Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magistrala danych w domku jednorodzinnym

qjas 07 Wrz 2005 22:52 34183 145
    dwitek
    Poziom 12  
    Mam dwa pytania dotyczące RS485:

1. Czy załączony schemat jest poprawny pod względem połączeń i ma prawo działać. Do każdego MAX488 byłby dołączony AT89C55WD, a sieć miałaby jednego Master'a, który kolejno odpytywałby Slave'y z prędkością 9600 b/s ???

2. Czy do zasilania MAX'ów konieczna jest przetwornica napięcia, czy też wystarczy zwykły 7805 ???
  • OptexOptex
    Nemo
    Poziom 31  
    :arrow: dwitek: Owszem, taki układ był przeze mnie testowany. Działał poprawnie przy szybkościach rzędu 56kbit. Tylko, że pojedyncze konwertery ST485 wyszły 3 razy taniej, niż oryginalny MAX488. :)

Przetwornicy nie stosowałem, konwertery były zasilane wprost z układu.

Pozdrawiam.
    dwitek
    Poziom 12  
    Dzięki Nemo, w takim razie biorę się za robienie płytek, kupowanie części, a póxniej przyjdzie czas na software.

Chyba rzeczywiście zdecyduję się na te ST485, tylko muszę dostać wersję z końcówką B - bo dwa Slave'y będą musiały pracować na zewnątrz budynku, a te ST485B są właśnie od -40 stopni.

Dzięki i pozdrawiam
    Darek
    eros81
    Poziom 14  
    Witam
    Ja też mam zamiar zrobić sobie taką namiastkę "inteligentnego domu" na razie jestem w fazie budowy prototypu ( prosta komunikacja działa na dwóch modułach i komputerem)
    Sieć postawiłem właśnie na RS485, ale jako protokół chciałbym wykorzystać Modbus-a ( chyba najprostszy z arbitrażem) w związku z czym mam pytanie:
    Czy mogę gdzieś zdobić biblioteki ( c lub bascom), które można by ŁATWO zaimplementować w moich mikrokontrolerach ( AtMega 8 i AtMega 8515) i na komputerze ( wolałbym linuxa ale win*** też może być)?
    tz_tomek
    Poziom 12  
    A ja proponuje wykorzystanie sieci 220V do przesyłania danych.
  • OptexOptex
    Anderian
    Poziom 18  
    chyba jednak taniej bedzie polozyk kilkaset metrow skretki komputerowej na scianie niz zapup modemow na napiecie 230V
    i nie beda nas zaklucenia obchodzic (zalaczenie czajnika albo taniej ladowarki impulsowej)
    mcy
    Poziom 15  
    Jak już ktoś wspomniał w dyskusji urządzenie EIB zostało opisane w EP 1 i 2/2004. Układy simensa TP-UART można kupić za ok. 5EUR (cena do 10 szt.) u polskiego partnera Simensa. Do tego uK dowolny, najtańszy - warunek: miusi obsługiwać Tx,Rx do komunikacji z TP-UART. Reszta zależy od funkcji jakie urządzenia EIB ma spełniać - przełącznik, czujnik, itp.
    Koszt jednego uządzenia to ok. 30PLN. Urządzenie może sterować kilkoma fizycznymi układami wykonawczymi.

Zaleta EIB - decentralizacja systemu zarządzania. Każde z urządzeń EIB jest autonomicznym systemem współpracującym z resztą. Każde z urządzeń jest podłączane równolegle do skrętki EIB. Za komunikację "odpowiada" TP-UART. Za funkcjonalność - uK i nasz program.
    Uważam EIB za przemyślany i najlepiej nadający się na domową magistralę danych i sterowania.

