Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka sieciowa jako sygnał audio /wideo

27 Gru 2006 21:33 2128 6
  • Poziom 21  
    Hej mam takie pytanie jak by się sprawdził kabel sieciowy (skrętka) w roli kabla audio wideo na odległości 15 m??
  • Computer Controls
  • Poziom 27  
    Witam
    jeśli kabel sieciowy jest ekranowany to może i by się jakoś sprawdził ale nie ekranowany to nie. Ekranowanie powinno być na wszystkich sygnałach
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    no własnie kabel sieciowy wygląda tak ze jest 8 żył skręconych parami we wspólnym ekranie. Czyli są 4 pary. tylko nie wiem czy takie skręcenie działa podobnie jak ekran...
  • Poziom 43  
    Witam,
    zamiast deliberować, czy ekranowana skrętka nada się, czy nie do przesyłu wideo, lepiej napisz z czego i dokąd chcesz ten sygnał przesyłać.
    15m to jest bardzo daleko... :cry: dla sygnału Composite Video...

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    ekran powinien oddzielać sygnał od zakłóceń zewnętrznych pochodzących np. z sieci energetycznej, połączeń GSM itd.
  • Poziom 21  
    Sygnał z tunera cyfry+ do mojego telewizora w pokoju.
    Z tego co czytałem to mozna bez problemu wysyłać sygnał video na takie odległości, nawet na sporo większe.
  • Poziom 28  
    Zlitujcie się ludzie.
    Przecież chyba nie będziecie z kabla STP czy UTP robić "koncentryka dla ubogich"...
    Sygnały najrozmaitsze, także wideo przesyłane są skrętką, ale tak jak przewidziano tworząc takie kable.
    Sygnał winien być różnicowy, tj. wzmacniacz wpuszczający sygnał w kabel powinien mieć dwa wyjścia podające ten sam sygnał tylko z rożnymi znakami.
    Stopień odbiorczy winien z kolei mieć wejście różnicowe i wzmacniać jedynie różnicę między sygnałami z obu drutów pary.
    Skrętka jest skręcona w dwóch celach:
    - aby przewody były blisko siebie, wtedy wszelkie efekty indukowane z zewnątrz są (prawie) identyczne w obu drutach i nie zmieniają sygnału różnicowego
    - aby pętla tworzona przez oba druty nie mogła oddziaływać z otoczeniem (bo po jednym pełnym skręcie wpływ zewnętrznego pola magnetycznego całkuje się na zero).
    Oczywiście oba powyższe efekty działają też w przeciwną stronę, skrętka powinna minimalnie (wcale) promieniować swój sygnał do otoczenia.
    Jeżeli problemem jest zasilanie "nadajnika i odbiornika linii" to można zaryzykować użycie transformatorów dopasowujących (symetryczne uzwojenie od strony skrętki i asymetryczne na zewnątrz.
    Tylko nie jestem pewien czy da się prosto dobrać trafo do celów przesyłania wideo. Ale sądzę że powinno to być możliwe.