Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symasym by Jq

almighty 29 Gru 2006 12:44 21583 122
  • Symasym by Jq[/
    Po sprzedaniu Gainclona postanowiłem zrobić coś innego wg niektórych lepszego, więc padło na Symasyma.

Końcówka mocy:
    Wzmacniacz robiony wg schematu http://www.lf-pro.net/mbittner/Sym5_Webpage/symasym5_3.html

Do budowy użyłem kondensatorów Wima MKS2, mniejsze wielowarstwowe, Panasonic FA, Rubycon ZL, KMC, rezystory BC components. Tranzystory sterujące MJE15030/31 końcowe MJL4281A oraz MJL4302A. Na wejściu Jentzen Audio 4,7uF.
    Na parę tranzystorów ustawiony jest prąd 300mA. Kabelki wewnątrz 1mm2, sygnałowe Tasker. Na wyjściu jest 3,5mV – jeszcze popróbuje różne ustawienia prądu.

Wzmacniacz powinien mieć moc 60W dla 8ohm i 100W dla 4ohm. Niedługo muszę mu dodać opóźnione dołączanie kolumn- trzask przy włączaniu.

Zasilacz:
    Transformator 300Watt, 2x28V. Diody prostownicze Mur860, 26 kondensatorów 2200uf 50V Samwha SD. Co daje 28600uf na stronę.
    Transformator TS15/6/576. Napięcie dla przekaźników ze stabilizatora 7805, dla regulacji głośności LM337/317.

Selektor wejść:
    Selektor wejść złożony na przekaźnikach bistabilnych dwucewkowych NAIS TQ2-L2-5V. Działa na zasadzie:
    - "-" na stałe połączony we wszystkich przekaźnikach
    - pierwszy przycisk włącza 1 przekaźnik, wyłącza 2 i 3
    - drugi przycisk włącza 2 przekaźnik, wyłącza 1 i 3
    - trzeci przycisk włącza 3 przekaźnik, wyłącza 1 i 2
    Każde włączenie i wyłączenie poprzez diodę prostowniczą by prąd nie „wracał” na inne cewki.

Regulacja głośności:
    Regulacja głośności oparta jest na układzie DS1802 robionego ze schematu http://www.pedjarogic.com/spot/index.html. Do tego zasilacz +-15V na Lm337/317. Min. głośność to –65db, więc nie nadaje się to u mnie do cichego słuchania w nocy, dlatego na razie na wejściu są rezystory 4,7k Ohm metalizowane 1%, docelowo będą one dołączane przekaźnikiem włączanym przyciskiem na tyle obudowy „Night mode”.

Obudowa:
    Boki wykonane z 4 radiatorów wys. 7cm dł. 12,5. Dwa radiatorki na bok łączone za pomocą płaskownika miedzianego 24x5x0,5cm. Spód i góra wykonane z blachy aluminiowej gr. 3mm, przód i tył aluminium gr. 4mm (aluminium A1). Obudowa lakierowana na czarny mat.
    Przedni panel został „szczotkowany” papierem ściernym później moczony w krecie (NaOH) do uzyskania satynowego wyglądu. Na to za pomocą termo transferu i papieru kredowego naniesione napisy ( dopiero 11 próba była w miarę udana !!!!! ) Następnie pomalowałem sprayem bezbarwnym błyszczącym, ale z bardzo dużej odległości (50cm), aby powierzchnia była prawie matowa. Do panelu przyklejone za pomocą dwuskładnikowego kleju epoksydowego śruby, poprzez które przykręcony jest panel do reszty. Płytki z przyciskami przymocowane również poprzez przyklejone śrubki. (trzyma bdb).
    Blachy obudowy łączone są poprzez kątownik aluminiowy trochę to przekąbinowałem.. ale nawet może być.

Jak to gra:
    Po pierwszym włączeniu od razu słychać dużo lepszy bas niż w GC. Na zwykłych mp3 pojawiło się wiele nowych szczegółów, średnie i wysokie takie jak na GC. Jedynie max moc mnie trochę na razie zmartwiła, bo gra to ciszej niż Lm3875 dający 35watt. Napięcie po wyprostowaniu przy min obciążeniu ma 35V, więc może w tym jest problem, albo trzeba będzie zmienić transformator. Pobawić się prądem na tranzystorach.