Pozdrawiam
    Mariusz
    mkolosa
    Poziom 11  
    witam

mam kilka pytan odnosnie inteligentnego domu, otoz jak do tad nie zrobilem niczego wielkiego jak tylko budowa interfejsu do wlaczania i wylaczania 8 puktów za pomoca komputera po rs232

dreczy mnie jednak fakt iz chcialbym pominac fakt kozystania z komputera do obslugi tegoz interfejsu a zeby ta prace wykonal jakis uklad (i tu pytanie jaki)

po drugie chcialbym nie ograniczac sie do tylko tego jednego interfejsu wiec co nalezaloby "dolozyc do tego aby kazdy z tych interfejsów mial swoj unikalny adres" i to on reagowal kiedy tego potrzebuje uklad centralny

chcialbym jednak miec mozliwosc podlaczenia sie do takiej sieci z komputerem w ramach wizualizacji oraz dodatkowego sterowania

mowiliscie o sieci na eth, jesli dobrze zrozumialem to wlasnie polega ona na konwerterach ktore sa rozumiane przez moje interfejsy jako komputer wysylajacy do nich dane, natomiast z poziomu komputera centralnego widziane sa jako inne komputery do ktorych wysylamy te dane do sterownia (czy tak to mam rozumiec)

jesli dobrze rozumiem ostatnia swoja wypowiedz to powiedzcie mi jak zastapic komputer ukladem elektronicznym ktory bedzie sterowal tymi konwerterami

a moze ktos z was wykonal juz cos co dziala juz i funkcjonuje jesli tak prosze o zamieszczenie tutaj jakis schematow takiej instalacji, badz opisu takiej instalacji i kosztow z nia poniesionych

ja jako pierszwy powiem ze zywcem wykozystuje uklad z chipa chyba 02/2002 na rs232 i do tego program ster, oczywisciwe potem chip pokazal jak uzywac tego programu z dowolnego miejsca w internevcie i tak mam uklad sterujacy 8 punktami wlacz/wylacz zarowno z domu jak i z dowolnego miejsca na swiecie gdziue jest komputer i internet
    koszt interfejsu to o ile pamietam chyba 15zł + przekazniki

wada jest wielka musi byc komputer wlaczony 24/h, niemozliwosc jak na razie odczytywania stanu w jakim sie znajduje przekaznik gdyz uklad wykozystuje tylko txd w rs232 co powoduje zaklucenia typu swiatlo swiecilo bo zapalilismy wlacznikiem na scianie, ale zaraz zgaslo bo po 5 sekundach komputer odczytal poprzedni stan z serwera i je najnormlaniej wylaczyl
    migod
    Poziom 21  
    hm.. poszukac urzadzenia (routera bez elementow ruchomych, z karta SD itp. najlepiej z embedded linux na pokladzie) z interfejsem sieciowym (koszt ~ 1k PLN, wiec koszty wysokie) i masz 23W(aty), ktore moga chodzic non-stop, do tego zawsze sa on-line.

tansze rozwiazanie - fajnie np. mozna przerobic Linksys WRT-54G (ma ~350MHz). lacznie z tym, ze mozna do niego "dobudowac" karte SD i sciagac legalne ;-) materialy multimedialne "w tle", gdy nie pracuje zaden komputer. super rozwiazanie - taniej, ciszej, chlodniej.. :-) nie musze mowic, ze skoro mozna zrobic cos takiego, to mozliwosci rozbudowy tego urzadzenia sa naprawde imponujace ;-)

warunek - to znac w miare dobrze linux-a, i nie szalec z iloscia kodu (standardowo pozostaje do 2 Mb RAM).

postawiony problem sterowania zdalnego sterowania (na boku w stosunku do samej magistrali danych, bo o tej Koledzy napisali już epopeję) nalezaloby chyba rozwiazac tak:
    - centralka na dowolnym mikrokontrolerze,
    - interfejs USART z centralki do komputera - do sledzenia magistrali i sterowania urzadzeniami,
    - a kwestie sterowania zdalnego rozwiazac poprzez gsm

w pakietach telemetrycznych koszt jednej wiadomosci jest stosunkowo niski, zaleznie od przewidywanego "ruchu" bedziesz mogl skalkulowac koszta dodatkowe.

o wszystkim powyzszym poczytasz na tym Forum. prawdziwa kopalnia pomyslow :-)

pozdro,
    --
    migod
    pektosol
    Poziom 14  
    Odgrzebałem stary temat i teraz mogę napisać że w projekcie inteligentnego domu, bardzo dobrze sprawuje się magistrala 1-wire.

