Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 140. Lista głośników. Jaką moc całkowitą mają te kolumny?

michał 1985 02 Jan 2007 01:15 9474 55
    aminko
    Level 11  
    a ja mam takie pytanie do kolegi poprzednika czy można coś zrobić z takim wzmacniaczem aby nie powodował takich niemiłych efektów. Bo jak wiadomo wymiana piszczałek to na jakiś czas.
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Sposob zeby nie zamordowac wysokich przy pierwszym przekreceniu volume dalej niz polowa? Myslec. Jesli sie slucha co sie dzieje to nie ma szans sfajczyc glosnikow. Nie rozumiem za bardzo jak mozna spalic GDWT. Przeciez jak sie takiego krzykacza przesteruje lekko to tak drze pape ze zwariowac mozna. Lekko przekrece glosnosc i momentalnie zmniejszam poziom wysokich bo az w uszach piszczy. Wiec zeby spalic GDWT to sposob wyglada nastepujaco: jestem maniakiem techno i innej naparzanki i nie wazne jak gra byle glosno wiec jak tuba drze pape to ja jej jeszcze wiecej bo jest glosno i biegne po cewki. Jesli normalna osoba sluchajaca muzyki (a nie kakofonii) uzywa wzmacniacza nawet z oryginalnymi GDWT 9/40 to nie ma szans ich spalic jesli bedzie sluchac co sie dzieje w glosnikach!! Ja juz katowalem niemilosiernie moje A140(najbardziej Vermona Regent 1020 2x150W ktora przy polowie mocy i wbudowanym korektorze ustawionym na zero sprawiala ze dioda zabezpieczenia nie gasla praktycznie), przetrwaly calego sylwestra bedac jedynymi kolumnami naglasniajacymi pomieszczenie 7x9m zapietych do koncowki estradowej i tub nie spalilem!!!! Wystarczy myslec i mozna zaoszczedzic kokosy na cewkach do GDWT ;P

Teraz pytanko do kolegi alnusa.
    Jak mam rozumiec ze
    Quote:
    prawda jest niestety taka, że te skądinąd przyzwoite wzmacniacze ( nie piszę o dźwięku, żeby nie być posądzonym, że zmieniam zdanie) nie dają za bardzo rady 10-12 calowym membranom Altusów i podobnych i w skrajnych sytuacjach nie wyrabiają.

