Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośność dysków 2.5. Głośność rzędu 2 dB. Czy to możliwe?

30 Gru 2006 11:03 1929 12
  • Poziom 10  
    witam

zmienilem ostatnio w moim laptopie dysk i jestem lekko zawiedziony
    zmiana byla z Fujitsu 40GB na WD 100GB
    a wszystko co do glosnosci..
    dopiero teraz patrze po sklepach i porownuje
    wszyscy producenci chwala sie w dyskach głośnościa rzędu 2dB (pracy 3dB),
    a WD 20 ! czy jest to mozliwe ?

obecnie dysk pracuje z szumem takim jakby ciagle pracowal w kompie jakis maly wiatraczek...

jakie polecacie dyski 80-120GB ktore sa cichutkie, bo chyba nie widze innej opcji na pozbycie sie tego szumu...

chyba, ze WD podaje okolo 20dB
    a inni 2B..
    (druga sprawa czy to dobre przeliczenia)

btw. czym sie rozni dB od dBA ?
  • Poziom 14  
    Witam polecam Fujitsu MHV2080AH (ATA - 6,Data Buffer Size 8Mb, 80GB) . Jest bardzo wydajny i wogóle go nie słychać 28 dBA.
  • Poziom 11  
    Ja mam dysk WD i pracuje on wyjątkowo cicho...
    Może to wina tego konkretnego dysku, może masz go w jakiś sposób uszkodzonego?
  • Poziom 10  
    hm, uszkodzenie powinno miec chyba powazniejsze konsekwencje, a ten jest sprawny.
    Wszystko zalezy tez od umieszczenia dysku - np. blizej gory obudowy, czy dolu.. albo bliskosci ucha..
    Niebagatelne znaczenie maja tez zapewne obroty - ten wczesniejszy ma 4200 zamiast 5400.
    I raczej w strone 4200 bede sie kierowal (czytaj wyzej) - sa mniej wydajne, ale cichsze i bardziej energooszczedne..
  • Poziom 15  
    Próg słyszalnosci to 25dB. A pozostali producenci raczej napewno nie osiagaja 3dB - to zupelna bzdura.
    Typowe dyski WD (7200rpm) maja glosnosc rzedu 28-35dB w zaleznosci od modelu.
    Typowo Samsungi Spinpoint maja 28dB (prawie nieslyszalne). Najcichsze byly stare Barracudy Seagate'a 25dB (zupelnie nieslyszalne).

Jesli chesz wyciszyc swoj dysk za darmo - to producent udostepnia ci taka opcje - wiekszosc nowych dyskow posiada funckje zwan: Acoustic Managment - pozwalaja sterowac praca dysku tak aby uzyska cichsza prace, lecz kosztem niewielkiego spadku wydajnosci.
    Na stronie producenta wybierz swoj model i sciagnij dla niego odpowiednie oprogramowanie (chodzi o Data Lifeguard Tools - wersja dla Windows lub bootowalna z CD - w nim jest opcja SETUP YOUR HARD DRIVE - ja akurat mam dysk innej firmy wiec nie uzywalem tego oprogramowania, ale to chyba jest to): http://support.wdc.com/download/index.asp
    Zaznacze tylko ze uzywanie tego oprogramowania jest nieszkodliwe dla dyskow, zmiana ustawien nastepuje w samym urzadzeniu (dysk potem zapamietuje te ustawienia, takze opcja wyciszenia dziala caly czas - nawet w innych systemach operacyjnych).
  • Poziom 13  
    WD to najgorsze co można kupić :P
    Jeśli kupujesz dysk to tylko seagate lub samsung. Niezłe są też maxtory.
    Seagate - masz gwarancje, że dysk jest nie cichy, ale prawie bezgłośny.
    WD sprzedaj na allegro, kup seagate.
  • Poziom 14  
    Polecam IBM,Fujitsu,Seagate
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Ja powiem tak, kiedy podłączyłem mój dysk (seagate 100gb) to na początku myślałem że nie działa.... nawet podczas pracy trzeba prawie przyłożyć do niego ucho by go usłyszeć.
    Poza tym jest szybki i niezawodny więc serdecznie polecam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mnementh napisał:
    WD to najgorsze co można kupić

Proszę uzasadnić swój pogląd konkretami: jakieś dane statystyczne pochodzące z serwisów, informacje od importerów, cokolwiek.
  • Poziom 13  
    jankolo napisał:
    mnementh napisał:
    WD to najgorsze co można kupić

Proszę uzasadnić swój pogląd konkretami: jakieś dane statystyczne pochodzące z serwisów, informacje od importerów, cokolwiek.

Hmm. Dane statystyczne? Miałem kilka dysków WD, od modeli startych typu 2,1 GB, 4,3 GB poprzez 20GB aż do 160GB. Wszystkie były niemiłosiernie głośne. Miałem także dysk 2,5 cala IBM, do trzymania różnych pierdółek, także był głośny.

Nie sądze, żeby w tzw serwisach czy też u importerów były jakieś informacje o beznadziejności dysków. Im się nie opłaca zamieszczać takich informacji.

Pochodziem troche po Warszawskiej giełdzie elektronicznej i 90% sprzedawców odradzało mi dyski WD jako niegodne zaufania - często się psują i o wiele częściej są serwisowane niż np dyski seagate.

Same w sobie WD może nie są złe, ale w porównaniu do np Seagate, które są raczej niezawodne, co potwierdza fakt, ze producent udziela 5 lat gwarancji na te dyski, WD wypadają miernie.

Własne doświadczenie oraz dopświadczenie sprzedzawców któe zostało mi jakoś tam dane dały taki skutek, ze wyciągnąłem wniosek, że dyskami WD nie należy się zbytnio przejmować - kiedy istnieją firmy typu seagate oferujące dyskie lepsze, w miare niezawodne i ciche w podobnej cenie.

Moje rozumowanie moze być wadliwe, ale ponieważ nie ma żadnych przesłanek , ze jest wadliwe uznaje je za prawdziwe.

Proszę nie wyrywać zdań z kontekstu.

Dodano po 44 [sekundy]:

ps. Chodzi mi o modele nie starte tylko stare :P

Dodano po 1 [minuty]:

Dysk 2,5 nie IBM tylko WD, sorry, jest późno a ja nie piłem kawy ;)