Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka na pilota na diodzie RGB (3Watt) sterowana ATMEGA8

bbrylins 22 Lip 2007 18:03 61884 128
    oj
    Poziom 42  
    Wsad jest w pliku avrstudio.zip.

W pliku lampka2006.zip - schemat i PCB utworzony w programie Eagle
  • Relpol przekaźniki
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Dziękuje:) A jakim najlepiej sterować lampke RGB pilotem?? Czy to musi być kod RC5?? Czy płytka drukowana nie zawiera błędów??
  • Relpol przekaźniki
    madart
    Poziom 25  
    A może byś tak przeczytał ten temat?
    Jest tu odpowiedz na każde z pytań które zadajesz.
    MicWeg
    Poziom 11  
    Super lampka i efekt:D. Mam zamiar taką zrobić tylko mama pytanko: czy można podłączyć do tgo układu kilka diód rgb http://www.allegro.pl/item259360199_rgb_led_super_flux_fi_5mm_wspolna_katoda_new_.html zamiast tej 3 watowj i jeszcze prozibe: czy ktoś mógł by zamieścić tą płytke w formacie bmp, jpg lub pdf same ścieszki bo z eagle chyba nie da się wydrukować samej płyki bez elemętów, może się myle jeśli ktoś wie jak to zrobić to niech napisze. Prosze o odpowiedzi. Z gury bardzo dziękuje. Jeszcze raz gratuluje pomysłu.
    JarekLT
    Poziom 14  
    Witam!
    Jak maja byc ustawione configuration bits (fuses) przy programowaniu atmegi?

Super projekt, zamierzam uzyc tego do dekoratywnego oswietlenia pokoju na diodach superflux.
    miron85
    Poziom 1  
    Witam. Myślę nad stworzeniem podobnego, nieco uproszczonego projektu z wykorzystaniem diody opisanej poniżej.
    http://www.soyter.com/index.php?pid=12&prid=18706

Mam pytanie: jak wygląda sprawa z odprowadzaniem ciepła z takiej diody. Dokumentacja nie mówi zbyt wiele (a może ja, jako niedoświadczony elektronik nie dotarłem do sedna problemu). Przedstawia schemat montażu - dioda jest na niej przylutowana do tzw. "thermal enhanced PCB". Ponadto zawarte jest zastrzeżenie (cyt):
    "Please do not drive at rated current (0,4A) more than 5 sec. without proper heat sink".
    Jak zatem (w praktyce) zamontować diodę SMT wraz z odpowiednim radiatorem na PCB?
    JarekLT
    Poziom 14  
    Ustawilem "fuses" CKSEL tak, jak bylo opisane tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ht=fuses&sid=aa24c508c67613e586397c0eb445f41b i atmega dziala na wewnetrznym oscylatorze 8MHz. Przy takiej konfiguracji uklad nie potrzebuje Rezonatora zewnetrznego. Uklad dziala swietnie na pilocie do mego televizora Philips. Uzylem odbiornika TSOP1738 (38kHz), probowalem takze TSOP1736 (36kHz) dziala tak samo. Chcialbym zapytac, w jaki sposob mozna zmodyfikowac program, aby mozna bylo zaprogramowac wiecej przyciskow pilota. Chce w trybie RGB do ustawien jasnosci uzywac 6 przyciskow. np. programuje 7 przyciskow pilota:

jeden - do przelaczania trybow (rgb, plazma, muzyka)

i szesc dodatkowych np. na pilocie przyciski 1, 2, 3, 4, 5, 6.

przyciski na pilocie w trybie rgb:

1 - "LedR +" --- gdy dojdzie do maximum "16" tak niech zostaje (w terazniejszej wersji gdy dochodzi do max to dalej zaczyna od zera).
    4 - "LedR - " --- gdy dojdzie do minimum "0" tak niech zostaje.
    2 - "LedG +" --- gdy dojdzie do maximum "16" tak niech zostaje (w terazniejszej wersji gdy dochodzi do max to dalej zaczyna od zera).
    5 - "LedG - " --- gdy dojdzie do minimum "0" tak niech zostaje.
    3 - "LedB +" --- gdy dojdzie do maximum "16" tak niech zostaje (w terazniejszej wersji gdy dochodzi do max to dalej zaczyna od zera).
    6 - "LedB - " --- gdy dojdzie do minimum "0" tak niech zostaje.

