Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolorofon

marcinasss 28 Dec 2006 22:54 8394 47
  • Kolorofon

Witam!
    Chciałbym przedstawić swoją pierwszą konstrukcję, a właściwie kit do samodzielnego montażu firmy NordElektronik, który złożyłem i włożyłem w ładne pudełko. Mowa tu o kolorofonie (dla niewiedzących: są to lampki migające w rytm muzyki, każda lampa reaguje na inne tony, tj. wysokie, średnie i niskie) bardzo przydatnym na sylwestrową impreze :).
    Samo przylutowanie elementów do płytki nie sprawiło mi problemu i myślę, że nikomu by nie sprawiło.
    Podczas montażu napotkałem na 2 problemy. Pierwszy to jak zasilić 12-woltowy wentylator z transformatora 24 woltowego. Po kilku godzinach kombinowania znalazłem duży gabarytowo rezystor - podłączyłem i wiatrak ładnie się kręci. Drugi problem to jakie żarówki zastosować. W schemacie proponują 24-woltowe żarówki takie jak w samochodach ciężarowych. Tak więc też takich żarówek na samym początku użyłem, ale efekt był słaby, to znaczy żarówki długo gasły i czasem wyglądało jakby się świeciły zamiać migać. Po 2 dniach myślenia co z tym zrobić wpadłem na pomysł, żeby połączyć szeregowo dwie 12-woltowe lampy halogenowe. Efekt jest o wiele lepszy.
    Na dzień dzisiejszy lampy mrugają tylko w kolorze białym, ale w najbliższym czasie skombinuje kolorowe szkiełka.
    A co do kosztów:
    -obudowy - około 20 zł
    -lampy halogenowe - 4 zł sztuka
    -płytka + elementy - 35 zł
    -transformator - z demontażu
    -wiatrak, włącznik, przewody, gniazda, itp. - z demontażu

Daję oczywiście kilka fotek:

Kolorofon

Kolorofon

Kolorofon

Kolorofon

Kolorofon

Schemat jest dostępny na elektrodzie, dlatego też nie umieszczam go tu tylko podam linka:
    http://www.elektroda.net/wizualne/iluminofonia_norda.html

Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    marcinasss
    Level 11  
    marcinasss wrote 51 posts with rating 2, helped 0 times. Live in city Gniezno. Been with us since 2006 year.
    Qbuś
    Level 38  
    Bardzo ładnie i estetycznie wyląda,szczególnie halogeny.Przy takich konstrukcjach estetyka wykonania ma duże znaczenie.Brawko !!! .Pozdrawiam i życzę w nadchodzącym Nowym Roku wielu tak udanych konstrukcji. :D :D :D
    Duch__
    Level 31  
    Gratulacje staranności estetycznie wyglądająca obudowa sterownika jak i poszczególnych halogenów. Teraz tylko załatwić kolorowe szkiełka i "hulaj dusza na sylwestra" :) Ocena 6/6 PS Gdzie można dostać tak tanio te halogeny??
    Cinek_as
    Level 21  
    Duch__ wrote:
    PS Gdzie można dostać tak tanio te halogeny??

na allegro :) a z oprawką wyjdzie chyba z 6zł :P
    FRODOFC
    Level 11  
    A nie lepiej zastosować fabryczne kolorowe halogeny. Widziałem takie z naniesioną od środka warstwą czerwoną, zieloną lub niebieską.
    Wyglądają dość interesująco bo ta warstwa jest jak półprzezroczyste lustro.
    Niestety koszt 12zł za sztukę :/
    romek77r
    Level 16  
    Zewnetrzny wyglad zadziwiajacy! Bardzo mi sie podoba 5+/6 Zainwestuj jeszcze tylko w kolorowe zarowki :)
    redart
    Level 23  
    Świetnie wykonane urządzenie, bardzo starannie i wygląda super. Gratuluję cierpliwości, bo są tacy co by skręcili wszystko w skrzynkę z płyty wiórowej... Za wykonanie 6/6.
    Elektroniki nie ma co oceniać, bo to nie twoja konstrukcja.
    Co do żarówek, sądzę że rozsądniej jest zainwestować w halogeny z kolorowym odbłyśnikiem, bo jak pójdziesz do szklarza i zaczniesz 'dziwaczyć' z wycinaniem okrągłych szkiełek, to może się zechcieć zemścić na tobie ceną. Zresztą nie ma pewności co do jakości szkła, z czasem może pękać z powodu wysokiej temperatury żarników.
    Pzdr.
    zydek89
    Level 12  
    za obudowę 6/6 elegancka :) ale polutować gotowy kit kazdy potrafi
    może dostaleś instrukcję z wykazem elementów i schematem? jak tak moglbyś tu wrzucić myślę że by sie przydala bo plytke można samemu wykonać i skoczyć do sklepu po elementy i każdy moglby sobie zrobić takie cudo :D
    foxik000000
    Level 29  
    Konstrukcja ładnie wykonana , kolega ma ten sam, i także mu dobrze działa. Tylko na twoim miejscu wymienił bym wtyki wyjściowe bo ktoś sie kiedyś pomyli i podłączy Ci tam jakiś kolumny czy coś w tym stylu i pójdą z dymem. Musiałbyś zastosować jakieś nietypowe wtyki ;)
    kenobi0
    Level 12  
    Staranne wykonanie niema co za rzucić :) za wykonanie 5\6 zrobię sobie coś takiego na sylwestra :D
    Konrad3006
    Level 16  
    Ten kolorofon to mruga każde z sześciu świateł na inną częstotliwość? czy może po 2 na jedna? A co do kolorów to ja polecam filtry poprostu.
    foxik000000
    Level 29  
    Muzyka jest "dzielona" na niskie tony , średnie tony , wysokie tony . Jak widzisz są trzy kolorofony wiec kazdy odpowiada za jeden podział. A w jedenej obudowie są po dwie lampy, bo są 12V połączone szeregowo. Proste nie :) ?
    Grytronics
    Level 17  
    Te halogeny są kolorowe,bo chyba niedoczytałem ?
    foxik000000
    Level 29  
    Grytronics wrote:
    Te halogeny są kolorowe,bo chyba niedoczytałem ?

