Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black

Konsul 27 Gru 2006 23:14 7197 16
  • Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black
    1. Dlaczego lampy?

Przedwzmacniacz powstał w zasadzie tylko dlatego, że w swoich zbiorach miałem wszystkie elementy potrzebne do jego budowy. W związku z tym postanowiłem spróbować zrobić coś co oprócz tego, że gra to jeszcze tak ładnie świeci.

2. Jak zrobić coś z niczego?

Prawda jest taka, że koszt wykonania tego "cuda" wynosi 0zł. Transformator (jakiś TS30...) miałem od zawsze i z tego co pamiętam wyciągnąłem go z jakiegoś radia w wieku, w którym posiadałem jedynie umiejętność rozbierania (składanie było większym problemem :)). Lampy dostałem za darmo od jakiegoś dobrego człowieka z elektrody. Obudowa natomiast pochodzi z jakiegoś rozebranego przeze mnie telewizora (bodajże Beryl). Musiałem ją jedynie pomalować na czarno sprayem i dorobić podstawę, która składa się z dwóch połączonych ze sobą desek. Pomalowałem je lakierem bezbarwnym. Dodatkowo telewizor został dawcą kondensatorów na wysokie napięcie znajdujących się w zasilaczu. Największą trudność sprawiła mi tylko budowa elementu, w którym znajdują się lampy. Pozostałe części to w zasadzie garść rezystorów i kondensatorów.

3. Co w środku piszczy

Oryginalny schemat pochodzi z tej strony: http://www.republika.pl/audioton/preamp-nr3.html . Został on nieco przeze mnie zmodyfikowany. Zastosowałem inne lampy (ECC82 zamiast ECC88). Użyte przeze mnie lampy wymagają innego napięcia żarzenia, więc musiałem odpowiednio je dostosować. Dodatkowo w zasilaczu dałem większą pojemność bo telewizor był dobrze wyposażony :). Napięcie anodowe wynosi ok 250V. Zastosowałem dwa włączniki. Jeden załącza napięcie żarzenia a drugi dodatkowo anodowe. Dzięki temu otrzymałem coś w stylu stand-by. Więcej nie będe się rozpisywał bo bardzo dobry opis znajduje się na wspomnianej przeze mnie stronie.

4. Jak to gra

Ocena brzmienia jest raczej subiektywna, więc nie będe się rozwodził. Moim zdaniem gra poprawnie i z pewnością spełnia swoją funkcję czyli wzmacnia sygnał i pomaga wysterować wzmacniacz. Nie jestem z nim jeszcze osłuchany mimo, iż powstał dosyć dawno, ponieważ nie mam jeszcze do niego docelowego wzmacniacza. Mogę jedynie powiedzieć, że zauważyłem w nim pewne lampowe smaczki opisywane na wielu stronach. W niektórych piosenkach naprawdę brzmi to ciekawie. Jednak niema co się spodziewać jakiegoś bardzo "lampowego" brzmienia. Przedwzmacniacz zasilany jest wysokim napięciem i jest poprawnie zbudowany. W związku z tym ma on z pewnością niskie zniekształcenia i wiernie przetwarza dźwięk. Nie jest to popularny bufor zasilany np. z 12V, który produkuje niezliczone ilości harmonicznych.
    Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black

Więcej zdjęć oraz inne moje konstrukcje możecie znaleźć na mojej stronie: http://www.secretplace.ovh.org/index.php?action=przedwzmacniacz

Fajne!
  • #2 28 Gru 2006 01:45
    coolleś
    Poziom 12  

o będe pierwszy...
    bardzo fajnie wygląda ta obudowa... i mam pytanko czy tam w niej siedzi biała dioda? A i ten link do strony ze schematem nie chce się otzworzyć...

Moderowany przez Kwaczor:

Nie wiem czy kogoś interesuje że jesteś pierwszy. Raczej nie bardzo. Radze się zapoznać z regulaminem forum. Na razie karteczka na otrzeźwienie

• #3 28 Gru 2006 01:57
    foxik000000
    Poziom 28  

No rzeczywiście ładne wykonane , myśle że równie dobre gra ;) Fakt strona ze schematem nie działa , została skasowana.

Mysle ze lepiej bedzie jak reszta zdjec bedzie tutaj wtedy się lepiej ogląda :)

Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black
    Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black

Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black Przedwzmacniacz lampowy na lampach ECC82 "Fade To Black

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć :)

• #4 28 Gru 2006 08:39
    Konsul
    Poziom 23  

W środku niema żadnej diody. Podświetlenie było zrobione tylko podczas robienia niektórych zdjęć. Tak sobie z kumplem kombinowaliśmy i myślę, że dzięki temu zdjęcia są ciekawsze :) a napewno bardziej kosmiczne ;).

• #5 28 Gru 2006 12:45
    Morg
    Poziom 12  

Świetnie to wygląda, ciekawa obudowa, orginalna :D
    a właśnie szukam jakiejś na mój wzmacniacz OTL

• #6 28 Gru 2006 17:13
    redart
    Poziom 23  

Swietnie to wygląda, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Oryginalny pomysł na obudowę. Tylko dlaczego ta gałka 'do kręcenia' w tak bardzo niekonwencjonalnym miejscu. Może przenieś potencjometr nad te dwa przełączniki. 5/6.
    Gratulacje za takie fotki. Trzeba umieć zaprezentować swój produkt. Tobie się udało.

• #7 28 Gru 2006 17:18
    Konsul
    Poziom 23  

Jeśli chodzi o gałkę to ta asymetria też mnie trochę raziła. Jednak umieszczenie jej nad przełącznikami też nie bardzo mi pasowało. Jakoś tak pusto było w miejscu, w którym się teraz znajduje. Poza tym jak ktoś lubi kręcić gałkami lewą ręką to ma o wiele większy komfort ;).

• #9 28 Gru 2006 19:14
    Konsul
    Poziom 23  

Oczywiście, że tak. Zawsze mi się myliły. Dzięki za zwrócenie uwagi, już zmieniam...

• #10 28 Gru 2006 19:24
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Konsul napisał:
    Oczywiście, że tak. Zawsze mi się myliły. Dzięki za zwrócenie uwagi, już zmieniam...

No tak dać tyłka.... A ja myślałem, ze jakąś nową lampę odkryłeś.

• #11 28 Gru 2006 19:33
    danielkk
    Poziom 31  

Fajna konstrukcja podoba mi sie.... zakochałem sie w lampach.

PS: daj jeszce raz schemat bo sie zeczywiscie link nie otwiera!!

• #13 28 Gru 2006 22:42
    116236
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 28 Gru 2006 23:09
    Konsul
    Poziom 23  

Sprawdzałem tylko na stronie. Już poprawiłem link znajdujący się tutaj.

• #15 02 Sty 2007 00:22
    DJ_Specu
    Poziom 11  

Bardzo fajna konstrukcja 5/6. Też mam ochote zrobić sobie coś na lampach ale ten brak czasu i imwencji twórczej...

• #16 20 Mar 2007 22:06
    Atlantis86
    Poziom 19  

Hmm... A te dwie lampy to na jeden kanał, tzn mono czy ti stereo? ;)

• #17 20 Mar 2007 22:50
    Konsul
    Poziom 23  

Po jednej lampie na kanał czyli stereo :).