takze fajnie byloby sie dowiedziec w jaki sposob mozna modyfikowac program (jakie wartosci zmieniac) aby tworzyc wlasne sekwencje miksowania kolorow.
    Uzywam avrstudio
    Dziekuje
    JarekLT
    Poziom 14  
    Witam ponownie!

pobawilem sie troche z avrstudio, no i udalo sie zrobic tak jak opisalem powyzej:

mozna zaprogramowac 7 przyciskow:
    Main
    1=r+
    2=g+
    3=b+
    4=r-
    5=g-
    6=b-

Zrobilem 30 poziomow jasnosci zamiast 16.

nie wiem tylko jak zamiast efektu "plasma" zrobic wlasne efekty plynnej zmiany kolorow. Moze ktos tu pomoze?:D
    JarekLT
    Poziom 14  
    Pomozcie prosze z tym kodem:
    w programie plasma po wcisnieciu (RC5RxCommand == Fn1BtnCommand) zmieniaja mi sie kolory, jest fajnie, ale problem jest w tym, ze nie moge wyjsc z tej petli. inne przyciski nie dzialaja. podpowiedzcie prosze jak to zrobic?

Chodzi mi o ta czesc kodu:

Code:

else if (RC5RxCommand == Fn1BtnCommand)
        {

unsigned char i;

while(1)
       {

for(i=0; i<31; i++)
          {
             if(cykl == 1)
             {
                   jasnosc_r = 0;
                   jasnosc_g = 0;
                   jasnosc_b = i;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 2)
             {
                   jasnosc_r = 0;
                   jasnosc_g = i;
                   jasnosc_b = 31;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 3)
             {
                   jasnosc_r = 0;
                   jasnosc_g = 31;
                   jasnosc_b = 31-i;
                _delay_ms(600);

}
             if(cykl == 4)
             {
                   jasnosc_r = i;
                   jasnosc_g = 31;
                   jasnosc_b = 0;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 5)
             {
                   jasnosc_r = 31;
                   jasnosc_g = 31;
                   jasnosc_b = i;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 6)
             {
                   jasnosc_r = 31;
                   jasnosc_g = 31-i;
                   jasnosc_b = 31;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 7)
             {
                   jasnosc_r = 31;
                   jasnosc_g = 0;
                   jasnosc_b = 31-i;
                _delay_ms(600);
             }
             if(cykl == 8)
             {
                   jasnosc_r = 31-i;
                   jasnosc_g = 0;
                   jasnosc_b = 0;
                _delay_ms(600);
             }

}

cykl++;
          if(cykl == 9)

{
          cykl = 1;
          }

}
    }
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    Witam.
    Postanowiłem zrealizować projekt jako prezent dla swojej dziewczyny jednak mam problem z uruchomieniem fragmentu z diodą odbiorczą IR

Z układu wyrzuciłem część ze wzmacniaczami ponieważ tryb C nie jest mi potrzebny i cały zmieścił się na malutkiej płytce uniwersalnej:)

Do rzeczy: dioda RGB działa, guzik działa, programator też, jedyny problem z tym malutkim obwodem do diody IR

mam trzy diody: TSOP1738, TSOP1736 oraz TFM. 1380 którą wyjąłem z kabelka IRDA (stereowanie kompa pilotem przez gridera)

Zaprogramowałem układ wrzuconym tu plikiem *.hex program niby działa, po przytyrzymaniu guzika dioda mruga 3 razy i potem sie pali caly czas - i w tym momencie zadne wciskanie guzików na pilocie nic nie daje.