A mogłeś doczytać... Kolega marcinasss napisał że halogeny są białe ale postara się o załatwienie kolorowych szkiełek.
    Ptolek
    Level 36  
    A po co ta linia opóźniająca dokręcona do trafa?
    spox5
    Level 13  
    Obudowa na lampy jest fabryczna tzn zakupiona w sklepie czy samodzielnie wykonana? Ze zdjęć trudno wywnioskować :/
    Grytronics
    Level 17  
    doczytałem ale już po fakcie,dzieki za odp ;P podoba mi sie...te reflektory przypominają kolumny MAGNAT
    telemah
    Level 27  
    Bardzo fajna sprawa :D.Pomysłowe obudowy.Zamiast wielgachnego rezystora w szereg, który niepotrzebnie się tam smaży, daj stabilizator na 12v to przecież groszowa sprawa>Fajnie by było cobyś zamontował jakieś kolorowe filtry...może nawet wymienne :?:.Nie mniej konstrukcja naprawdę bardzo estetyczna.
    marcinasss
    Level 11  
    Ptolek wrote:
    A po co ta linia opóźniająca dokręcona do trafa?

To jest rezystor obniżający napięcie na wentylator.

spox5 wrote:
    Obudowa na lampy jest fabryczna tzn zakupiona w sklepie czy samodzielnie wykonana? Ze zdjęć trudno wywnioskować :/

Obudowy są z plastiku i zostały kupione w sklepie.
    Grytronics
    Level 17  
    w Carrfour'ze jest zestaw dyskoekowy za 120zł -kolorofon 4 reflektorowy typu eurolite,obracajaca sie kula dyskotekowa i takie dziwne coś samorzucajace wzorki na sciane.... Ten kolorofon pewnie Cie wyszedł między 150 a 200zł :(
    telemah
    Level 27  
    Grytronics wrote:
    w Carrfour'ze jest zestaw dyskoekowy za 120zł -kolorofon 4 reflektorowy typu eurolite,obracajaca sie kula dyskotekowa i takie dziwne coś samorzucajace wzorki na sciane.... Ten kolorofon pewnie Cie wyszedł między 150 a 200zł :(

Chińskie dzieci pracują po 16h za miseczkę ryżu, więc i my tak zacznijmy.Takie porównania są bez sensu.Coś mi się zdaje, że ten chłam z hipermarketu nie podziała długo i rozpadnie się , jak sie go mocniej dotknie,jeśli się mylę to mnie poprawcie :D.Nie wspominając tego , że z całego serca nienawidzę hipermarketów, które nie dość że mamią ludzi chałą i tandetą , to jeszcze traktują jak śmieci swoich pracowników, a prawie połowa zysku i tak zasila kieszeń zagranicznego bossa, a co za tym idzie budżet innego kraju.Pozbawiają ludzi możliwości kteatywności , bo jak tu wojować z marketem który ma wszystko za grosze, a tępi ludzie i tak kupią to co tańsze , bez baczenia na to , że to syf....Jedyną szansą jest podnoszenie jakości przez Polskie firmy, i docieranie do rozsądnego klienta, który woli zapłacić więcej, kupić raz a dobrze.

Jak ktoś jeszcze będzie sadził takie porównania to uduszę normalnie :D..zresztą ...sam fakt zrobienia czegoś co ci odpowiada w 100% jest zajebisty i tyle :P
    Rafix1989
    Level 11  
    że się tak zapytam co to jest takie duże na 4 zdjęciu :?::?::?::D
    foxik000000
    Level 29  
    Rafix1989 wrote:
    że się tak zapytam co to jest takie duże na 4 zdjęciu :?::?::?::D

Nie no chłopie takiego czegoś nie wiedzieć :P ?? Przecież to jest TRANSFORMATOR :D