Początkowo używałem jej do pomiaru temperatury (digtemp i DS18S20),
    ale obecnie używam do sterowania różnymi urządzeniami w domu.

W necie znalazłem coś takiego:
    http://idom.wizzard.one.pl/
    tu kopia z google bo obecnie w/w link nie działa
    http://209.85.135.104/search?q=cache:2nvJRMzU...mu&hl=pl&ct=clnk&cd=1&lr=lang_pl&client=opera

(pozatym mam mirror na swoim dysku)

Ponieważ niedawno budowałem dom więc w trakcie puszczania instalacji elektrycznej dodałem jeden kabel extra.
    Mam to podzielone na kilka "nitek", część idzie do okien,drzwi, część do gniazdek, część na dwór (szambo, brama, altanka).
    Przewody są głównie 4-żyłowe, ale część idzie również skrętką.
    Ułożone są równolegle z przewodami 240V.
    Najdłuższa nitka biegnie do altanki, około 80m, gdzie mierzy temperaturę (jako czujka ppoż) i sprawdza zamknięcie okien i drzwi.

migod napisał:
    hm.. poszukac urzadzenia (routera bez elementow ruchomych, z karta SD itp. najlepiej z embedded linux na pokladzie) z interfejsem sieciowym (koszt ~ 1k PLN, wiec koszty wysokie) i masz 23W(aty), ktore moga chodzic non-stop, do tego zawsze sa on-line.

Obecnie jako sterownik używam PC z linuxem na pokładzie (mikro ATX, 35W - służy głownie za router) ale w najbliższym czasie planuję przejść na ALIX-BOARD-1C (6W - 350PLN) lub VIA-C3-800-ITX (8W -270PLN) by zaoszczędzić trochę na prądzie.
    alecki99
    Poziom 14  
    Szkoda tylko, że 1-wire jest magistralą z jednym masterem.
    Wszystkie systemy, które z założenia mają być niezawodne - czyli wszystkie te, o których myślą poważni inwestorzy - to systemy, w których niezależne moduły komunikuja się ze sobą nazwajem.

A nie dałoby się zmutować 1-wire w taki sposób, żeby można było na niej posadzić wiele modułów, z których każdy może być masterem?
    pidpawel
    Poziom 26  
    Da się zmutować, ale wtedy stworzysz własny standard... :P
    Do tego najprawdopodobniej niekompatybilny z poprzednim... :P
    acid12
    Poziom 21  
    pidpawel napisał:

Dla slave'ów to nie będzie miało znaczenia :)
    jedynie mastery będą miały zaimplementowane rozpoznawanie czy linia jest wolna czy zajęta :)

na stronie projektu którą podał kolega pare postów wyżej, autor właśnie zmodyfikował 1-wire na multimaster
    http://idom.wizzard.one.pl/index.php?co=protocol/protocol
    pektosol
    Poziom 14  
    alecki99 napisał:
    ...o których myślą poważni inwestorzy...

Tak tylko że temat magistrali o której piszemy dotyczy jednorodzinnych domków.
    Poważne rozwiązania już są np EIB - tam jest tryb multimaster
    Są estetycznie wykonane, z trwałych materiałów, dokładnie zaprojektowane
    Niestety ale są kosztowne.
    Tryb multimaster w domowym wykonaniu jest trudniejszy do realizacji i kontrolowania, co nie znaczy że się nie da.

