Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Załącznik kilkusekundowy

wookie 30 Aug 2003 22:38 4553 22
Altium Designer Computer Controls
    wookie
    Level 11  
    Czesc
    Mam domofon który dziala w następujacy sposób:
    po przyciśnięciu przycisku odgrywa on melodyjkę. Gra ona tak długo, jak długo trzyma się wciśnięty przycisk.
    Chciałbym, aby nawet przy krótkim wciśnięciu przycisku domofon dawał sygnał przez około 5 sekund.
    Jeśli ktoś ma pomysł jak zrobić taki kilkusekundowy załącznik prosiłbym o szczegółowy schemat ponieważ jestem początkującym elektronikiem.
  • Altium Designer Computer Controls
    ACULA
    Level 34  
    trzeba zastosować generator multistabilny, chyba 74121 lub 123 ale nie retrygowalny
  • Altium Designer Computer Controls
    Hrabol
    Level 25  
    taki multiwibrator to nawet na dwuch tranzystorkach moza zrobic
    ggrunge
    Level 17  
    :arrow: Acula: chodzilo Ci chyba o monostabilny :)
    ACULA
    Level 34  
    oczywiście że monostabilny :wink: , ale że Hrabol mnie nie poprawił... :wink:
    to wszystko przez to że zacząłem się zastanawiać czy 555 jest retrygowalny , a że używałem go najcześciej jako multi to z zamyślenia walnąłem multiwibrator :wink:
    dobry do tego celu jest 121, 123 nie nadaje się
    ggrunge
    Level 17  
    z 555 mono tez mozna zrobic (tylko za duzo zachodu zeby robic to na 555), a 123 to nie jest przypadkiem podwojny 121???
    ACULA
    Level 34  
    jest podwójny ale jest także różnica w bramkach wejściowych i retrygowalności
    elektryk
    Level 42  
    A może by coś prostrzego? Np zamontować kondensator równolegle ze stykami? W momencie naciśniecią będzie się on rozładowywać a w momencie puszczenia będzie jeszcze przez chwile przewodzić (bo się będzie ładować). Pojemność trzeba dobrać eksperymentalnie, na początek prosze spróbować jakieś 100uF.
    PS nie wiem jak jest zbudowany ten domofon ale być może przez obwód "dzwonienia" przepływa dość duży prąd, wtedy kondensator nie wystarczy :(
    wookie
    Level 11  
    Dzięki za pomoc, choć nie bardzo wiem o czym mówicie. Właśnie szukam informacji o tym co zaproponowaliście na elektrodzie.pl, ale jeżeli możecie mi wytłumaczyć to nieco prościej to z góry dzięki. To z kondensatorem to rozumiem :wink:
    ACULA
    Level 34  
    jeżeli z kondensatorkiem rozumiesz to powinno wystarczyć
    my pisaliśmy o układzie(monowibratorze), który działa następujaco
    na wyjściu jest stan wylaczenia
    ktoś wciska przycisk
    następuje włączenie (wyzwolenie)monowibratora
    kondensator ładuje się lub odwrotnie zgodnie ze stałą RC
    po upłynięciu ustalonego czasu monowibrator wyłącza się

rożnicą miedzy tymi dwoma ukąłdami jest to że z samym kondensatorkiem czas zależy od obiążenia C+układ tworzą stałą czasową
    w drugim przypadku stała RC jest niezależna od układu obciążającego ponieważ C ładuje się przez znany, wmontowany R

poszukaj w opisach 555,74121, 74123
    miras
    Level 15  
    Wszystko zależy od tego jaki to jest domofon.Sygnał dzwonienia może przechodzić przez przycisk i wtedy metoda z kondensatorem jest nierealna.Najlepiej zmodyfikować układ domofonu i zamontować monowibrator (jak proponują przedmówcy) .Ja jednak proponuję układ CD4541.Wystarczy kilka elementów i co najważniejsze niemal dowolne napiecie zasilania (do 20 V).W najgorszym przypadku będziesz musiał dołączyć jeszcze jakiś mały przekaźnik i to wszystko.Sprawdź co załącza przycisk dzwonienia (czy podaje sygnał czy też napiecie stałe) , to postaram ci się dopasować schemacik - jeśli sam sobie z tym nie poradzisz.
    wookie
    Level 11  
    No właśnie kondensator nie zadziałał. Sprawdzę co leci przez przycisk. Pomoc napewno mi się przyda.
    Pozdrawiam.
    wookie
    Level 11  
    Przez włącznik idzie sygnał prosto do słuchawki. Nie zdążyłem jej rozebrać ale jak dobrze pamiętam to nic tam nie ma tzn. sygnał idzie prosto do głośniczka który pełni jednocześnie rolę słuchawki i 'przywoływacza'.
    PS. Czy schemat załączony przez Ski Mana to gotowy układ, który bym potrzebował?Jeśli dobrze rozumiem to w nim po włączeniu (podaniu napięcia Vcc) nastąpi zwarcie Input i Output na określony czas?
    Ski Man
    Level 23  
    Witam

Narysuj, jak to wygląda z tym przyciskiem.
    A z monowibratorem to troszkę inaczej. Do
    INPUT należy podłączyć twój przycisk a na
    OUTPUT otrzymasz impuls 5-cio sekundowy.
    Ale by to dostosować do konkretnego układu
    musisz coś narysować - połączenie przycisku z resztą
    no i dobrze byłoby wiedzieć jakie tam jest zasilanie.
    wookie
    Level 11  
    Załączam schemat od domofonu (był tylko taki ogólny i kiepskiej jakości).
    To domofon 4LX

Zasilany z transformatora 12V 6VA, mój układ ma tylko jeden przycisk i jeden aparat.
    Na przycisku jest ok. 18V (?), łączy on 10 (wyjście generatora wywołania) z 1 w słuchawce. Słuchawka jast zrobina tak, że głośnik raz służy do rozmawiania a pozatym wydaje sygnał przywołania załączany przyciskiem.

