Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje Pierwsze WC, jak założyć dwa bloki wodne?

michomis 30 Dec 2006 02:13 2450 4
    michomis
    Level 11  
    dzien dobry,
    układ WC ma być do nastepujacego zestawu (kreconego):

Plyta Abit AB9
    Core 2 Duo E6400
    2 GB G.Skill (dual)
    X1900XT

chce zalozyc dwa bloki wodne (ewentualnie radiator na chipset, ale to na razie nie istotne). poniżej przedstawiam trzy schematy i od razu pytam:

1. Czy lepiej dac bloki szeregowo (najpierw proc, potem GPU), czy moze lepiej dac trojnik i podlaczyc rownolegle, czyli mamy podzial strumienia zimnej cieczy
    2. czy stosowac chlodnice przed czy za rezerwuarem?
    3. czy rezerwuar wlaczyc do ukladu (obiegu) - dodatkowy spadek temperatury, ale wiecej wody do przepompowania, czy wlaczyc jako zbiornik wyrownawczy poza ukladem.

tyle pytan technicznych, teraz porcja ekonomicznych:

4. czy warto dobierac podzespoly roznych firm?
    5. jakie firmy polecacie, lub co BARDZIEJ istotne - jakich nie polecacie??
    6. jakie powinny byc parametry minimalne urzadzen - np. wydajnosc pompy, pojemnosc zbiornika, powierzchnia wymiany ciepla w chlodnicy itd. aby układ byl WYDAJNY?

dziekuje z gory za kazda odpowiedz

SCHEMATY:
    http://szklanapulapka.webpark.pl/bloki.jpg

Moje Pierwsze WC, jak założyć dwa bloki wodne?
    knmp
    Level 26  
    Proponuję układ:

zbiornik z pompą, blok CPU, blok GPU, chłodnica

z chłodnicy woda wraca do zbiornika z pompą. Zbiornik wody ok 4 L, wydajność pompy zanurzeniowej typ 600l/h (dostępne tanio w sklepach ogrodniczych lub akwarystycznych). Funkcję chłodnicy najlepiej spełni nagrzewnica samochodowa.

Ważne jest, aby chłodnica znalazła się zaraz za wyjściem z ostatniego bloku wodnego. Ciecz wypływająca jest tam najbardziej ciepła i taka powinna trafiać do chłodnicy. Efektywność chłodzenia chłodnicy (wymiany ciepła) jest tym wyższa, im większa jest rożnica temperatur dwóch osrodków czyli cieczy i otoczenia.

Odnośnie bloków wodnych to jest pełna dowolność, można skorzystrać z bloków CPC lub zrobić samodzielnie. Bloki CPC typowo miały srednicę wlotu bloku 5 mm, można pokusić się o bloki ze srednicą rzędu 8 mm

Stosuję powyższe rozwiązanie, blok CPC CPU przerobiony na 8 mm, glok GPU zrobiony samodzielnie również 8 mm, nagrzewnica od VW Passata (oraz Fabii) ok 13 m węzyka 10 mm (srodek 8 mm) zbiornik 4,5 L itd W moim przypadku chłodnica jest na parapecie za oknem dodatkowo wspomagana 2 x wiatrak 12 cm. Oczywiście wydajność samej chłodnicy jest spora i wiatraki sterowane uprockiem praktycznie włączają się w gorące dni. DZiś po 2 h pracy temp cieczy to 16stC, procesora 27stC, wiatraki stoją ciecz płynie i jest cicho :)

pozdr KN
    michomis
    Level 11  
    dobrze ze sa tacy, ktorzy tanszym kosztem buduja uklady WC, ja jednak bede szukal sklepowych czesci do WC specjalnie do tego stworzonych.
    wole miec eleganckie, wymiarowe elementy a nie chce mi sie ich odswiezac.

knmp wrote:
    Efektywność chłodzenia chłodnicy (wymiany ciepła) jest tym wyższa, im większa jest rożnica temperatur dwóch osrodków czyli cieczy i otoczenia.

ze wzoru na ilosc przenoszonego ciepla:

Q[kW]=m[kg/s]*cp[kJ/kgC]*deltaT[C]

wynika stad ze ilosc ciepla odbieranego zlaezy przedewszystkim od wydajnosci pompy m, cieplo wlasciwe cp sie zmienia ale nieznacznie wiec nie bierzemy tej zmiany pod uwage, a wspomniana przez Ciebie roznica temperatur tez wplywa, ale wydaje mi sie ze jesli przyjmiemy ze temp otoczenia to 20['C] a czynnika 40 lub 30, to odpowiednio bedziemy mieli dla 40 wiecej ciepla do odebrania a dla 30 mniej. wiec im nizsza temperatura cieczy chlodzacej - tym lepiej.
    michomis
    Level 11  
    a co sądzicie o tym zestawie?

1. Chłodnica Cooltek Extream DUAL 120mm
    2. Pojemnik w kieszeni 5.25
    3. Pompa niezanurzona Hydror L20II
    4. Blok Frost3Duo (do dwurdzeniowca na LGA775)
    5. Blok Frost2GPU Rev2 na X1900XT - moze inne propozycje macie?

Układ podłączony tak: Z góry napływ ze zbiornika bezpośrednio na pompę, pompa daje najpierw na GPU, potem na CPU szeregowo, na koniec do chłodnicy, która będzie w górnej czesci obudowy ale wewnatrz (trzeba wyciac dziure aby powietrze moglo byc wypychana przez wiatraki na zewnatrz). buda bedzie raczej caly czas otwarta.
    no i do tego jakies radiatorki na pamieci karty graficznej, tylko duze, bo przy otwartej budzie trudno tam dac nawiew dodatkowy.
    msb
    Level 15  
    bawiłem sie w wc na athlonie 2000.Blok na cpu firmowy 1 we 2 wy nie pamiętam nazwy (chyba z bloki.pl)oraz 2 bloki samodzielnie wykonane na gpu i chipset płyty, chłodnica kadet ,pompka hydor - moje wniaski są następujące - najważniejsza jest przepływ cieczy - przy 12 mm wężach temp proca była o 6 st mniejsza niż przy 10 ( cpc przy 6 mnie rozwala)- blok na gpu założyłem na cpu - i temp wzrosła o 3 st nie wiem czy warto inwestować w bardzo drogi blok - nie wiem co prawda jak sie grzeje twój proc ale mój przy stresie miał 60 na wentylu, na wc (a priorytetem była cisza) 46 z początku nie myślałem o chłodzeniu chpsetu płyty głównej - ale niestety trzeba było brak wentyli rozgrzewał :-( kolejność u mnie była taka: pompka - chłodnica -przepływomierz (przerobiony licznik wodyjednocześnie czujnik -przydał sie :-) )- cpu i rozdzielało sie na gpu i chipset - spotykało sie w rezerwuarze inne połączenia powodowału spadek skuteczności