Gdyby nie zależało na miniaturyzacji można by jako sterowniki w trybie multimaster użyć AccesPointów (!!!)
    Za około 50-60 zł można kupić taki sprzęcik z linuksem "on board".
    Jako magistrali można użyć ethernetu, lub lepiej WiFi.
    Taki sprzęcik często ma wyjście rs232, kilka LEDów które można sterować, przetwornik AC do pomiaru temp...
    Można by się nad tym zastanowić, ale i tak to podraża inwestycję w porównaniu z 1-wire
    alecki99
    Poziom 14  
    acid12 napisał:
    pidpawel napisał:

Dla slave'ów to nie będzie miało znaczenia :)
    jedynie mastery będą miały zaimplementowane rozpoznawanie czy linia jest wolna czy zajęta :)

na stronie projektu którą podał kolega pare postów wyżej, autor właśnie zmodyfikował 1-wire na multimaster
    http://idom.wizzard.one.pl/index.php?co=protocol/protocol

Trochę nie jestem przekonany do koncepcji tego autora.
    Po pierwsze, nie znalazłem opisu metody arbitrażu przy dostępie multimaster. A to ważna rzecz (może jest jakaś nowsza wersja tej strony? Ja przeczytałem "Wersja 0.2 z 16.06.2006").
    Po drugie, autor twierdzi, że magistrala nie może być dłuższa niż 100 metrów i należy unikać rozgałęziania (czyli, rozumiem, tzw. "stub'ów"). Przy braku rozgałęzień, długość 100 metrów to trochę mało nawet jak na dom jednorodzinny. Ktoś powie, że można zainstalować switche... no fajnie, fajnie, ale jeśli arbitraż nie jest jeszcze zdefiniowany, to nie wiadomo, czy poradzą one sobie z arbitrażem, albo może ich wprowadzenie na łącza narobi sporo zamieszania (np. spowolnienie prędkości transmisji).

Dodano po 13 [minuty]:

pektosol napisał:
    Tak tylko że temat magistrali o której piszemy dotyczy jednorodzinnych domków.
    Poważne rozwiązania już są np EIB - tam jest tryb multimaster
    Są estetycznie wykonane, z trwałych materiałów, dokładnie zaprojektowane
    Niestety ale są kosztowne.
    Tryb multimaster w domowym wykonaniu jest trudniejszy do realizacji i kontrolowania, co nie znaczy że się nie da.

Ja również piszę o domku jednorodzinnym. Nie miałem na myśli systemów drogich, miałem na myśli systemy rozproszone. To nie musi oznaczać tego samego, a przyznasz, że system z inteligencją rozproszoną (co wymaga łącza multimaster) jest bardziej niezawodny od przysłowiowego centralnego komputera sterującego zakupionego na Allegro.

Magistrala multimaster nie będzie trudniejsza do realizacji, ona może być droższa, ale nie na tyle, żeby ryzykować padnięcie całego systemu uzależnionego w całości od jednostki centralnej.

pektosol napisał:
    Gdyby nie zależało na miniaturyzacji można by jako sterowniki w trybie multimaster użyć AccesPointów (!!!)
    Za około 50-60 zł można kupić taki sprzęcik z linuksem "on board".
    Jako magistrali można użyć ethernetu, lub lepiej WiFi.

A zastosowanie ethernetu to istotny argument za. Czy mógłbyć podać namiary na takiego właśnie AccessPointa?
    pektosol
    Poziom 14  
    alecki99 napisał:

Magistrala multimaster nie będzie trudniejsza do realizacji, ona może być droższa, ale nie na tyle, żeby ryzykować padnięcie całego systemu uzależnionego w całości od jednostki centralnej.

Magistrala - nie, ale każdy sterownik tak, choć i to zależy od stopnia skomplikowania systemu.
    Przy 1-wire mamy gotowe układy i rozwiązania, małe, energooszczędne, itd.
    Inteligentny "linuksowy" sterownik-czujnik wymaga już jakiejś mocy, a zakładając że takich urządzeń będzie kilkanaście to może okazać sie problemem.