Wszystko mam wg schematu tylko kondensator mam zamiast 4,7u najpiew bylo 2.2uF bo nie mialem 4,7, a potem wyczytałem na stronie ze powinno być nie mniej niż 22uF to dałem 33uF bo taki miałem :)
    ATMega8 chodiz na wew oscylatorze 8MHz

Diodę podłączam normalnie GND VCC i ta nóżka która jest "nieco dalej" do portu uC

Pilot jaki chciałbym zaadoptować do pracy z lampką to AIWA RC-C201 (pochodzi z jednego z pierwszych discmanów aiwa, niestety discmana nie mam został sam pilot - jest fajny bo taki malutki i cienki :)
    Pilot ten działał normalnie na diodzie TFK1380 w griderze

Prosiłbym o pomoc z tą diodą, jak tylko się z nią uporam również bede modyfikował kod tak aby wykorzystać wszytkie guziki z pilota (chciałbym zrobic zaprogramowywanie z pilota swoich wybranych kolorów, regulacje poszczególnych sladowych i intensywnosci oraz predkosci płynnego przechodzenia kolorów)

Prosiłbym kolegów forumowiczów o szybką pomoc ponieważ musze zdążyc z tym do gwiazdki :)
    JarekLT
    Poziom 14  
    podejrzewam, ze atmega nie rozumie kodu pilota od aiwy, gdyz soft jest do rc5. pamietaj, ze uc czeka na 10 powtorzen kodu, tylko wtedy zapamieta kod w eepromie. nalezy wcisnac przycisk pilota i przytrzymac. Niektore piloty po wcisnieciu przycisku wysylaja kod tylko raz, kod sie nie powtarza ciagle, moze akurat tak jest w przypadku tego pilota od aiwy
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    Dzięki, już się uporałem z problemem :) pomijając, że w między czasie układ bardzo dziwnie mi się wzbudzał mianowicie z wgranym przykładowym programem typu wcisnij guzik -> zapal diode, gdy zblizyłem ręke do płytki to diody się zapalały.. :)

pilot od Aiwy dogaduje się z układem za pomocą TSOP1738 czyli standardowo :)

Mam kilka innych pytań, a mianowicie:

1. Do zasilania układu używam zasilacza bodajże ze skanera +12V 1.25A poprzez 7805, jednak po dluższej chwili (ok 10min) 7805 pomimo zastosowania radiatora robi się ciepły tak, że nie nie można go dotknąć..

2. To samo z diodą, ale robi się ciepła (jednak nie jestem do niej przekonany czy po np całym wieczorze mi nie wyparuje..

Mam pytanie do kolegów czy na te diody zakładali jakies radiatory i czy można jakoś problem grzejącego sie LM7805 rozwiązać bez kupowania nowego zasilacza +5V z allegro :)

PS. W moim układzie mam na każdą bazę tranzystorów R100ohm i potem na emiterach po 5,10,15 ohm 1W dla diód (tak dobrane aby przy pełnym przewodzeniu otrzymywać białe światło)
    układ oczywiście działa ale prosze o upewnienie czy tak może być.
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    JarekLT napisał:
    Pomozcie prosze z tym kodem:
    w programie plasma po wcisnieciu (RC5RxCommand == Fn1BtnCommand) zmieniaja mi sie kolory, jest fajnie, ale problem jest w tym, ze nie moge wyjsc z tej petli. inne przyciski nie dzialaja. podpowiedzcie prosze jak to zrobic?