Kosztorys:
    Końcówka mocy 2x80zł
    Transformator 75zł
    Kondensatory i diody 60zł
    Kable 20zł
    Selektor wejść 60zł
    Regulacja głośności 40zł
    Radiatory 40zł
    Blacha Alu 60zł
    Śruby 15zł
    Wiertła itp. 30zł
    Klej 15zł
    Malowanie 20zł

W sumie ~600zł.

Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq
    Symasym by Jq

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    almighty
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: wszystko
    almighty napisał 95 postów o ocenie 75, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Jaworzno. Jest z nami od 2003 roku.
  • TermopastyTermopasty
    wilku_sc
    Poziom 21  
    6/6
    az miło popatrzeć, wreszcie nie wzmacniacz na TDA.
    BRAWO
    maxrider
    Poziom 20  
    bardzo ładne wykonanie wszystko elegancko 10/10 tylko cczy nie masz aż za dużo tej pojemności filtrującej w zasilaczu??
    lacu14
    Poziom 14  
    Bardzo ładna konstrukcja. Podoba mi się pomysł z przyciskami. Jednak od razu dodał bym zdalne sterowanie. Nio i po co ci tyle kondensatorów. Ogólna ocena 8/10 za brak pilota
    djleeon603
    Poziom 20  
    Łeże i kwicze <szok> profesjonalna robota... najłądniesze sa te przyciski :D
    6/6
  • TermopastyTermopasty
    ALTON
    Poziom 38  
    Konstrukcja w pełni profesjonalna. Zastanawia mnie jak zrealizowałeś podświetlanie "guziczków" na panelu przednim. Ile czasu zajęło Ci składanie tego "cudeńka" ?
    Krzysztof33
    Poziom 15  
    Te przyciski to rurki nałożone na mikrostyki czy może coś innego??
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany
    Super sprzęcik, w środku ładnie z kablami, obudowa rewelka. Tylko czy potrzeba aż tylko kondków? ;)
    BolzZ
    Poziom 26  
    piekna konstrukcja. tylko moze przydalby sie jakis indykarot uzywanego wejscia ;) np. dwukolorowe diody w przyciskach informujace inna barwa niz czerwona o tym, ktory preamp dziala aktualnie :)
    z radiatorami jak i z kondensatorami przesadziles troche :D
    ic3ek
    Poziom 15  
    6/6

Konstrukcja pozazdroszczenia, wykonanie perfekcyjne,
    Cóż usłyszeć jak to gra :D:D:D
    kamusi
    Poziom 11  
    wypasss jak zrobiles przedni panel ????
    Rzucek
    Poziom 11  
    Niesamowita konstrukcja. W końcu coś na czym można się wzorować:) Dla mnie 10/10.
    ro_beri
    Poziom 23  
    Wzmacniacz bardzo ładnie wygląda. Co sie rzuca w oczy (oprócz kądów zasilających oczywiście :P) to poukładane kable. Naprawdę aż miło i warto popatrzeć.
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Widzę że ty jesteś z tych co lądują na bezludnej wyspie i za pomoca scyzoryka budują centrum handlowe!! 10/10!! :P
    romek77r
    Poziom 16  
    Kolejna interesujaca konstrukcja na elektrodzie. Bardzo mi sie podoba - wszystko ladnie poukladane, rozmieszczone z wyczuciem, fajne przyciski :)

Wedlug mnie dziwnie tylko wyglada przod - jest jakis taki pusty...

PS. Po co jast nawiniety drut na R7 10ohm ?
    almighty
    Poziom 12  
    Pojemności jest mało tylko dzięki temu że tyle kondensatorów to będzie mniejszy ESR i szybciej mogą prąd oddać.

Przyciski zakupiłme w TME. To jest taka wersja z podświetleniem.

