Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt prostego zasilacza

kacperbo 27 Gru 2006 23:34 2205 6
  • #1 27 Gru 2006 23:34
    kacperbo
    Poziom 13  

Witam,
    Mam kilka pytan dotyczacych projektowania zasilacza (dokladnie chodzi o symetryczny zasilacz np na 5 lub 9 V z regulowana stabilizacja pradowa w zakresie np 100mA - 1,5 A).

Przejrzalem juz kilkanascie stron z wyszukiwarki elektrody dotyczacych zrodel pradowych/napieciowych jednak ciagle "nie widze" rozwiazania dla siebie :( A oto i pytania :

1)W jaki sposob (chodzi mi bardziej o ogolna idee niz o konkretne rozwiazanie) projektuje sie najprostsze uklady tego typu ? (oparte wylacznie na elementach dyskretnych)

2) Czy oparcie takiego ukladu na stabilizatorze z dioda Zenera ma sens ? (jezeli tak to w jaki sposob regulowac prad ?)

Mysle ze podpowiedzi w postaci odpowiedzi na powyzsze pytania pozwola mi "ruszyc" z tym projektem, ale zapewne w trakcie "projektowania" nasuna mi sie kolejne pytania ;) .

Z gory dziekuje za dobre rady ;)
    Pozdrawiam
    kacperbo

0 6
  • #2 28 Gru 2006 00:22
    danielkk
    Poziom 31  

mozna zastosowac scalone stabilzatory +-5 lub 9V ktore maja wydajnosc prądową do 1,5A i zrezygnowac z regulacij pradu bo po co??

0
  • #3 29 Gru 2006 10:49
    kacperbo
    Poziom 13  

Witam,
    trudno sie nie zgodzic jednak jak zaznaczylem w temacie jest to projekt ktory musi spelniac przedstawione zalozenia. A jezeli chodzi o pytanie "po co?" to odpowiedz brzmi - zeby sie czegos nauczyc
    Pozdrawiam

Wiem ze to nieladnie "podbijac" swojego posta, ale moze ktos moglby mi cos jeszcze doradzic w tym temacie ? (ewentualnie prosze o przeniesienie do innego dzialu zwiazanego z tematyka zasilania )

j.w.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]

0
  • #4 29 Gru 2006 15:37
    danielkk
    Poziom 31  

chcesz sie uczyc to idz do odpowiedniej szkoły i zaczni czytac ksiazki

0
  • #5 29 Gru 2006 16:31
    trol.six
    Poziom 30  

Twoje pytanie jest z zakresu podstaw układów elektroniki. A nie z zakresu projektowania. Możesz to zrobić np. na L200. A jak dużo poczytasz to na milion sposobów.

0
  • #6 29 Gru 2006 18:18
    bogdan_p
    Poziom 39  

może tak czasy w których budowano zasilacze w postaci stabilizatorów szeregowych tzn układ z tranzystorem i diodą Zenera już dawno minęły
    przy obecnych cenach taniej i prościej zbudujesz zasilacz stosując scalone stabilizatory masz cała serię LM 78xx , 79XX , LM 317 czy wspomniany L200
    przeglądnij sobie dokumentację tych elementów , są również schematy pozwalające poza podstawową aplikacją zbudować zasilacze o regulowanych parametrach
    pewne podstawy masz tu http://www.edw.com.pl/ea/zasilacze_sch.html
    dokumentacje znajdziesz na tej stronie http://www.elenota.pl/

0
  • #7 29 Gru 2006 22:30
    kacperbo
    Poziom 13  

Witam ponownie,
    do danielkk : chce sie uczyc i dlatego aktualnie chodze do "odpowiedniej" szkoly, a jezeli chodzi o czytanie to czytam ksiazki, jednak praktycznie wszedzie proponowane sa rozwiazania z uzycie scalonych stabilizatorow - i stad bylo moje pytanie. Jednak odpowiedz ktora uzyskalem :"bo po co" nie do konca mnie satysfakcjonowala.

do bogdan_p oraz trol.six :
    A jezeli chodzi o uzycie stabilizatorow LMxxx to jestem swiadomy tego ze moga byc uzyte do takiego zasilacza, jednak jak napisalem na samym poczatku chodzilo mi o rozwiazanie bez uzycia scalakow.

Przegladalem jakis czas temu dokumentacje do LM317 i jak juz pisalem wiem ze zawarte sa w niej pewne "pomysly" ukladow. A przy okazji dziekuje za linki ;)
    Pozdrawiam i "ide czytac" ;)
    kacperbo

0