O ile sam nie rozwiązał Pan problemu to ja zrobiłem następująco:
    edit: nowsza wersja, dodałem regulacje jasności w programie plasma, zapisywanie wartości do eepromu i poprawiłem domyślne wartości ustawień przy programowaniu guzików:

ustawienia na początku:
    Code:
    // plasma timer1 delay

uint8_t EEMEM eemplasma_delay = 2;
    uint8_t EEMEM eemplasma_jasnosc = 31;

Code:

unsigned char cykl=1;
    unsigned int i=0;
    static void program_plasma(unsigned char RC5RxCommand, bool bRC5BtnPressed)
    {

static uint8_t plasma_jasnosc;
      static uint8_t plasma_delay;

if (bRC5BtnPressed)
      {
        if (RC5RxCommand == MainBtnCommand)
        {
          //jasnosc_r = 31;
         // jasnosc_g = 0;
          //jasnosc_b = 0;
          // szybkie 3 krotne migniecie diodą statusu
          statusled_blink(5, 3);
          cykl = 1;
          i=0;
         eeprom_busy_wait();
         plasma_jasnosc=eeprom_read_byte(&eemplasma_jasnosc);
          eeprom_busy_wait();
          plasma_delay = eeprom_read_byte(&eemplasma_delay);   

timer1_tab[PLASMA_TIMER1_TAB_IDX] = plasma_delay;
        }
        else if (RC5RxCommand == Fn1BtnCommand && plasma_jasnosc<31)
       {
          plasma_jasnosc++;
         eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_jasnosc, plasma_jasnosc);
         }
       else if(RC5RxCommand == Fn4BtnCommand && plasma_jasnosc>5)
       {
         plasma_jasnosc--;
         eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_jasnosc, plasma_jasnosc);
       }
        else if (RC5RxCommand == Fn2BtnCommand)
        {
          ++plasma_delay;
          eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_delay, plasma_delay);
        }
        else if (RC5RxCommand == Fn5BtnCommand)
        {
          --plasma_delay;
          eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_delay, plasma_delay);
        }
      }

if(timer1_tab[PLASMA_TIMER1_TAB_IDX] == 0)
        {
          if (cykl ==1)
          {

jasnosc_r = plasma_jasnosc;
                jasnosc_g = i;
                jasnosc_b = 0;         
          }
          else if (cykl ==2)
          {
             jasnosc_r = plasma_jasnosc-i;
                jasnosc_g = plasma_jasnosc;
                jasnosc_b = 0;
          }
          else if (cykl ==3)
          {
             jasnosc_r = 0;
                jasnosc_g = plasma_jasnosc;
                jasnosc_b = i;
          }
          else if (cykl ==4)
          {
             jasnosc_r = 0;
                jasnosc_g = plasma_jasnosc-i;
                jasnosc_b = plasma_jasnosc;
          }
          else if (cykl ==5)
          {
             jasnosc_r = i;
                jasnosc_g = 0;
                jasnosc_b = plasma_jasnosc;
          }
          else if (cykl ==6)
          {
             jasnosc_r = plasma_jasnosc;
                jasnosc_g = 0;
                jasnosc_b = plasma_jasnosc-i;
          }

if(i>=plasma_jasnosc)
          {
             i=0;
             cykl++;
             if (cykl == 7) cykl=0;
          }
          else i++;

// ++plasma_color;
       // jasnosc_r = (plasma_color & 15);
       // jasnosc_g = ((plasma_color >> 4) & 15);
       // jasnosc_b = ((plasma_color >> 8) & 15);

}
    }

funkcja main() :
    Code:

if (klawisz)
        {
          setup_mode();
          eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_jasnosc, 31);
           eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemplasma_delay, 2);
             eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemjasnosc_r, 31);
             eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemjasnosc_g, 31);
             eeprom_busy_wait();
          eeprom_write_byte(&eemjasnosc_b, 31);

}
    JarekLT
    Poziom 14  
    Sprawdzilem, no i jest super! Dziekuje! bardzo mi pan pomogl.

