Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning seryjnej wieży. pomoc

28 Gru 2006 12:19 1400 8
 • Poziom 30  
  Witam
  Chciałbym się doradzić was o dobór 2 głośników do 150zł rola sub. Pokój 15m2.

  Mam wieże technicsa. Mam pod nią podpięte kolumny. Tylko to wygląda tak że od wieży do kolumny idzie 6 kabli !! Do wysokotonowego 2, do średniaka 2, do niskotonowego 2. I chciałbym poprawić basy w mojej wieży obecnie są niezbyt dobre jakościowo. Mój pomysł wygląda następująca. Do niskotonowych jest dostarczane 54W przy 6 ohm ( tak pisze w instrukcji) to po prostu mam 2x54W przy 6 ohm. Zrobił bym dwa suby pod te dwa kanały. W kolumnach zwrotki nie ma cały cięcia pasma już jest w wierzy przewidziane. Co do ciecia i filtrów tez się nie muszę martwić bo jest to przewidziane w wierzy wszytko. I teraz mam mało W na kanał i potrzebuje w miary dobry głośników co nie potrzebują za dużo żeby w miarę zagrać mam takie typy na te dwa suby

  1.
  ARN-226-07/8
  2.
  Tonsil GDN 20/40,8


  Czekam na wasz propozycje odnośnie tej zmiany i na wasze typy głośników co sprawdzą się w tych warunkach

  tutaj zamieszczam taki schemat jak to ma wyglądać mniej więcej
  http://img156.imageshack.us/img156/6629/schematod2.jpg

  głośniki mają być raczej 8ohm tak żeby nie zajechać wzmaka 4 ohmowymi.


  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Jeśli byś chciał od nowa zbudować zestaw głośnikowy, to przede wszystkim poszukaj w specyfikacji sprzętu na jakich częstotliwościach następuje cięcie pasm (cięcie aktwyne). Prawdopodobnie Twój pomysł z subwooferami zamiast niskotonowców w kolumnach nie wypali, bo pasmo dla niskotonowca będzie do np. 600Hz i będziesz miał zbyt dużą kierunkowość basu (a jak utniesz dodatkowym filtrem, to będzie dziura w charakterystyce). Pozostałe przetworniki również trzeba by dopasować impedancją i pasmem do cięć... chyba, żeby zaingerować w tą aktywną zwrotnicę w wieży i dostosować do potrzeb albo całkowicie pominąć.

  Aha, teraz zwróciłem uwagę, że choć częściowo chcesz pozostawić stare kolumny. Ciężko to wygląda, bo nie podłączysz np. równolegle subwoofera ciętego niżej cewką do niskotonowca kolumny (za mała impedancja) a szeregowo taki pomysł nie ma racji bytu.
 • Poziom 30  
  tylko że ja nie chce podłączać pod niskotonowce w kolumnach tylko porostu je zostawić w spokoju i nic z nimi nie robić. Po prostu chce zamiast nich zrobić dwa suby. Co do cięcia to nic nie pisze w instrukcji i w necie nic nie znalazłem. Czy dobry był by pomysł np taki po odłączać górę i środek dół zostawić i puścić generator to chociaż mniej więcej bym zobaczył gdzie kończy się pasmo * górna jego część) niskotonowców, na dole pisze że 45HZ i tak jest bo jak zapuszczę 40hz to jest już bardzo duży spadek natężenia dźwięku.

  pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie się tematem.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Jak nie masz danych o cięciu to faktycznie możesz "przeczesać" pasmo generatorem (możesz sobie pomóc miernikiem napięcia wpiętym szeregowo między kolumnę a wzmacniacz). Jeśli niskie pasmo będzie cięte na wyższym poziomie, niż ok. 200Hz, to moim zdaniem nie ma sensu bawić się w oddzielne subwoofery zamiast normalnej sekcji niskotonowej w kolumnie.
 • Poziom 30  
  acha ok zabieram się za czesanie pasma :)


  chyba jednak to nie ma sensu u góry są cięte gdzieś mniej więcej w okolicach 400-450 dalej jest już duży spadek, szkoda.
 • Poziom 35  
  Nie ma co się porywać na te subwoofery. Rozważałeś konstrukcję kolumn 3-drożnych np. na ARN 226, ARX 150 i ARV 104/STX GDN 11-200? Ciekawe, czy te aktywne zwrotnice nie zmieniają nic w pasmie poza cięciem.
 • Poziom 30  
  ciekawe właśnie ale niestety twego nie wiem. Ojciec coś wspominał ze zabierze mi tego technicsa do siebie i też coś mówił że da mi kasę na kolumny i ampli to razem jakieś 1800zł. To na razie nic pewnego, ale jak by wypaliło to bym kupił ampli Pioneer VSX-516 i do tego zrobił 3 way
  SC 10N
  ARX
  2xARN 226-07 ( buda BR)

  a potem z czasem w wakacje zrobił satelity i centrala.
  Tylko nie chce na razie nic za mocno planować.

  Jednak dam sobie spokój z tymi subami.

  Dzięki wiezlak za pomoc pozdrawiam
 • Poziom 35  
  W takim razie nie ma sensu robić teraz czegokolwiek półśrodkami. Jak będzie klarowniejsza sytiacja kwotowo-sprzętowa , to wtedy zrealizujesz konkretne plany DIY :)
 • Poziom 30  
  też tak myślę nic na siłe. temat uważam za zamknięty i jeszcze raz dzięki wiezlak za pomoc

  pozdrawiam