Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iskrzenie na stykach przy zalaczaniu silnika pompy 2,2kW

arek13 29 Gru 2006 22:07 2774 10
  • #1 29 Gru 2006 22:07
    arek13
    Poziom 16  

Witam
    Jak pozbyc sie zjawiska iskrzenia stykow malego przekaznika (wstepnego) ktory zalacza stycznik mocy wlaczajacy silnik pompy 2,2kW.
    Ponadto w jaki sposob zmniejszyc moc wspomnianej pompy. Daje 7atm, a potrzeba ok.3,5 atm?

0 10
  • #2 29 Gru 2006 22:35
    noel79
    Poziom 21  

a posiadasz przy tej pompie jakis presostat

0
  • #3 30 Gru 2006 09:13
    arek13
    Poziom 16  

Co mam rozumiec pod pojeciem presostat? Pompa dobija wode do hydroforu 300liter a pobiera ja ze zbiornika 1500liter z tym tylko, ze ma ona ogromna wydajnosc az zbiornikami trzesie jak pompuje. Potrzebuje to zmniejszyc. Rozwiazaniem jest na pewno wymiana silnika na mniejszy (o mniejszej mocy i o mniejszych obrotach. Moja ma 2,2kW i 3000obr/min). Ale czy jest jakies inne rozwiazanie aby jej nie meczyc?

0
  • #4 30 Gru 2006 21:19
    jsv
    Poziom 11  

W układach hydroforowych stycznik silnika sterowany jest stykami wyłącznika ciśnieniowego-dokładnie cewka stycznika podłaczjacego silnik.
    Bez tego ustrojstwa pompowanie wody pod ciśnieniem grozi rozerwaniem małego zbiornika wody.
    Pozdrawiam

0
  • #5 30 Gru 2006 22:16
    noel79
    Poziom 21  

tak jak wspomniał jsv W układach hydroforowych stycznik silnika sterowany jest stykami wyłącznika ciśnieniowego - to jest własnie presostat

0
  • #6 30 Gru 2006 22:30
    woytekp
    Poziom 25  

Hej, to co ty tam masz za pompę????? Mam w domu taki sam hydrofor i pompę z silnikiem o mocy 3kW i nic się nie trzęsie. Oczywiście obowiązkowo wyłącznik ciśnieniowy...

0
  • #7 31 Gru 2006 11:06
    arek13
    Poziom 16  

Mam presostat i to wlasnie na jego stykach wystepuje iskrzenie. Napiecie przy jakim zalacza cewke stycznika wykonawczego to 24V.
    A pompa ma 2,2kW, h=71m (7,1 bar), 3000obr/min.

0
  • #8 31 Gru 2006 12:24
    woytekp
    Poziom 25  

Hmm... Ja mam układ jak na pierwszym rysunku na tej stronie http://www.schakelschemaboek.nl/motor076.html
    Wyłącznik ciśnieniowy na tym rysunku oznaczony literką P (pod nim napis -F7) niekoniecznie musi być połączony z przestrzenią powietrzną hydroforu - u mnie jest podłączony do rury między zaworem zrotnym (tu na rysunku oznaczonym 2 w kółku) a hydroforem. Wyłącznik ten bezpośrodnio załącza silnik bez stycznika i nic się przesadnie nie iskrzy (minimalne iskrzenie występuje zawsze i to jest normalne). Jeśli chodzi o zbyt wysokie ciśnienie to wyłączniki ciśnieniowe zwykle dają się wyregulować (wkrętem, śrubką, pokrętłem - różnie to bywa, a zależy od konkretnego modelu wyłącznika) - pokombinuj. Iskrzenie styków moze wynikać również z niedotatecznej prędkości przełączania styków - w przypadku styczników może to być spowodowane zbyt niskim napięciem zasilania cewki stycznika, a w przypadku mechanicznych wyłączników ciśnieniowych - zużyciem sprężyn, złą konstrkcją, zabrudzeniem mechanizmu, inna przyczyna to zwarcie w uzwojeniach silnika.

Pozdrawiam

0
  • #9 31 Gru 2006 13:27
    arek13
    Poziom 16  

Dzieki. Wiec moim ukladem jest rozwiazanie z rysunku 2.
    A czy wie ktos czy istnieja jakies czujniki poziomu montowane bezposrednio na wezu przez ktory przeplywa ciecz. Chcialem go zamontowac na wskazniku (rurce poziomu) przy zbiorniku.
    Jak czesto dobijacie zbiorniki powietrzem? U mnie cisnienie w zbiorniku spada z 1,5bar do ok. 0,5 bar po 15 godzinach.

0
  • #10 01 Sty 2007 12:57
    woytekp
    Poziom 25  

Tak samo z siebie spada to ciśnienie nawet, jeśli nie pobierasz wody?? W takim razie masz jakąś nieszczelność. Ciśnienie nie powinno samo spadać. U mnie trzeba uzupełniać powietrze w hydroforze tak mniej więcej raz na pół roku może nawet rzadziej. A co doczujnika, to nie wiem - nigdy nie był mi potrzebny - choć sądzę że można by wykorzystać mały magnes z pływaczkiem który unosiłby się w wodzie w rurce, a na zewnątrz dać kontaktrony, ewentualnie jakieś czujniki optyczne.

0
  • #11 04 Sty 2007 19:07
    ANDYW6
    Poziom 24  

Masz nieszczelność w górnej części hydroforu (korek ,manometr lub co tam jest).

0