Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodawanie sygnałów sinusoidalnych - wykresy wektorowe

moofik 28 Dec 2006 09:05 5284 5
    moofik
    Level 2  
    Witam...
    mam problem, mianowicie dostalem do napisania prace i nie mam pojecia gdzie mozna znalezc jakiekolwiek materiały na ten temat :

1. Dodawanie sygnałów sinusoidalnych - wykresy wektorowe, metoda symboliczna. Zilustrować rozważania wybranym przykładem.

jezeli macie jakies wiadomosci na podany przezemnie temat to prosze o pomoc.
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    moofik wrote:
    Witam...
    mam problem, mianowicie dostalem do napisania prace i nie mam pojecia gdzie mozna znalezc jakiekolwiek materiały na ten temat :

1. Dodawanie sygnałów sinusoidalnych

to w matematyce nosi nazwę sumowania harmonik (dodawania wartości chwilowych przebiegów przebiegów sinusoidalnie zmiennych o tej samej częstotliwości).

moofik wrote:
    - wykresy wektorowe, metoda symboliczna. Zilustrować rozważania wybranym przykładem.

Jak już to wykresy wskazowe, ponieważ napięcia i prądy są skalarami, więc nie wolno nazywać ich w ten sposób, choć dla przebiegów sinusoidalnie zmiennych o tej samej częstotliwości i w stanie ustalonym zatrzymanie wirującego promienia wodzącego sinusoidy w dogodnej chwili czasowej (wartość amplitudy) a następnie sumowanie wynikające z z rachunku harmonik podobne jest do sumowania wektorów.
    Jednak przebiegi te wektorami nie są, ponieważ nie istnieją (nie mają sensu), tak jak w rachunku wektorowym, na nich operacje multiplikatywne (mnożenie).
    Używanie przez niektórych polskich luminarzy elektrotechniki w swych podręcznikach tego nazewnictwa jest, moim (i nie tylko moim) zdaniem, nieporozumiem wynikającym po części z grzechu dzieciństwa (powtarzanie tego nazwewnictwa w kolejnych wydaniach swego podręcznika, mimo solennego publicznego przyżyczenia kolegom po fachu, iż w następnym wydaniu będzie to zmienione), lub wzorowaniu się na pierwszym w języku polskim podręczniku do elektrotechniki teoretycznej Prof. Politechniki Warszwskiej Mieczysława Pożaryskiego, który takiego nazewnictwa użył, a który to egzemplarz tego podręcznika jest w moim posiadaniu.

moofik wrote:
    jezeli macie jakies wiadomosci na podany przezemnie temat to prosze o pomoc.

Ależ oczywiście, możesz zgłosić się do mnie na semestralny kurs z Elekrotechniki Teoretycznej (obowiązuje matura i wiadomości z trygonometrii i teorii funkcji jednej zmiennej, oraz rachunku na liczbach zespolonych, o pieniądzach gentlemani nie rozmawiają, tylko je wydają).
    Natomiast, jak chcesz uczyć się sam to, polecam zakup odpowiedniego podręcznika (najlepiej nie jednego) do Elektrotechniki Teoretycznej na poziomie akademickim, których zdobycie nie powinno nastręczać trudności.
    Korzystanie ze wszechobecnych Google'i tu, w tym przypadku, nie polecam, ponieważ rozproszona tam wiedza (a którą należy przyjmować systematycznie) jest znacznym utrudnieniem dla laika w jej przyswajaniu.

Co to za AlmaMater, czy inna instytucja edukacyjna (nie podejrzewam, iż robisz to na płatne zamówiene) w której nie uczą tylko każą pisać prace?

Pozdrawiam
    moofik
    Level 2  
    wszystko ładnie i pięknie, ale dalej nie moge znależć nic na ten tema.... niestety nie mam czasu na semestralny kupr ponieważ prace mam oddac na uczelni w dniu 06.1.2007r. wiec jak idac nie ma na tali kurs nietety czasu..
    wiec nadal prosze o podesłanie mi jakich kolwiek wskazówek abym mogł taka prace napisać.

dziekuje I pozdrawiam
    kamil108
    Level 2  
    cześć moofik
    widze ze kumpel z kierunku :( to samo zadanie mnie męczy

a masz na pozostałe dwa ?? :)

dodam ze z moofikiem meczymy sie nad 3 zadaniami na sobotę je mamy :)

1. Dodawanie sygnałów sinusoidalnych - wykresy wektorowe, metoda
    symboliczna.
    Zilustrować rozważania wybranym przykładem.

11. Zasady przekształcania równań układów liniowych w równania
    operatorowe.
    Zilustrować rozważania przykładem.

21. Równanie rekurencyjne pierwszego rzędu. Zilustrować rozważania
    przykładem.

wykładowca pozwolił korzystać z notatek z wykladów ( nic nie mowil na temat tych zagadnien) oraz literatury ( mam 6 tomów grubych i nic na temat ciekawego nie mogę znaleźć ) moofik potwierdz

hilfe :)

Ps to zadania z Sygnałów i Systemów ( czysta informatyka - kierunek ) :)