Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny pilot RM-1 do aparatów OLYMPUS

mirekk36 29 Gru 2006 19:27 6234 26
  • Własny pilot RM-1 do aparatów OLYMPUS
    Witam,

... chciałbym przedstawić pilot własnej konstrukcji ;)

... pnieważ zwykle używam aparatów OLYMPUS a nigdy nie miałem okazji zakupić do nich pilota zdalnego sterowania to postanowiłem sam go wykonać w oparciu o uC. Oczywiście jak to zwykle bywa najczęściej problem jest z obudową do urządzenia. Rozwiązałem go jednak w ten sposób iż zakupiłem na allegro za przysłowiowe kilka groszy mini pilota do kamerki SAMSUNG i postanowiłem, że zrobię mu przeszczep wnętrzności - choć do końca nie wiedziałem co zastanę w jego otrzewiach ;) ...

po zakupie okazało się, że pilocik jest rzeczywiście malutki:

tu w środku zastałem jakiś dziwny procesorek SAMSUNGA, do którego nigdzie a nigdzie nie mogłem znaleźć noty aplikacyjnej aby go może spróbować przeprogramować. Oto on - już po amputacji:

a na jego miejsce ładnie wpasował się ATTINY2313, tylko kilka ścieżek musiałem przerobić na szczęście ... dzięki temu transplantacja organów się udała znakomicie, wymieniłem jeszcze rezonator na własny 8MHz (może troszkę za duży) ale po optymalizacji kodu i maksymalnego wykorzystania oszczędzania energii za pomocą funkcji sleep w uC uzyskałem pobór prądu z bateryjki 3V (CR2032) rzędu 1,6mA w stanie spoczynku - co mam nadzieję, że przy pojemności tej baterii rzędu 220mAh, będzie sporo czasu ładnie pracowało ;)

... po odszukaniu w necie oczywiście sposobu kodowania olympusków napisałem programik w asm i zostało jeszcze b.dużo miejsca w pamięci, więc docelowo zamierzam go jeszcze wzbogacić o kody sterujące do mojej kamerki SONY TRV510, dzięki czemu będzie to naprawdę mały zgrabny i uniwersalny pilocik ;)

poniżej pozostałe fotki z widokiem po transplantacji:

dodam, że oryginalny pilocik RM-1 do Olympusa kosztuje ok 90zł a do mojej kamerki sony jeszcze więcej ;) ... a tu - kilkanaście zł

pozdrawiam ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mirekk36
    Poziom 42  
    Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
    mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

Specjalizuje się w: programowanie: avr c, delphi pc, android
    mirekk36 napisał 9195 postów o ocenie 2230, pomógł 964 razy. Mieszka w mieście Szczecin. Jest z nami od 2006 roku.
    romek77r
    Poziom 16  
    Wiele rzeczy widzialem na elektrodzie, ale pilota to sie nie spodziewalem :)

Gratulacje za napisanie programu asm! Ciekawy sposob na zaoszczedzenie niemalej ilosci kasy :D

Wszystkie aparaty Olimpusa moga byc sterowane tym pilotem ?
    krollew
    Poziom 20  
    wow, zapaleńcy się zawsze znajdą - nie wiedziałem, że ktoś rozpracował pilota do Olka.... btw, Olympus rules :D Moje C-5050 jak narazie nie do zajechania.

Jeżeli mógłbyś podać gdzie szukać informacji o tym rozpracowanym kodowaniu oraz ew. wstawił swój program z krótkim opisem, to byłoby fajnie.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Cytat:
    Pilot zdalnego sterowania do aparatu Olympus serii:
    C-2500L;C-2000;C-2020;C-2040;C-3000;C-3030;C-3040;C-5050;C-7070; C-2100UZ.
    Pilot pozwala na zdalne sterowanie aparatem w zakresie:
    - wyzwalanie spustu migawki;
    - sterowanie zoomem;
    - korekcja eskpozycji;
    - powiększania i pomniejszania obrazu w trybie odtwarzania;
    - przeglądanie fotografii;

to lista aparatów dla których taki pilot może być przeznaczony z krótkim opisem funkcji ;)

