Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELRUZ Pz-63-3 zgrzewarka. Czy ma ktoś schemat tego urządzenia?

27 Gru 2006 20:47 7187 9
  • Poziom 10  
    Zgrzewarka ELRUZ Pz-63-3 rur PP czy ktoś posiada schemat tego urządzenia produkowanego w Starachowicach.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    He! :D Pracowałem kiedyś w firmie EXEL w Szydłowcu. To ja właśnie składałem te sterowniki do czasu kiedy Elruzy zaczęły robić to po swojemu. Na twoje pocieszenie - nigdy nie istniał schemat tego regulatora. Coś tam mi jednak w głowie pozostało. Napisz jaki t model zgrzewarki, chodzi mi o to czy z nastawnikiem temperatury, czy z potencjometrem, na triaku czy przekaźniku no i mniejwięcej który to może być rok produkcji.
  • Poziom 28  
    Tak się złożyło, że kilka dni temu poruszyłem podobny problem w dziale „Inne” https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic647965.html ale bez echa.
    W związku z tym, że problem identyczny to dołączę się do tego postu.
    Zgrzewarka zakupiona była 2 lub 3 lata temu. Typ PZ-63-3 L o mocy 1400W.
    Z potencjometrem, na triaku . Triak BTA16, Dwa układy UA 741 CV, optotriak MOC 3063.
    Ktoś :?: włożył grube paluchy do tego urządzenia i jest „trochę” :D źle poukładane, łącznie ze spalenizną i okopceniem po zwarciu. :cry:
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Typ PZ-63-3 Sna triaku . Triak BTA16, Dwa układy UA 741 CV, optotriak MOC 3063. Nastawnikiem temperatury są przełączniki.
  • Poziom 14  
    Firma EXEL padła jakieś dziesięć lat temu, więc na pewno nie zdobędę żadnego papierka do tego regulatora. Z tego co zapamiętałem, to pierwszy 741 pracował jako układ wzmacniacza sygnalu czujnika temperatury, w tym przypadku termopara. A drugi jako prosty układ regulatora, zresztą bardzo podobny do regulatora temperatury na termistorze. Zasilanie to ts2/14, napięcie do zasilania 741 symetryzowane poprzez dzielnik rezystorowy. Jeśli chodzi o nastawnik temperatury, to zwykły nastawnik dziesiętny z dobieranymi rezystorami, tak aby mógł spełnić rolę potencjometru, o ile pamiętam dobrze 100kΩ. Może uda mi się od szefa załatwić płytki, bo były ich całe tony :D

p.s. Wklejcie fotki płytek, może się coś poradzi.
  • Poziom 14  
    Płytka made in Elruz:D No to padł triak. Te rezystory sa już po stronie "wtórnej" optotriaka. I w zależności od rodzaju optotriaka, oraz samego triaka były montowane, jeden od 220Ω - 470Ω 0.5W, a drugi 390Ω; - 1.2kΩ też 0.5W. Elementem krytycznym jest sam triak(prawdopodobnie BT138 lub BT139). Z tego co pamiętam Elruz robił swego czasu dwie wersje zgrzewarek(większą i mniejszą). Optotriaki montowane były różne, lecz wszystkie z serii MOC30... koniecznie z tzw. detekcją zera. Ja troszkę kombinowałem z takim układem i bez problemu MOC3041, MOC3043, MOC3063 oraz BT139 radziły sobie ze spiralą 1.5KW. Rezystory po stronie triaka jak na rysunku. Odnośnie termopary to FeCuNi czyli typowy "żelazo-konstantan". Bardzo istotne jest jej wpięcie do układu tzn. polaryzacja. Gdy się ją podłączy odwrotnie zgrzewarka grzeje do bulu. Dorzucam rysunek wygrzebany gdzieś na tym forum, powinien coś pomóc.
  • Poziom 28  
    Bzyku997 dziękuję za pomoc. Informacje które podałeś powinny mi wystarczyć w naprawie tej zgrzewarki. O skutkach powiadomię.
  • Poziom 28  
    Uszkodzonym elementem okazał się optotriak MOC 3063, a konkretnie część triakowa. Widoczne na zdjęciu przegrzane rezystory okazały się sprawne, jednak dla pewności rówmież je wymieniłem.
  • Poziom 1  
    a czy posiadacie może jakieś informacje na temat zgrzewarki typ pz-63-2-s a dokładnie chodzi mi o to gdzie można by zakupić płytkę sterowania do tego modelu.