Oznaczenia pól na płytce w panelu są następujące:
    -1- zasilanie z transformatora jeden przewód i wyjście do elektrozaczepu jeden przewód
    -2- zasilanie z transformatora drugi przewód
    -3- wyjście do elektrozaczepu drugi przewód
    -4- wejście na wzmacniacz z mikrofonów aparatów domofonowych
    -5- wyjście na słuchawki aparatów domofonowych
    -6- wejście mikrofonu z centralki
    -7- masa systemu
    -8- wyjście na głośnik centralki
    -9- wyjście napięcia do zasilania diod podświetlania
    -10- wyjście generatora wywołania

Oznaczenia pól na płytce aparatu
    -1- wejście sygnału wywołania
    -2- masa systemu
    -3- wejście na słuchawkę aparatu
    -4- wyjście mikrofonu aparatu
    Ski Man
    Level 23  
    Witam

Narysowałem na szybko projekt. Powinno zadziałać.
    R1 i C1 ustalają czas włączenia przekaźnika. Przy
    podanych wartościach ok. 5 sekund. Należy odłączyć oba kabelki
    od przełącznika i podłączyć do punktów A i B w moim schemacie
    a odlutowane kabelki podłączyć do punktów C i D. Układ scalony
    to może być LM555, NE555 czy np. ULY7855. Dodatkowym elementem
    jest zasilanie układziku, musisz znaleźć napięcie, które występuje
    stale w układzie, jeśli będzie większe od 15V to trzeba je będzie
    zredukować do max 15V (rezystor i dioda zenera). W razie problemów
    służe pomocą.
    miras
    Level 15  
    Nie jestem pewien ale 555 nie blokuje samoczynnie wejścia i w związku z tym jeśli ktoś uprze sie nacisnąć przycisk i trzymać to grajka będzie grała dokad gość nie zwolni przycisku.Proponuję szeregowo z R3 wsadzić kondensator 10 nF i wtedy układzik spełni oczekiwania.
    I jeszcze jedna sugestia , jeśli układzik ma wspólną masę i załączane jest zasilanie to zamiast przekaźnika można by użyć drugiego tranzystora pnp (np BC313 powinno wystarczyć) w układzie klucza (E - zasilanie , B-z kolektora sterującego przez R 1K i z kolektora wyjście do słuchawki ) będzie taniej i energooszczędniej.
    Mogę to narysować ale jedynie w protelu bo nic innego nie mam pod reką.
    wookie
    Level 11  
    Dzięki bardzo za pomoc.
    A to że dźwięk będzie tak długo jak długo ktoś będzie trzymał wciśnięty przycisk to mi nie przeszkadza bo w zasadzie to chodzi mi głównie o to aby syknał nie był za krótki ale np. równo 5s. nawet jeśli ktoś tylko na moment naciśnie przycisk bo to nie gong a pozatym u mnie w domu nieraz nie słychać krótkiego sygnału mimo że jest dość głośny. Długie coś to zdanie .... :)
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i spróbuję to wykonać.
    Pozdrawiam.
    wookie
    Level 11  
    Cześć.
    Zmontowałem schemat który polecił mi Ski Man (thx) i wszystko ładnie działa.Zastosowałem układ LM 555.
    Okazało się jednak, że nie mam go gdzie podłączyć, bo domofon zasilany jest napięciem 12V ale prądem zmiennym. Czy wykorzystując transormator od domofonu mogę uzyskać prąd stały przez sastosowanie schematu podanego w załączniku?
    Czy wystarczy że zastosuję same diody oraz C1 i C3 bez stabilizatora?
    CKsrv
    Level 32  
    Mozesz tak zrobic ale pamietaj ze z ~12V nedziesz miał bez obciązenia 12pierwiastków z 2 VDC.
    Ski Man
    Level 23  
    Witam

Całkowicie wystarczy. Za mostkiem prostowniczym daj tylko C1.
    C3 jest potrzebny do układu 78xx - więc w tym wypadku możesz
    z niego zrezygnować.

Przed podłączeniem zasilacza do układu sprawdź napięcie na wyjściu.
    Jeśli napięcie będzie równe lub mniejsze od 16V to OK. Jeśli będzie
    większe to musisz je wtedy obniżyć. Układ LM555 posiada typowe
    zasilanie do 16V.

PS. Jeśli uznasz, że wszystko już działa i temat został wyczerpany.
    Napisz posta: "temat zakończony, prosze o zamknięcie" i po wysłaniu
    nacisnij niebieski przycisk u góry postu "raportuj do moderatorów" oni zamkną temat
    wookie
    Level 11  
    temat zakończony proszę o zamknięcie