Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Curtis 21M2VT - brak koloru czerwonego w treści obrazu

28 Gru 2006 08:58 2157 6
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam telewizor Curtis 21M2VT.
    W treści obrazu zniknoł mi kolor czerwony..zamiast tego koloru mam czarny.

Będe wdzięczny za wszelkie sugestie co to moze być.

Z gory dziekuje i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Przyczyna może tkwić w uszkodzonym torze "czerwonego" we wzmacniaczu wizyjnym lub w samym kineskopie. Spróbuj najpierw dobrze odczyścić styki szpilek kineskopu z podstawką i pomierz napięcia!
  • Poziom 10  
    W momencie pojawienia sie usterki usłyszałem takie pyknięcie i w tym momencie zaczeło brakowac koloru czerwonego.

Czego napięcia pomierzyć i jakie one powinny być??? ewentualnie czy jest w sieci jakaś stronka z opisami jak sie to wszystko mierzy taka dla żółtodziobów???
    I gdzie jest ten wzmacniacz wizyjny????

Buszując po sieci znalazłem opis podobnej usterki w telewizorze Curtis ale innego modelu

http://tda5940.republika.pl/porady.htm i tam przyczyna był układ scalony TDA3560A lecz takiego układu w moim TV nie znalazłem.
  • Poziom 38  
    Na schemacie (przepraszam za jakość ale tylko taki udało mi się ściągnąć) masz trzy tory koloru RGiB zaznaczone kolorowymi prostokątami i liniami. W tych trzech (identycznych) torach pomierz napięcia i porównaj ze sobą. Powinny być bardzo podobne przy obrazie ustawionym na jakieś szare tło. Nie podałeś info czy przy obrazie cz-białym ekran ma odcień niebieskawo-zielony? Jeśli tak to trzeba szukać w tym fragmencie jaki jest na schemacie.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuje za pomoc.
    Tak dokładnie obraz jest zielonkawy a zamiast czarwonego jest wyświetlany czarny i to zarówno w menu akranowym jak i podczas wyświetlania obrazu nadawanego przez TV.
  • Poziom 10  
    Poszedłem za radą Pana @Preskaler
    pomierzyłem napięcia na tych układach TDA6101Q.
    Zgodnie ze schematem na układzie oznaczonym IC901(od toru czerwonego) występują niższe napięcia w porównaniu z pozostałymi dwoma.

nr nóżki IC901 IC902 IC903
    4(GND)+9(Vof) 145 270 270
    4(GND)+8(Voc) 200 250 250
    4(GND)+7(Vor) 210 280 280

Reszta napięć jest taka sama we wszystkich układach.