Teraz zastanawiam sie jak przerobic program aby jasnosc rgb sie zmieniala plynnie. Nie przez "tab_pwm" a od 1 do 255 jak tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic777666-0.html . Wtedy uzyskam bardzo plynne przejscia miedzy kolorami. Teraz gdy zmniejszam szybkosc przejsc "++plasma delay" to widoczne sa przelaczenia pomiedzy stopniami jasnosci. Troche to denerwuje. To jest mi potrzebne tylko do efektu "plasma". Czy mozna zrobic tak, ze w trybie recznym jasnosc mozna ustawiac poprzez tab_pwm a w trybie plasma od 1 do 255?
    JarekLT
    Poziom 14  
    Dziekuje ponownie!
    Zrobilem tak, zeby w trybie plasma jasnosc sie zmieniala od 0 do 255 z krokiem 1. Jak zrobic, zeby w trybie recznym mozna byloby ustawiac jasnosc wedlug tabeli tab_pwm?
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    A ona nie zmienia się wg tej tabeli?
    Ja próbowałem te tabele edytować ale po dodaniu dodatkowych wartości wszytko zaczeło sie dość dziwnie zachowywać: pojawiał się jeden bardzo wyraźny przeskok jasności..

Może pan wkleić zmiany w kodzie odnośnie tej regulacji 0-255?
    Obecnie usiłuje dopasować kod programu do obsługi mojego pilota Aiwa, ponieważ z czasem pojawiły się problemy i okazało się ze pilot nie jest w pełni kompatybilny.
    Jak uporam się z tym problemem to postaram się jeszcze pomóc
    JarekLT
    Poziom 14  
    Probowalem uzyc takiego pilota
    Lampka na pilota na diodzie RGB (3Watt) sterowana ATMEGA8

http://www.velleman.be/es/en/product/view/?id=372004#

ale nie pasuje. Baaardzo szkoda bo fajny pilot, taki nieduzy i lekki.

a co do kodu to dokladnie teraz nie pamietam, bo programuje (tzn. probuje programowac) w pracy. Jutro napisze co tam wyczarowalem. narazie moge tylko powiedziec, ze wykasowalem
    Code:
    tab_pwm[31] = {0, 1, 3, 6, 9, 12, 16, 20, 25, 30, 36, 42, 49, 56, 64, 72, 81, 90, 100, 110, 121, 133, 144, 156, 169, 182, 196, 210, 225, 240, 255}

i przerobilem tu:
    Code:
     // r

if (jasnosc_r == 0)
      {
        r_on = false;
      }
      else if (jasnosc_r == 31)
      {
        r_on = true;
      }
      else
      {
        r_on = (licznik < tab_pwm[jasnosc_r-1]);
      }

if (! r_on)
      {
        // zapalona
        RGB_PORTOUT &= ~_BV(RGB_LED_R);
      }
      else
      {
        // zgaszona
        RGB_PORTOUT |= _BV(RGB_LED_R);
      }

// g

if (jasnosc_g == 0)
      {
        g_on = false;
      }
      else if (jasnosc_g == 31)
      {
        g_on = true;
      }
      else
      {
        g_on = (licznik < tab_pwm[jasnosc_g-1]);
      }

if (! g_on)
      {
        // zapalona
        RGB_PORTOUT &= ~_BV(RGB_LED_G);
      }
      else
      {
        // zgaszona
        RGB_PORTOUT |= _BV(RGB_LED_G);
      }

// b

if (jasnosc_b == 0)
      {
        b_on = false;
      }
      else if (jasnosc_b == 31)
      {
        b_on = true;
      }
      else
      {
        b_on = (licznik < tab_pwm[jasnosc_b-1]);
      }

Pozdrowienia!
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    O, pilot dedykowany do takiej lampki, mam taki sam rozmiarowo tylko, że od discmana..

Polecam sprawdzić czy Grider go widzi, jeżeli grider zwróci ci kod w stylu "1b8123f906f" tzn bitowo takiej samej dlugosci, to znaczy ze ten ładny pilot ma taki sam protokol nad ktorym ja wlasnie pracuje..

