Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy to zadziała? Schemat wzmacniacza audio. Bd912.

bolec310 29 Dec 2006 15:41 2250 14
Tespol
    bolec310
    Level 12  
    witam znalazlem taki schemacik wzmacniacza audio http://www.elektroda.net/audio/schematyideowe/naj_wzmacniacz.gif
    i mam 2 pytania
    -czy ma to szanse zagrac
    -czy zamiast bd912 moge zastosowac któryś z tych tranzystorów
    BDY 25,BDY 25b,KD503,KD502,BDY58,ADP-665
    pozdrawiam
  • Tespol
    any56
    Level 39  
    Grać może i będzie, tylko kto tego będzie chciał słuchać...
    bolec310
    Level 12  
    ja bym chcial posluchac :D
    a z tymi tranzystorami to jak jest?
  • Tespol
    bolec310
    Level 12  
    mój jest chyba najprostszy :D:D ale ten tranzystor:cry::cry:
    000andrzej
    Level 37  
    Taaa... najprostszy:D Szczególnie jak zamiast oscyloskopu podłączysz bezpośrednio 12V na głośnik :D
  • Helpful post
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Po 1
    Na schemacie jest błędnie oznaczony tranzystor, powinno być BD911, więc można wstawić dowolny tranzystor mocy NPN.

Po 2
    Ten wzmacniacz nie nadaje sie do słuchania, ponieważ szybko uszkodzi głośnik, podając na niego napięcie stałe.

Ten układ to raczej układ do badań na pracowaniach eletronicznych, niż układ działający w praktyce.

Jeśli już bardzo chcesz go użyć to propnuje wstawić rezystor np. 10omów w obwód kolektora (zamiast tego brązowego czegoś), a głośnik dołaczyć przez kondensator pomiędzy kolektor, a mase.

Pozdrawiam
    bolec310
    Level 12  
    dzieki o takie cus mi chodzilo :D

Dodano po 41 [minuty]:

jeszcze jedno pytanko :D
    jak podpiac ten tranzystor tzn na schemacie ta szczalka na jednym wyjsciu z tranzystora to jest emiter baza czy jeszcze cos innego?
    000andrzej
    Level 37  
    emiter.
    A w datasheecie danego tranzystora odczytasz która to nóżka.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Przecież to napisałem
    Artur k. wrote:
    podając na niego napięcie stałe

Zrób tak jak napisałem w swoim poprzednim poście:

Artur k. wrote:
    Jeśli już bardzo chcesz go użyć to propnuje wstawić rezystor np. 10omów w obwód kolektora (zamiast tego brązowego czegoś), a głośnik dołaczyć przez kondensator pomiędzy kolektor, a mase.

Pozdrawiam
    bolec310
    Level 12  
    niestety wzmacniacz niezadzialal kleska :cry: jak podlacze zasilanie glosnik wypycha na przod i tyle tranzystor sie grzeje ale nedziala
    ------szkoda-----------
    Loker
    Level 39  
    Wypycha dlatego, ze idzie na niego napiecie stale. Podlacz tak, jak radzil Artur k. czyli przez kondensator.

Dodano po 49 [sekundy]:

Ewentualnie przez transformator :)
    renegat...
    Level 22  
    daj na wyjscie z 4700uF na 16V albo 2200uF a wzmacniacz nie głupi w sumie mi od dawna chodziło o zrobeinie czegos w minimalistycznej klasie A
    Rocky Horror
    Level 31  
    Wybornie :smoke: !
    Kolejny temat z cyklu: "Znalazłem schemat jakiś-tam, chcę zbudować wzmacniacz". Oczywiście za szczerymi chęciami nie poszło ŻADNE zaznajomienie się z topologią wzmacniaczy analogowych, czy nawet układami pracy tranzystora (raczę zauważyć, że w zamieszczonym schemacie obciążenie tranzystora stanowi, hmm.. oscyloskop :roll: ) a żeby jeszcze nie było za mało, to autor nie zna nawet tak podstawowej rzeczy jak oznaczenia wyprowadzeń tranzystorów, choć w samym internecie stron na ten temat są tysiące, nie mówiąc już o tym, że wystarczy zaglądnięcie do byle jakiej noty katalogowej - w przeważającej większości jest rozrysowany symbol tranzystora z wyszczególnionymi wyprowadzeniami.

Zapytam przekornie - czy jest sens w ogóle udzielać jakiejkolwiek pomocy? Przecież i tak autor nawet tego nie przeczyta, skoro dwa razy poradzono mu jak ma zmontować układ, a mimo to ów nie raczył się w ogóle zastosować do sugestii :D ! Czy nie lepiej po prostu "olewać" takie tematy, żeby zdechły śmiercią naturalną, aż marzyciele w końcu sięgną po literaturę lub wyszukiwarki internetowe i zaczną się uczyć podstawowych rzeczy, zanim się wezmą za lutowanie...?