo się nie różni ale coś tam jednak jest innego