Indykacja wejscia by sie przydala ale to by wymagalo kolejnych 3 przekaznikow a jeden kosztuje 10 wiec nie oplacalo sie juz wersja z uzyciem jakiegos procesora by tu pasowala ale to programowac itp.

A radiatorków jest optymalnie bo rozgrzewają się do ~55st na oko.

A czas składania to 2 tyg i to po 4 godzinki dziennie

Dodano po 1 [minuty]:

Nawinięta jest cewka żeby się chyba nie wzbudzał czy jakoś tak :)
    rzerzuch
    Poziom 13  
    Brak mi słów by opisać to pod jakim jestem wrażeniem.
    Blache aluminiowa gdzie kupowałeś??
    Szfagier
    Poziom 11  
    Bardzo solidne wykonanie. Taka ilość kondensatorów przy takiej mocy: przerost formy nad treścią. I troche słabe (moim zdaniem) mocowanie trafa. Reszta bez zarzutu. W każdym razie chciałbym kiedyś osiągnąć taki poziom estetyki w warunkach domowych. POZDRAWIAM
    almighty
    Poziom 12  
    Blache kupowałem w składzie metali kolorowych w Imielinie. W środku jak w raju :) wszystko co tylko bym sobie mógł wymyślić z miedzi alu itp... ale kasa kasa kasa. Jedynie cięcie prasą wymaga poprawek na krawędziach.

Trafo słabo mocowane - masz troche racji ale lezy na uszczelkach okiennych żeby nie buczało za bardzo :)
    xtedek
    Poziom 16  
    A skąd miałeś taki fajny czarny laminat? I te nóżki w kształcie stożka też lux. Ogólnie musi się podobać 6/6
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Bardzo ladny wzmacniacz. Ja teraz czekam na kondensatory do wstawienia zamiast ceramikow do mojego symka. Mysle tez nad jakims prostym preampem bo podobno duzo zmienia. U mnie tez sa problemy z moca przy 8Ω. Przy 4 nie probowalem. Napiecie zasilania mam +-43V.
    kenobi0
    Poziom 12  
    Jestem pod wrażeniem :) zegarmistrzowska robota najlepsze wykonanie jakie widziałem 10\10 baz gadania. Pełny profesjonalizm.
    Pozdrawiam :]
    Tomek515
    Poziom 22  
    Ale obudowa wow :D Tylko za 600 zł to można kupić taki gotowy wzmak ze szkoda gadać ;)
    Fredw
    Poziom 20  
    almighty napisał:
    Przyciski zakupiłme w TME. To jest taka wersja z podświetleniem.

Czy mógł byś dać do nich linka, bo obawiam się, że łażąc po stronce, to za wiele nie znajdę.

Panel frontowy, jak i cała konstrukcja, wyglada miodzio.
    KJ
    Poziom 31  
    Cytat:
    Tylko za 600 zł to można kupić taki gotowy wzmacniacz ze szkoda gadać

No właśnie szkoda gadać taki kiepski bo to co stoi na sklepowych pułkach to moim skromnym zdaniem jest daleko w tyle za tym co kolega zbudował. Gratuluję konstrukcji.
    almighty
    Poziom 12  
    Nie podobał mi się zawsze wygląd standardowego żółtozielonego laminatu więc przweważnie większość płytek maluje sprayem czarny mat.

Jeszcze musze inaczej poprowadzić kable 230V bo są za blisko praweg kanału i jest przydźwięk lekki w prawym głośniku.

Przyciski:
    Więc najpierw kupiłem 2 takie bo była inna koncepcja,
    Symasym by Jq
    http://www.tme.com.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=pb6149&idp=1

potem w innym sklepie kupilem takie i dodatkowe takie same klawisze do tych co już miałem.

Symasym by Jq
    w sklepie www.piekarz.pl bo mieli tańszą wysyłke i tańszą wersje przycisków innej firmy.
    djleeon603
    Poziom 20  
    za 600 zł to kupisz takie cos ze szkoda gadac?? tak... kupisz... Kolejną Chińską / Tajwańską zabawkę z wielkimi zniekształceniami hahahaha i mapiszą ze 1000W rms hahaha