Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rezystor weglowy - oznaczenia

wojti2001 29 Dec 2006 19:49 3086 4
 • #1
  wojti2001
  Level 13  
  Mam przed soba ok. 20 rezystorow weglowych i kazdy ma inne paski oznaczeniowe. Mam tabele kolorow i ich poszczegolnych wartosci. Jak obliczyc aby sie zgadzalo?? Bo jak licze 1pasek+2pasek+3pasek*mnoznik to niestety wychodzi mi niewlasci (sama liczba mi nic nie mowi). Wiec jak to obliczyc aby bylo prawidlowo?? O co chodzi z ta tolerancja??

  pozdrawiam
 • #2
  ogorki
  Level 17  
  Ta tolerancja to napewno nie ta religijna :D (której zresztą ostatnio coraz mniej dzięki pewnemu wicepremierowi).
  Jest taka wartość, która opisuję maksymalną rzeczywistą wartość (odstępstwo) od tej oznaczonej "na pasku".
  Definicja z wikipedii
  Quote:
  Tolerancja w sensie technologicznym to maksymalne, dopuszczalne odstępstwo od określonych technologicznych parametrów, w trakcie produkcji danego urządzenia.
  Np: w trakcie selekcji oporników do różnych klas dokładności przyjmuje się, że w klasie dokładności jednoprocentowej powinien on mieć oporność 100 Ω z toleranacją ±1%. Wyselekcjonowany opornik może więc mieć faktyczną oprność od 99 do 101 Ω; jednocześnie pochodzący z tej samej serii produkcyjnej opornik selekcjonowany do klasy dwudziestoprocentowej może mieć 100 Ω ±20%, czyli od 80 do 120 Ω.
  Zazwyczaj, dla zmniejszenia kosztów produkcji i zmiejszenia ilości odpadów, przyjmuje się maksymalną możliwą tolerancję jaka jest do zaakceptowania z punktu widzenia użytkowego.

  A odnośnie odznaczeń to masz tam ładnie wyjaśnione o co chodzi.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik
 • #3
  wojti2001
  Level 13  
  a czy moglbys mi napisac jak to wyliczyc, aby mi sie zgadzalo z wytycznymi ktore mam? (mam dobrac rezystor do danej wartosci wypisanej)
 • Helpful post
  #4
  Mariopi
  Level 35  
  Witam,
  Tego się nie sumuje tylko po prostu pisze się cyfry zgodnie z oznaczeniem kodowym.
  Np. w kodzie 4-paskowym: brązowy, czarny, brązowy, złoty , to:
  100 Ohm +/- 5% (3 pasek to liczba zer jakie należy dopisać), a wartość wynikowa zawsze jest w Ohmach.
  Tolerancja to wartość przedziału w jakim może się mieścić faktyczna (rzeczywista wartość rezystancji) w odniesieniu do wartości nominalnej.
  A więc dopuszczalna wartość oporu przykładowego rezystora może się zawierać w granicach od 95 do 105 Ohmów.

  Zresztą co ja się będę rozpisywał i Koledzy powyżej też - jest bardzo prosty, łopatologiczny wręcz programik (ale bardzo przydatny) do obliczania wartości rezystorów o nazwie Kalkulator Rezystorów :)
  Wersję polską podesłałem na PW (oblicza kody 4 i 5 paskowe w jedną i w drugą stronę - czyli właśnie tak jak sobie Sz. Kolega życzy - albo wpisujesz cyfry (jeżeli wartość ma być większa to po 2 cyfrach wpisujesz K (kiloohmy, np. 12K to 12 000 Ohm czyli 12 kiloohmów) lub M (Megaohmy, np. 12M to 12 000 000 Ohm czyli 12 Megaohmów) i masz podane odpowiadające kolory, albo wybierasz kolory i masz wartość podaną cyfrowo). Proszę wejść na Swoje PW i pobrać pliczek (Rescalc.exe) - i ma Kolega wszelkie problemy teraz i na przyszłość z tego tytułu "z głowy".
  Pzdr - Mariusz
 • #5
  wojti2001
  Level 13  
  dziekuje bardzo