Osobiscie mam Tosce303 i po przesiadce z teoretycznie mocniejszego Radmora5412 jestem bardzo zadowolony jak ta Tosca potrafi zagrac niskimi. Pomimo tego ze slyszalem juz troche mocnych wzmacniaczy i wiem jak potrafia potrzasnac Altusy140 to podziwiam ta niepozorna Tosce za te wlasnie niskie tony. Niestety Tosca303 bestia nie jest i przy niskich na +6dB i głosności w polowie zaczyna wysiadac ale nie wymagam od niej wiecej to tylko 2x25W ktore i tak z reguly sluzy do grania i posluchania muzyki w domu a nie do calonocnych imprez choc wiem ze dalaby rade takiej imprezce to szkoda mi jej katowac bo to bardzo ladny sprzecik ktoremu poswiecilem troszke czasu i front doprowadzilem do super wypolerowanego stanu i odrestaurowałem calutka obudowe chcac przywrocic jej dawna swietnosc wizualna.
    michał 1985
    Level 27  
    A ja kiedyś podłaćzyłem te A140 do adsLX800 i nawet to grało ale tylko do 3 pozycji na wzmaku.Ale mam inne pytanie wiem że A140 są dość źle cięte na zwrotnicach czy mozna temu zaradzić?Np inne z Mildtonów?Czy tylko wymienić kondensatory i zostawić jak jest?
    alnus
    Level 28  
    Mery21 - sam odpowiedziałeś sobie na pytanie. po prostu nie wymagasz od niej więcej niż może dać - bo przysiada. przy normalnym i spokojnym graniu jest OK. niektórzy "spece" uważają, że skoro kolumny są 100W, a Tosca 25W , to mogą odkręcić do końca i nic nie ma prawa się stać, a że głośniki pierdzą - "to wina głośników". mocniejszy wzmacniacz przysiada przy znacznie większym poziomie mocy, lub gra do oporu i nic się nie dzieje, bo ma współczynnik tłumienia rzędu 100 i więcej (np. 20W naim NAC3 wysteruje chyba nawet deskę do prasowania). co do niskich tonów w Tosce, to - niech ktoś mnie poprawi jeśli się mylę, bo nie mam schematu pod ręką - ma ona na stałe załączony układ loudness, powodujacy podbicie niskich i wysokich, który przestaje działać dopiero po pogłośnieniu do połowy( taki odczep na potencjometrze głośności). też ponad 15 lat temu miałem altusy 140 i PW9010 i nie udało mi się spalić tubek ( oryginalnych GDWT9/40, bo kupiłem kolumny w sklepie i byłem ich pierwszym dumnym, właścicielem, poza tym wtedy aby kupić cewki trzeba było udać się na giełdę elektroniczną do Krakowa lub na Wolumen do W-wy, bo gdzie indziej ich nie było), ale robiłem ciszej jak tylko basy zaczynały się dziwnie ruszać, co następowało niestety dość szybko i bardzi dziwiło mnie wtedy, że na niektórych mniejszych kolumnach ( np. Altus 75) moim wzmacniaczem można było zagrać głośniej. wtedy byłem przekonany, że to komunistyczna niedoróbka w głośnikach. podłączenie Altusów do Eltrona 100 przekonało mnie, ze się myliłem. na temat przeróbek Altusów się nie wypowiem, bo uważam to za stratę czasu.
    Mery84
    @ alnus
    Co do zapietego na stale konturu to racja faktycznie tak jest ale Radmor5412 ma "reczny" kontur (zalaczany przyciskiem na panelu) i nawet to nie pomoglo mu zagrac tak dobrze niskimi jak Tosca. Niestety nie wiem czy faktycznie kontur w Tosce puszcza przy połowie glosnosci. Wiem ze Tosca to nie jakis potezny wzmak i A140 to i tak sporo dla niej ale jestem z niej bardziej zadowolony niz z zestawu Radmor 5412+5471 bo potrafi ona o wiele ladniej zagrac (nie mylic z glosniej!!).
    @micha_ł 1985
    Nie ma sensu wdawac sie przerobki modyfikacje zwrotnicy bo kazda zmiana w zwrotnicy odbiera to cos Altusom. Wiem bo sam troszke myslalem na przekombinowaniu zwrotnicy (poczytaj kilka postow wstecz) ale to byly tylko moim zdaniem zmiany na gorsze. Uwazam ze jesli producent tak stworzyl to niech tak zostanie. Jesli chcesz inaczej to zmien kolumny. Co do moich kombinacji z wysokimi to coz czlowiek uczy sie na bledach pokombinowalem i wiem ze tak jak jest oryginalnie tak ma byc bo jest ok.
    michał 1985
    Level 27  
    Ok dzięki.Pytałem bo one mają troche lat i nie wiem jak tam z kondensatorami.Pozdro
    Mery84
    Jesli podejrzewasz ze kondensatory sa juz przezyte to mozesz je wymienic ale nie sadze zeby papierowe Miflexy mogly sie "zestarzec".
    michał 1985
    Level 27  
    Tego jakie tam są to nie pamiętam:-( ale chyba właśnie takie chyba nawijane żółte niektórzy mówią foliowe.
    Mery84
    Dokladnie takie ;). to wlasnie MIFLEXy. Osobiscie mam w moich stare oryginalne i nie widze i nie slysze zeby cos im dolegalo.
    M-ej
    Level 12  
    Altusy wiadomo ze nie audiofilski sprzet ale gdy gra razem z Radmorem to az miło sie słucha nawet :) a naprzykład na Sony TA-F530ES Altusy nie grają tak pięknie :(
    User removed account
    User removed account  
    michał 1985
    Level 27  
    Oki czyli zostawiam jak jest ale wywalę te siatki metalowe bo świszczą jak się głośniej gra.