Co do awaryjności jednostki to musi być tak samo niezawodna jak każdy czujnik, siłownik, magistrala.
    Do tej pory bazowałem na sprzęcie PC jako jednostka centralna i jak narazie największe przerwy w pracy były spowodowane brakiem prądu (ponad 12h)...ale i wtedy cały system inteligentnego domu jest bezużyteczny.

Co do Acess Pointów to obecnie używam OvisLink WL-5460AP z softem APPro. Defacto sprzęt służy jako router+QoS, AP dla małej sieci ale przy okazji używam go do pomiaru temperatury, zdalny włącznik-wyłącznik pompy, z jednoczesną informacją co się dzieje z poziomem cieczy.
    A wszystko zdalnie przez internet.

Właściwie można by użyć każdego AP z dolnej półki (edimax, mintar, blackap) ważne tylko aby producent umożliwił w prosty sposób dostęp do powłoki shela. W w/w przypadkach tak jest, nawet producent daje dokumentację aby rozwijać ich soft.
    Można by nawet odpuścić sobie wifi i używać zwykłych routerów, będą jeszcze tańsze.

A zastanawiając się nad wyborem multimaster to proszę podaj mi jakieś przykłady gdzie rzeczywiście będzie on uzasadniony?
    alecki99
    Poziom 14  
    pektosol napisał:
    Inteligentny "linuksowy" sterownik-czujnik wymaga już jakiejś mocy, a zakładając że takich urządzeń będzie kilkanaście to może okazać sie problemem.

Do tej pory bazowałem na sprzęcie PC jako jednostka centralna i jak narazie największe przerwy w pracy były spowodowane brakiem prądu (ponad 12h)...ale i wtedy cały system inteligentnego domu jest bezużyteczny.

Można by nawet odpuścić sobie wifi i używać zwykłych routerów, będą jeszcze tańsze.

Zakładam, że rozmawiamy tutaj o tym samym, tj. o systemie urządzeń w budynku, które sprawiają, że budynek jest inteligentny, lub - jak kto woli - ma mądrą automatykę. Jeśli jednak nie o tym samym, to proszę mnie poprawić.

pektosol napisał:
    A zastanawiając się nad wyborem multimaster to proszę podaj mi jakieś przykłady gdzie rzeczywiście będzie on uzasadniony?

