Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki przekaźnik tu zastosować... jak go podłączyć?

El_liero 30 Gru 2006 14:33 1376 4
  • #1 30 Gru 2006 14:33
    El_liero
    Poziom 24  

staram się zmajstrować układ opoznionego załączenia kolumn... szukałem na elektrodzie wszystkiego co mi potrzebne... znalazłem wiele schematów... z których wybrałem dwa.

Nie mam zielonego pojęcia o tych przekaźnikach.

zamieszczam rysunki schematów...

nie rozumiem zapisu, na schamtach, przekaźników.
    Nie wiem jakie zastosować... na ile volt, ile amperów. i jak je podłączyć.

potrzebuję pomocy :)

http://img82.imageshack.us/my.php?image=opuznieniezalkolumnnl8.gif
    http://img393.imageshack.us/my.php?image=1schemartgs6.jpg

PS: ukłądy chce zastosować we wzmaku WS442, trafo 120/13 , napięcia 24V i 18V ... odpowiednio 2,2A i 0,15A

0 4
  • #2 30 Gru 2006 14:55
    netoperek2
    Poziom 15  

Witam.
    W czym problem?Ja do swojej 418 zstosowałem ten 1 schemat ze standardowymi przekaznikami na 12V z ty ,że dodałem osobne malutkie trafo zasilające ten układzik - ale to przez to ,że jest dużo miejsca a szwędało mi sie cosik.Wyprowadzenia z przekażnika na dodatni kabel głośnikowy. Układ działa i wszystko.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 30 Gru 2006 16:13
    El_liero
    Poziom 24  

eh

no tak... a jaki zastosowałes przekaźnik? ... numery

Dodano po 52 [minuty]:

widze że musze wziąść sprawę w swoje ręce... o to wyniki:
    http://img224.imageshack.us/my.php?image=kolejneyw0.jpg

znalazłem 2 przekaźniki...
    mam 2 pytania:
    Jeżeli chce skorzystać z przekaźnika JZC-6F to musze zastosować takie x2? ( 2x JZC-6F = JZC-7F ? )

Oraz czy te przekaźniki w ogóle sa dobre? Bo to mają być przekaźniki nadprądowe nie?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Gru 2006 16:39
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    Moim zdaniem schemat nr 1 jest zdecydowanie prostszy w wykonaniu (mało elementów), bardziej elegancki technicznie i dość elastyczny pod względem napięć zasilania. Najlepiej zastosować przekaźnik z cewką na 12V z dwoma stykami przełącznymi o obciążalności min. 2A, czyli w tym przypadku byłby to JZC-7F/2/12 - ale niekoniecznie akurat takiego typu bo odpowiedników jest naprawdę mnóstwo - liczy się napięcie cewki i prąd styków - a reszta to już sprawy gabarytów i montażu. Jeden przekaźnik jest zdecydowanie cichszy niż 2 osobne - chyba, że ktoś prefreruje głośniejsze "klapanie" kotwicy.
    Poza tym jak wykonywałem takie układy to warto się pokusić o małą modyfikację schematu - a mianowicie każdy z wolnych styków NC (normalnie zwarty) przekaźnika należy dołączyć poprzez rezystor 47-100Ω/5W do masy wyjścia wzmacniacza. Daje to tę zaletę w stanach przejściowych, po włączeniu do sieci wzmacniacz wstępnie stabilizuje się nie na pustym (otwartym) wyjściu tylko na tym rezystorze i następnie wyjście jest przełączane na głośniki i na odwrót przy wyłączeniu wyjście jest z powrotem zamykane rezystancją do masy.

0
  • #5 30 Gru 2006 20:24
    El_liero
    Poziom 24  

no i gitara
    "pomógł" ;)

a jeszcze jedno...a są takie przekaźniki co mają 4 styki?
    bo ja mam w sumie 4 wyjscia z tył wzmaka...
    nacie jakas stronkę z czesciami elektronicznymi? to ja juz sobie znajde taki przekaźnik... albo jak znacie to podajcie numer jego oznaczenia

Dodano po 40 [minuty]:

jest lus... już wiem wszystko :P

potrzebuje przekaźnika DPST NO 12V >2A
    czyli
    przekaźnik dwustykowy zwierny 12V >2A, gdy nieaktywny jest otwarty obwód.

a ten JZC-7F też jest dobry... choć jest on przełaczany... nie potrzebuje takiego ale działąc będzie działał tak samo

ok... to na tyle
    podziękowania dla Mariopi ... bez neigo nie dał bym rady

0