Dodano po 10 [minuty]:

Czyli współczynnik tłumienia tak?Nie nie striłem nic bo nie wiem jak się za to zabrać:-(Może jakaś rada?
    Mery84
    @M-ej
    Mnie osobiscie nie podobalo sie sluchanie Altusow140 na Radmorku5412+5471 wiec zmienilem na Tosce (tymczasowo w zamiarach WS504). Chcialbym posluchac jeszcze na 5102 moze bedzie ciekawiej ale i tak WS504 zostaje docelowym wzmakiem.
    @Barthezz
    faktycznie strojenie daje bardzo duzo. Podobno GDN30/60 w obudowie zakmnietej zdycha przy ok 30W niestety osobiscie wole tego nie sprawdzac szkoda mi GDN :)
    Jasie-k
    Level 19  
    Altusy 140 kolegi testowałem na 3 różnych wzmakach:
    - diora ws 443
    - yamaha a560
    - radmorek 5102
    Wg moich doznań te kolumny potrzebują mocy by zagrać i podłączanie je pod mniej niż 80 w mija się z celem.
    Pozdrawiam
    alnus
    Level 28  
    głosniki niskotonowe wytrzymują dużo większą moc w obudowach zamkniętych, więc Mery 21 możesz próbować śmiało i nic się nie stanie. co do Altusów 140 słyszałem nawet, że bardzo dobre rezultaty otrzymuje się tylko zaślepiając otwory w oryginalnej pojemności obudowy. sam tego nie sprawdzałem, ani nie przeliczałem, ale coś w tym może być. tylko czy miłośnikom Altusów się to spodoba, to już inna sprawa. niekoniecznie to co obiektywnie lepsze jest tak efektowne.
    Mery84
    No wlasnie sek w tym ze kiedys z ciekawosci zatkalem otwory w kolumnie i niskotonowy zaczal latac jak lisc na wietrze. Dlatego uwazam ze zamkniecie im obudowy nie spowoduje spalenia cewki tylko powyrywa membrany z zawieszen. Przy otwartej obudowie nie trzepie tak mocno niskotonowym.
    PZ IX
    Level 34  
    alnus wrote:
    głosniki niskotonowe wytrzymują dużo większą moc w obudowach zamkniętych

Termicznie więcej wytrzymają, ale mechanicznie - raczej nie. Wystarczy spojrzeć na wychylenia, kiedy głośnik dostaje sygnał o ok. 10Hz wyższy od fs układu BR i raptownie zatkać BR. Fs się zwiększy i mamy 1.5-2x większe wychylenia (w pewnym stopniu zależne od obudowy). Ale z kolei kiedy mamy wysoko strojony BR (np. właśnie w Altusach 140) to można zakatować mechaniczne niskotonówkę basem o ok. >15Hz niższym niż fs BR-a. Subsoniczne drgania także zniszcza głośnik, ale tylko w obudowie BR ( w TL chyba też, ale tu nie rozpatrujemy tak nietypowych obudów).
    A kolega Mery21 może eksperymentować z zatkanymi BR pamiętając, aby nie powodować zbyt dużych wychyleń membrany.
    Mery84
    @ PZ IX
    Jak wyzej napisalem kiedys sprawdzalem i wiem ze membrana lata jak wsciekla i w takim wypadku GDN dlugo by nie wytrzymal a napewno nie ta sama moc nominalna.
    DJ Volt
    Level 25  
    Komu nie wytrzyma temu nie wytrzyma. Powiecie, że katuję ten głośnik, ale odkąd mam Altusy 140, czyli około roku, obudowa jest zamknięta. Może i wychylenia są duże, ale nic nie charczy ani nie skrzeczy. Wszystko "pięknie" gra. Spytacie jaki wzmacniacz, ano najpierw WS4421, moc niewielka brzmiało to średnio, ale głośnikom nic nie zrobił. Od około 3 tygodni mam WS504B. Tu na forum mówi się, że ten wzmacniacz ma słabituką kontrolę nad głośnikami, słaby transformator no i ten mały współczynnik tłumienia, no i to prawda raczej;). Membrany nadal latają, ale nic nie uderza, oczywiście jak się pokręci gałką bas to niewygląda to przyjemnie, ale przy włączonym defeat, wzmacniacz może oddać co jego bez szkody dla głośników. Różnica względem WS4421 jest zdecydowana oczywiście na plus ;).
    Mery84
    Zapytam wiec jak sie ma zamkniecie obudowy do wrazen akustycznych lepiej/gorzej?
    alnus
    Level 28  
    faktycznie jest tak jak napisał PZ IX. pisząc o większej wytrzymałości miałem na myśli zamkniętą obudowę z Qtc ~ 0,7, gdzie fs jest zazwyczaj wyżej niż dla BR dla takich samych głośników. dla Altusów tak jak napisałem nie liczyłem tego, ale zważywszy na wysokie strojenie spodziewałem się , że różnica w objętości nie będzie zbyt duża.
    altusman
    Level 17  
    Quote:
    WS504B. Tu na forum mówi się, że ten wzmacniacz ma słabituką kontrolę nad głośnikami, słaby transformator no i ten mały współczynnik tłumienia, no i to prawda raczej;). Membrany nadal latają, ale nic nie uderza, oczywiście jak się pokręci gałką bas to niewygląda to przyjemnie

Wzmacniacz ten ma blisko 500VA poboru z sieci,u mnie bas jest na pozycji nr 2.I wiecej nie potrzeba.Już z takim poziomem jest straszna zamieć w domu na Altusach 300 które do niego posiadam.Inna sprawa że Altus 140 nie przenosi dobrze tych subniskich częstotliwości.Stąd posiadacze 140 operują nadmiernie gałką od basu,zupełnie niepotrzebne to,tylko trzeba zmienic głosnik niskotonowy z tego karbowanego GDN 30/60/1 i wstawic rurki bass-reflex.Robota na jeden dzień a macie to czego potrzeba-nisko schodzący bas ze stopą od perkusji która zatyka oddech.
    Warto dodać że wzmacniacz WS 504b rozwija skrzydła w połączeniu z korektorem FS 502.A głośnik do wymiany polecam GDN 30/100 GDN 30/100/11,8 schodzi najniżej ze wszystkich Tonsili 30cm 25Hz.Jeżeli nawet ze spadkiem to i tak robi wrażenie.
    DJ Volt
    Level 25  
    altusman wrote:

Wzmacniacz ten ma blisko 500VA poboru z sieci

Chyba na wielkim przeciążeniu. Transformator toroidalny Dansel 120VA nie sprawia wrażenia wielkością takiego co ma 500VA, nawet na 300 nie wygląda ;).

Co do wrażeń:lepiej.:)
    Q-mac
    Level 25  
    Dansel? Ja w swoim WS 504 mam Toral i wygląda jak 200 W. Katowałem go i przeżył spokojnie. Potrafi spalić bezpeczniki 3,15A zwłoczne więc raczej ma spore możliwości w przeciążeniu. Inna sprawa że napięcie przysiada do 45V z 57... Ale po części winne są stare już elwy (13 lat już mają...)
    altusman
    Level 17  
    Zapraszam tutaj:

http://diora500.webpark.pl/ws-504.htm

Wersja podstawowa WS 504 pobiera z sieci 420VA..wystarczy popatrzeć na kółko od licznika jednofazowego obraca się prawie tak szybko jak w dmuchawie Farel 500W :).Trafo trafem wiem że ma 120VA ale pobór jest prawie 0,5kW.Ten wzmak ma kopa i to niezłego.
    Mery84
    Temat zszedl zupelnie nie tam gdzie trzeba to nie o WS504 mialo byc i zglebianiu sekretow jej trafa. Osobiscie zamierzam stac sie posiadaczem WS504 jako mojego docelowego wzmaka obecna Tosca303 to tymczasowka.
    @altusman
    Mozesz powiedziec cos wiecej o tym zapierajacym dech subniskim? Mam GDN30/60/1 na gumach (pech) i chcialbym wiedziec co mozesz powiedziec o zejsciu nim najnizej jak sie da. Mozesz powiedziec na ile wyliczyles BR?? Prawdopodobnie i tak nie zagrzeja u mnie miejsca te przerobki ale zglebiam i sprawdzam wszystko co mozliwe o A140.