Dodano po 2 [minuty]:

bardzo ciekawa stronka z opisem baaardzo dużej ilości standardów kodowania do najprzeróżniejszych pilotów to: www.lirc.org/remotes - polecam ( w tym również Olympus. Też miałem C5050 ale mi ukradli i teraz jadę na C7070 ) ;)
    music
    Poziom 27  
    Przyłaczam się do prośby powyżej. Może ktoś posiada kody lub wie jak sterować podczerwienią aparacik Canon EOS 300D?

Pozdrawiam.
    mirekk36
    Poziom 42  
    właśnie na tej stronce którą podałem powyżej wszystko znadziesz również do swojego Canonika ;)
    pmichniewski
    Poziom 18  
    Przy 1,6mA w spoczynku bateria rozładuje Ci się w ciągu tygodnia... Może chciałeś napisać, że w trakcie pracy ?
    mirekk36
    Poziom 42  
    nie nie, niestety w stanie spoczynku :( , będę musiał jeszcze nad tym troszkę popracować ;) i zrobić jednak jakoś wybudzanie procka za pomocą przerwania PinChange i zadawać mu sleep typu PowerDown gdzie zasysa tylko kilkanaście mikroAmperków w stanie spoczynku ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    a dzięki za wyszukanie, ale niestety nie przyda się on już do niczego bo zobacz sam - napisano, że posiada 1K pamięci ROM a nie Flash :( ... więc i tak pójdzie do śmietnika jako niepotrzebny organ po amputacji ;)

pozdrówka
    dex
    Poziom 27  
    Fajnie ale postaraj sie to jakoś zrobić by procesor działał tylko podczas włączania któregoś z przycisków. Usypianie raczej odpada i raczej wątpie by procesory w pilotach były usypiane nawet 'na te mikroampery'. Trzeba to jakoś zrobić, np. dowolny klawisz klawiatury(przez diody- OR) załącza jakiś mosfet ten podaje Vcc na procesor, i po opożnieniu ( bit FSTR faststart chyba) rusza program z obsługą aktywnego klawisza.
    mirekk36
    Poziom 42  
    no macie rację kolego dex - właśnie sobie jakoś to tak powoli kombinuję ;) posprawdzam różne kombinacje - dzięki za podaną propozycję

pozdrawiam
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Powerdown w zupełności wystarczy, wystarczy żeby zmiana stanu porządanego przycisku generowała przerwanie sprzętowe - niestety - tylko wyzwalanie poziomem INT działa w tym trybie :( nie pozostaje nic innego jak na początku obsługi tego przerwania je wyłączyć i uruchomić po wysłaniu odpowiedniej ramki.
    mirekk36
    Poziom 42  
    zaraz zaraz, a co macie kolego McRancor na myśli mówiąc:

Cytat:
    "... po wysłaniu odpowiedniej ramki."

bo nie za bardzo rozumiem.

Ale też tak sądzę, że jesli się uda uśpić procka za pomocą PowerDown'a to naprawdę długo długo podziała na bateryjce (bo w tej chwili po kilku dniach już mi prawie zdechła ;) ... choć b.często go używałem - testowałem) ale to i tak krótko podziałało ;)
    McRancor
    Po wysłaniu odpowiedniej komendy za pomocą podczerwieni - ramki danych.
    mirekk36
    Poziom 42  
    aaaa no tak - hmmm no dzięki - fajny pomysł - więc chyba go najpierw wypróbuję ;) thx
    McRancor
    Żeby było ciekawiej w Tiny2313 możesz do wybudzenia wykorzystać przerwanie Pin Change - czyli procek wybudzie się z trybu powerdown kiedy na dowolnym pinie portu B zmieni się stan (na odpowiednio długi czas - potrzebny na wystartowanie oscylatora)
    mirekk36
    Poziom 42  
    no tak i to by mi pasowało najbardziej ale problem w tym przypadku jest tego typu, że klawisze tzn ścieżki węglowe chyba są zwierane przez podobną substancją pokryte gumeczki w klawiszach i to wprowadza pewną rezystancję. Czyli załóżmy, że w trybie sleep linie portuB są podciągnięte do plusa to nie zabardzo wiem jak sobie w tym przypadku poradzić z tym aby wysterować je np stanem 0 bo skąd go wziąć? .... w normalnej sytuacji stan 0 wystawiany jest przez linie portuD na wiersze a na porcieB sprawdzam stan kolumn....

