Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problemy z tweeterem pilna sprawa!

mareqm 28 Dec 2006 22:36 1274 5
    mareqm
    Level 11  
    Witam, jako laik w tej dziedzinie zwracam się o pomoc. Jestem nieszczęsliwym posiadaczem wieży firmy Philips (FW878c). Od nowości pala się w niej głośniki wysoko tonowe w to jednej to drugiej kolumnie, bylo to juz ze 3 razy. Wymiana jest strasznie kłopotliwa. Otóż głośniczki te maja impedancję 6 ohm. wież ma moc 2x120W RMS. Podłączyłem wczoraj nowe głośniki wysoko tonowe o mocy 15W-po krótkiej chwili przycichły i szlag je trafił. Podejrzewam ze kondensatory jakie sa w kolumnach sa albo uszkodzone albo nieodpowiednie. Zamierzam jutro kupic 20W (ogranicza mnie miejsce w skrzyni) i nowe kondensatory. Jaka musi być pojemność tych kondensatorów aby uzyskać rozsądne odcięcie? np 3kHz lub 4. Włączyc je w szereg czy równolegle? Wiem że im wyższe odcięcie tym bardziej można obciążyć ten głośniczek i może zbyt szybko sie nie spali. Aha, te spalone dopiero co kupione mają rezystancje jeden nieskończoną a drugi 1.2ohm. A fabrycznie powinny mieć imp 8ohm. Czy to 8ohm wobec oryginalnych 6ohm nie skutkuje niczym nieprawidłowym ? Jaka moc głośnika była by odpowiednia do tych 120w RMS. Prosze o rady...nie chodzi mi o jakieś gusta akustyczne, chcę po prostu aby to zagrało na imprezie w sylwestra
    Duch__
    Level 31  
    Podłącz inne kolumny o impedancji nie mniejszej niż 6ohm bo inaczej uszkodzisz wzmacniacz na amen. Najlepiej 8ohm i moc około 150 - 200W bo inaczej zawsze Ci się będą paliły. No i podstawowa zasada słuchaj muzyki z rozsądna głosnością bo nawet najlepszy sprzęt nie wytrzyma jak mu się dowali mocą.
    !ron
    Level 21  
    6ohm w wierzach to standard, 120W też:P (jakieś 30RMS moze i bedzie).

Ale powaznie co do tych głosników to masz pecha, bo wywaliłes kase niepotrzebnie na kolejne głosniki. Kup wysokotonówki jakieś, i połącz je równolegle z basem, wcześniej wepnij tam szeregowy kondensator 3,3uF i równolegle cewke 0,2mH. Nie spali sie i bedzie grało dłuuuuuuuuuuuugo.

Powoddzenia
    mareqm
    Level 11  
    Broblem w tym że jak podłączam kolumny AudioLab 40W to wieża przykuca, tzn przy ok70% potencjometru dziala zabezpieczenie termiczne. Komulny maja 8ohm. Wczoraj kupiłem 20W 8ohm podpiąłem prze kondensator 4.7uF, i naradzie dziala ale cicho i grzeje sie przy 70% głośności. Chyba kupie nowe obudowy wsadze jakieś byki 15'' i wysokie 100W, zmontuje jaką zwrotnice I rzedu i moze wtedy pochodzi, bo to co mam to chyba jednorazówki są.
    michał 1985
    Level 27  
    No i poleci wtedy wzmacniacz w wieży.A po co kolumny podpinasz przez kondensator?
    !ron
    Level 21  
    Wieże są o d... rozbić. Ale jak juz masz to nie rób takich kolumn jak mówiłeś bo rozwalisz tą wiezyczke. Nie rozumei twojego problemu z tymi sykami.

Napisz od poczatku do końca jakie są kable w kolumnach, jak są połaczone głośniki i co się tam wogole poza tym znajduje (elementy etc.)