Jeśli pozostajemy przy koncepcji jednostki centralnej i mnóstwa slave'ów, to magistrala 1-wire jest dobra jako metoda komunikacji między poszczególnymi składnikami systemu. Ale gdy tylko zechcemy rozproszyć inteligencję zawartą w systemie, magistrala 1-wire wraz z gotowymi układami na nic się nie zda.
    A dlaczego inteligencja ma być rozproszona? Ano dlatego, że wówczas niezawodność całego systemu jest wyraźnie większa. W systemach z jednostką centralną uszkodzenie tylko jednego elementu - tej właśnie jednostki - kładzie cały system (w inteligentnym domu grzejniki nie grzeją, rolety zamarły, światło zgasło, itd.). W systemach z rozproszonym sterowaniem, uszkodzenie jednego elementu spowoduje, że padnie tylko fragment systemu lub jakaś funkcjonalność. Jednostka centralna tam na pewno nie padnie, bo jej nie ma.
    pidpawel
    Poziom 26  
    Ja również jestem na etapie projektowania domowej sieci, która prawdopodobnie nigdy nie powstanie, ale jako trening umysłu fajna sprawa...
    Moim skromnym zdaniem jeśli chodzi o tak ważne funkcje jak sterowanie domem, to koniecznie jest zastosowanie inteligencji rozproszonej. Jak na razie projekt zakłada, że każdy wyłącznik nawet potrafił będzie sam funkcjonować. Tzn. jeśli w gniazdku znajdzie się moduł odpowiadający za włączanie i wyłączanie danego urządzenia to będzie potrafił tylko to i tyle robić. Nie będzie go można zdalnie przeprogramować. Jedyne czynności jakie zakładam do umożliwienia do zdalnej administracji to ma to być zmiana adresu docelowego... Tzn. komputer będzie podłączany tylko raz na jakiś czas - do skontrolowania odczytów z czujników, ewentualnie jakieś zmiany jak te wyżej opisane. Poza tym topologia magistrali oraz jak to tymczasowo nazwałem "routerki". Urządzenia, które będą z jednej strony podłączone do głównej magistrali, a z drugiej do magistrali tylko w dajmy na to 1 pokoju. Ma to służyć rozładowaniu ruchu na sieci. Czyli zapobieganiu sytuacji, w której światło zapali się kilka sekund po naciśnięciu wyłącznika.
    Mam nadzieję, że nie za bardzo się rozpisałem.
    Pozdrawiam
    Paweł
    pektosol
    Poziom 14  
    Właściwie to najpierw należało by się zastanowić nad:
    -do czego chcemy używać magistrali?
    -ile chcemy zainwestować w instalację magistrali i system
    -jak bardzo dom ma być (nie)zależy od systemu
    -jak dużo czasu możemy poświęcić na modernizację i rozwój
    -na jakim poziomie jest nasza wiedza i zdolności manualne.

Po odpowiedziach na te pytania możemy znaleźć magistralę odpowiednią dla nas.
    I wtedy każdy będzie miał rację, bo nie ma uniwersalnych rozwiązań.

W moim przypadku układ jest w pełni niezależny od systemu.
    Obecnie służy jako zbieracz informacji (temperatura, deszcz, ilości zużytej wody, otwarcia okien, poziom wody deszczowej, szamba)
    Na podstawie zebranych danych + ew żądania użytkownika podejmuje różne akcje. Np inteligentne sterowanie pompą CWU, pieca C.O. - pogodówka.

Czyli system usprawnia działanie różnych urządzeń, ale każde urządzenie jest samodzielne i niezależne.
    Tzn: piec C.O. nie eksploduje a szambo nie wyleje się na ogródek ;)
    alecki99
    Poziom 14  
    Pektosol, mógłbyś przybliżyć?... Czy na Twojej magistrali 1-wire wiszą również uklady sterujące urządzeniami wykonawczymi? Czy sterowanie otwieraniem/zamykaniem bramy, włączanie/wyłączanie pompy, itp. jest przez 1-wire?
    eros81
    Poziom 14  
    Witam,
    Ja mam zamiar zrobić to tak że np. na jedno piętro (lub na kilka pomieszczeń co bardziej jest prawdopodobne) będzie jakiś moduł z linuxem na pokładzie
    który sterować ma prostszymi elementami na pomocą np. RS485 i Modbusa,
    natomiast te linuxowe sterowniczki połączone będą z masterem za pomocą ethernetu,
    co pozwoli uzyskać rozproszenie systemu, nawet gdy padnie główny switch to PODSTAWOWE funkcje w pokojach będą działać (oczywiście zależy to od programu).

Zastosowanie współczesnych mikrokontrolerów z linuxem na pokładzie z pewnością uprości programowanie jednocześnie pozwoli na rozbudowę w przyszłości bo zakładam że będzie postęp w elektronice ale linux pozostanie :-)
    pidpawel
    Poziom 26  
    Masz już jakiś konkretny moduł wybrany?
    pidpawel
    Poziom 26  
    Drogo :)
    Masz już jakieś protokoły opracowane? Między tymi sterownikami? TCP, UDP? Konkretniej jakie dane planujesz wymieniać między modułami? Planujesz karty pamięci dla modułów do gromadzenia statystyk?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto