Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Polar PDH885 Dalia - wymiana łożysk.

Krzysztof T 29 Dec 2006 21:52 7158 8
 • #1
  Krzysztof T
  Level 21  
  Witam,

  Zauważyłem iż w mojej pralce pojawiły się zwiększone odgłosy z wirującego bębna. Po zdjęciu paska klinowego i zakręceniu pustym bębnem z miejsca gdzie są osadzone łożyska wydobywa się szum pracy łożyska. Luzów nie zauważyłem. Z doświadczenia z innymi maszynami wygląda mi to w 100% na uszkodzenie łożyska lub łożysk. Z tego powodu chciałbym dokonać ich wymiany. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę dokonać ich wymiany. W jakie łożyska muszę się zaopatrzyć, ewentualnie w jakie uszczelnienia (simmeringi) lub oringi. A może ktoś dysponuje instrukcją serwisową dotyczącą tej operacji np. krok po kroku. Wiadomo chodzi o to by czegoś nie popsuć!

  Z góry dziękuję serdecznie.
  Pozdrawiam.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  andrzej-jur
  Level 17  
  Witam
  W krzyżaku wmontowane są łożyska 6205 i 6206 oraz simering
  35*65*12/17.Koszt zestawu około 30PLN.
  Pozdrawiam
  Andrzej
 • #4
  Krzysztof T
  Level 21  
  Do czego służą nagwintowane otwory (chyba M8 ) w połowie każdego ramienia krzyżaka? Czyżby w założeniu było że przez wkręcanie trzech śrub w te otwory można by łagodnie ściągnąć krzyżak z osi bębna? Według mnie należałoby coś podłożyć pod śruby aby nie zrobić dziur w zbiorniku.
 • #5
  miron_102
  Level 14  
  To zły pomysł !!!.
  Wkręć śrubę w ośkę, złap za jedno ramie krzyżaka i ciągnij do siebie, drugą ręką pobijaj młotkiem w śrubę wkręconą w oś. Tylko bez przesady, pamiętaj, że zbiornik jest emaliowany.
  Tam jest seger chyba wiesz o tym?:D
  Powodzenia
 • #6
  hutech
  Level 12  
  to gwinty do transportu pralki
 • #7
  Krzysztof T
  Level 21  
  W pralce mają zastosowanie łożyska obustronnie zamknięte typu Z. Czy nie wskazane byłoby zastosować łożyska typu RS odporne na niewielkie przecieki wody przez simmering?
  Zauważyłem również iż w miejscu gdzie osadzony jest simmering wytarły się małe rowki poprzez które przedostała się woda i uszkodziła łożysko wewnętrzne 6206Z. Uważam iż nowy simmering osadzony w tym samym miejscu niewiele tu pomoże i nadal będą występować przecieki. Można minimalnie spróbować go osadzić powyżej lub poniżej lecz nie wiem czy to się uda, gdyż przy skręcaniu krzyżaka do zbiornika może się przesunąć na swoje poprzednie miejsce.
  Przy okazji zdecydowałem się na wymianę amortyzatorów, gdyż jeden jest w 100% uszkodzony a pralka miała tendencje do dużych wibracji. Czy prawidłowe oznaczenie amortyzatorów to 67.00.27.00 czy 100.0.08.00 ?
 • #8
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Ten drugi to stary amortyzator olejowy. Amortyzatory tej serii były fabrycznie montowane tłoczyskiem do zbiornika. Raz trafiłem takie nówki sztuki. Bardzo twarde -trzeba było użyć dużej siły żeby wsunąć tłok. Zamontowałem je do swojej pralki, okazały się za twarde :( Przy wirowaniu na 400 obr. było w porządku, ale przy 800 obr. cały dom wpadał w taki rezonans :D

  Lepiej załóż nowe, cierne :)
 • #9
  miron_102
  Level 14  
  Jeśli widzisz te rowki (brak rdzy)to znaczy, że tamtędy woda nie poszła, tylko między ośką a simeringiem. Osadź nowy simering i będzie OK
  Pozdrawiam