Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B16 - problemy amatora z bezpiecznikiem

29 Gru 2006 12:05 19030 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Jestem tu pierwszy raz i nie wiem czy na pewno w dobrym dziale , ale myśle ze ktoś odpowie na moje pytania.
    Mam pytanie do elektryków lub osób które znają sie na elektryce ,a tu pewnie wszyscy sie znają .
    Od pewnego czasu bezpiecznik(korek) automatyczny wyskakuje i odcina prąd w gniazdkach kiedy zaczynamy używac urzadzeń o wiekszej mocy jak : piecyk , odkurzacz czy pralka. Bezpiecznik bardzo sie nagrzewa , do tego stopnia ze az śmierdzi(trachę jak smażona ryba ). Co jest dziwne wczesniej nie było takiego problemu i pomimo ze uzywamy ciagle tych samych urzadzeń , od pewnego dnia zaczął sie wyłaczac. Dla sprawdzenia gdzie lezy problem podłaczałem urzadzenia do różnych gnazdek , ale efekt jest ten sam , ciagle sie nagrzewa i wyskakuje. Bezpiecznik jest B16 S191 , myslałem moze o wymianie ale jak ogladałem bezpieczniki w markecie to maja inne oznaczenia tez B16 ale dalej jest inny symbol cos coś 301 . Czy ktoś moze mnie troche uswiadomić i naprowadzić gdzie moze lezec błąd.
    Czy taki bezpiecznik ma jakaś okreslona żywotność ?

pozdrawiam
    JAcek
    [/quote]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Tak , te bezpieczniki mają swoją żywotność jeśli śmierdzą możliwe że są już wypalone styki. Jak najbardziej bezpiecznik do wymiany. Podaj jeszcze przekrój kabla jaki masz poprowadzony na tym obwodzie i wartość zabezpieczenia przed licznikiem. Przypuszczając że jest przewód 2,5 mm2 i zabezpieczenie przed licznikiem 25A radze wstawić bezpiecznik B20 a żywotność na pewno wzrośnie wiele razy...
  • Poziom 10  
    Witam

Czyli zwiększasz obciążenie instalacji - jakiego rezultatu się spodziewasz?
    Zmodyfikuj instalację, podłącz urządzenie o dużej mocy, którego używasz poprzez osobny obwód / bezpiecznik.
  • Poziom 10  
    DJ.LALASKA napisał:
    Tak , te bezpieczniki mają swoją żywotność jeśli śmierdzą możliwe że są już wypalone styki. Jak najbardziej bezpiecznik do wymiany. Podaj jeszcze przekrój kabla jaki masz poprowadzony na tym obwodzie i wartość zabezpieczenia przed licznikiem. Przypuszczając że jest przewód 2,5 mm2 i zabezpieczenie przed licznikiem 25A radze wstawić bezpiecznik B20 a żywotność na pewno wzrośnie wiele razy...

dokładnie tak zabezpieczenie przedlicznikowe 25 , tylko jest pytanie czy ten B16 S191 to ten sam co teraz B16 S301 ?
    Jacek

Dodano po 2 [minuty]:

rezonator napisał:
    Witam

Czyli zwiększasz obciążenie instalacji - jakiego rezultatu się spodziewasz?
    Zmodyfikuj instalację, podłącz urządzenie o dużej mocy, którego używasz poprzez osobny obwód / bezpiecznik.

To raczej nie wchodzi w grę .

Do tej pory nie wyskakiwał , piecyk ma 1500 W to chyba taki bezpiecznik powinien to wytrzymywać . Na tym samym obwodzie podłączona jest w sposób ciagły jeszcze lodówka , ale dwa urzadznia w jednym czasie tez powinin wytrzymać

Jacek
  • Poziom 22  
    Wymień najpierw S-a.Kup S301,to jest to samo.
  • Poziom 15  
    Wymiana wyłącznika na nowy o tych samych parametrach tj. B16 załatwi sprawę. Przewody na nim muszą być solidnie dokręcone. Cena ok.10zł.
    W żadnym wypadku nie wymieniaj na B20.
  • Poziom 10  
    No wiec kupiłem bezpiecznik i wyciagnołem stary , nie było to takie łatwe , bo okazało sie ze ten bezpiecznik B16 był zmostkowany na wejsciu z bezpiecznikiem obok B10 , za pomoca gwożdzia i nie mogłem wyciagnać tego jednego bezpiecznika . NIem wiem z jakiej przyczyny , moze był za słabo przykrecony ten gwóźdź i zwierał ,ale stopił duża czesc tego bezpiecznika b16 w miescu gdzie podłacza sie okablowanie. Pewnie dla tego tak smierdziało bo topił sie plastik z którego wykonany jest bezpiecznik. Ale wstawiłem nowy i wszystko jest porzadku.

Zamykam temat i dziekuje wszytkim za podpowiedzi odnośnie mojego problemu .
    pozdrawiam
    Jacek
  • Poziom 22  
    no zamknąłeś temat ale chciałem przypomnieć żebyś wymienił tego gwoździa na nowy bo bez gwoździa będzie do kitu :lol:
  • Poziom 27  
    Wylacznik prawdopodobnie byl dobry (do czasu), gwózdz mial na styku duza rezystacje i wyzwalalo zabezpieczeni termiczne bezpiecznika

Oczywiscie wstawiłes cos 'miedzianego' zamiast tego gwozdzia?
  • Poziom 10  
    lukiiiii napisał:
    Wylacznik prawdopodobnie byl dobry (do czasu), gwózdz mial na styku duza rezystacje i wyzwalalo zabezpieczeni termiczne bezpiecznika

Oczywiscie wstawiłes cos 'miedzianego' zamiast tego gwozdzia?

dokładnie tak ,zamiast gwożdzia wstawiłem kawałek przewodu miedzianego o 2,5 milimetra . mam nadzieje ze nie jest za cienki .