i jak spróbuję przed uśpieniem wystawić na portD zera to po poleceniu sleep przechodzi on w stan chyba wysokiej impedancji i moje zera "uciekają" ;)
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 12  
    Czy mógłbyś napisać jaka jest częstotliwość nośna?
    Mam uszkodzony pilot RM-1 i chciałbym zastąpić go własną konstrukcją.
    mirekk36
    Poziom 42  
    ponieważ nigdzie nie znalazłem opisu - więc doświadczalnie sprawdzałem począwszy od 32kHz do 44kHz. I wyszło mi, że najlepiej sprawuje się pilot gdy jest ona w granicach około 40kHz wtedy mam najlepszy zasięg.

pozdrawiam
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 12  
    Próbuję, próbuję i na razie nic mi nie wychodzi.
    Czy pozycja "pre-data" = 0x61DC (ze strony www.lirc.org) jest wysyłana między nagłówkiem a dwoma bajtami danych?
    mirekk36
    Poziom 42  
    tak, dokładnie - najpierw wysyła się nagłówek potem pre-data a następnie kod odpowiadający danemu klawiszowi, pamiętaj też o przerwie na końcu ptrail

... jeśli odpowiednio poustawiasz sobie czasy to wszystko będzie ładnie smigało tak jak u mnie ;)

pozdrówka
    Piotr PIeczykolan
    Poziom 12  
    Działa !!!
    Przy okazji zauważyłem, że bity drugiego bajtu danych są negacją bitów pierwszego bajtu.
    Nie ma to większego znaczenia, ale można uwzględnić w programie.

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc !!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    to się cieszę ;)

ale niestety o tym, że w niektórych standardach lecą sobie zanegowane bity, nie ma mowy w tych opisach na lirc/remotes. Jednk, jak widać można sobie dojść do tego metodą prób i błędów tak jak do tego jaka jest częstotliwość nośna czy inne drobniejsze sprawy. Jednak to co najważniejsze jest ;) .... i dzięki temu jest to bardzo cenna stronka ;)

pozdrawiam
    papa10
    Poziom 14  
    Mam pytanko: Czy można by sterować podczerwienią z komórki? W noki na symbianie są programiki emulujące piloty TV, pilota używa się raczej rzadko a komórę mam zazwyczaj przy sobie. Jeżeli można to proszę o info jak to zrobić.
    lechoo
    Poziom 39  
    @mirekk36
    Użyj przerwania PCINT (Pin Change Interrupt), będziesz miał wtedy do wykorzystania 8 linii mogących "obudzić" mikrokontroler z trybu Power-down.
    Do takiego zastosowania kwarc jest niepotrzebny, dokładność wewnętrznego oscylatora jest zupełnie wystarczająca.
    jurkac
    Poziom 13  
    Jest rada. Bardziej po to by nie rozladowal sie od nacisku w torbie nosze go z kawalkiem sztywnej folii pom, bateria a stykiem. Latwo wsuwa sie i wysuwa gdy trzeba. Duza niezawodnosc a i oszczednosc na elementach i czasie. Dzieki za link do lirca. Sa dostepne krajowe piloty na pare marek jednoczesnie can, oly, pan i cos tam jeszcze.