dodam ze przy RC5 kod z gridera jest krótki (np 3005 dla guzika od TV kanału nr 5) z czego do epromu tylko ostatnie 8 bitów jest zapisywane (0x05)
    Gibol
    Poziom 17  
    Zmontowałem to cudo, ale mam problem (z fusebitami już sobie poradziłem) podłączam zasilanie to świecą mi wszystkie RGB, natomiast zielona nie świeci (nie wiem czy to dobrze czy źle) po naciśnięciu przycisku diodka mignie 3x i świeci, ale raczej nie odbiera kodu z pilota (może uszkodziłem SFH bo źle podpiąłem na początku) obojętnie czy czujka jest podłączona czy nie diodka mignie 3x po jakiejs minucie i dalej sie swieci ale pozniej już nie miga. RGB swieca caly czas. Czy układ pracuje poprawnie i mam do wymiany SFH czy jest cos nie tak?
    lucas_mcs
    Poziom 22  
    SFH raczej jest dobry, podłączałem go na kilka sposobów, a później poprawnie i działał OK
    Tu masz opis nóżek: http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/sfh506.jpg

Układ działa tak:
    Po podaniu zasilania wszystkie dioda RGB delikatnie sie zapala i odrazu wygasza (bardzo krótko) po czym nic sie nie dzieje RGB pozostają zgaszone. Potem trzeba pilotem włączyć odpowiedni tryb pracy i lampka działa tak jak na filmiku na początku. Dioda informacyjna na początku jest caly czas zgaszona. Po wcisnieciu guzika programowania pilota dioda informcyjna mruga trzy razy poczym swieci caly czas i czeka na reakcje z pilota. Jak dostanie sygnal z pilota mruga 2x i czeka na nastepny aż do końca, na końcu mruga 3x i zostanie zapalona. Jezeli nie dostanie sygnału z pilota to po czasie również mruga 3x i zostaje zapalona.
    Gibol
    Poziom 17  
    Powiem tak, u mnie diody swiecą sie cały czas (mam troche inaczaczej niz w oryginalnym projekcie Tranzystory BC327 na baze 4,7K i do tego diody ze wspólną anodą rgb flux sztuk 30) Pilot mam od DVD/TV thomson i nie chodzi jak trzeba... Dodam że na porcie ATMEGA tym od IR mam stan wysoki i przy nadawaniu z pilota spada o jakieś 2-3/10 V... Wie ktos co moze byc nie tak?
    JarekLT
    Poziom 14  
    lucas_mcs napisał:
    O, pilot dedykowany do takiej lampki, mam taki sam rozmiarowo tylko, że od discmana..

Polecam sprawdzić czy Grider go widzi, jeżeli grider zwróci ci kod w stylu "1b8123f906f" tzn bitowo takiej samej dlugosci, to znaczy ze ten ładny pilot ma taki sam protokol nad ktorym ja wlasnie pracuje..

dodam ze przy RC5 kod z gridera jest krótki (np 3005 dla guzika od TV kanału nr 5) z czego do epromu tylko ostatnie 8 bitów jest zapisywane (0x05)

Probowalem sprawdzic ten pilot w Girderze:
    wyswietla mi kod typu: 807F, 40BF, E817

lecz Atmega go nie rozumie. Czy mozna tu cos wyczarowac?

takze zauwazylem, ze atmega reaguje na kod ktory sie zaczyna 30**
    np. 3012, 3002, 303C, gdy wciskam na pilocie do philipsa przyciski (np. do teletextu), ktore mi wydaja kod np. 202B, 201F to atmega takze nie reaguje. Jakiej modyfikacji obslugi rc5 trzeba dokonac by Atmega rozumiala wszystkie kody?
    marcin_klimek15
    Poziom 12  
    Mam pytanie do kolegi JarekLT. Czy możesz zamieścić wsad do procka z tymi przeróbkami które robiłeś? Chodzi mi o sterowanie jasnością efektu plasma. Jeśli ulepszyłeś go jeszcze bardziej to byłbym wdzięczny za wrzcenie go tutaj.
    marcin_klimek15
    Poziom 12  
    JarekLT ty robiłeś taka samą płytke jak autor tematu?
    JarekLT
    Poziom 14  
    nie robilem plytki wcale. uklad jest zmontowany na plytce uniwersalnej