Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki z wbudowanym wzmacniaczem stereo. Dla amatorów

Tomekddd 31 Gru 2006 13:58 14056 42
  • Głośniki z wbudowanym wzmacniaczem stereo. Dla amatorów
    Witam wszystkich jest to mój pierwszy poważniejszy projekt a są to głośniki z wbudowanym wzmacniaczem stereo na układzie scalonym TDA2822m.
    Konstrukcja jest na tyle prosta do wykonania że na pewno każdy amator elektroniki sobie z tym poradzi bez większych problemów (w końcu dałem sobie radę)
    Budowałem to około 6 godzin rozłożonych na dwa dni
    koszt elementów nie powinien przekroczyć 15 zł oprócz głośników bo miałem w domu i obudowy pochodzi z demontażu
    Na fotkach jest wzmacniasz stereo z jednym głośnikiem z braku miejsca ale w przyszłych dniach dołączę zdjęcia z kolumnami które są w budowie
    Będą one dołączane przez złącze mini jack.Głośniki mają być mocy 3-5 W
    obok paska który utrzymuje mp3 dodałem jeszcze jeden ponieważ odtwarzacz się przekręcał na boki

Proszę o łagodne noty :)

Fajne!
  • #2 31 Gru 2006 15:08
    dexx
    Poziom 13  

No pomysł całkiem niezły, widze że wzmacniacz zasilany bateryjnie czyli nie jest sie uzależnionym od kabla i gniazdka sieciowego więc mozna sobie wziąć sprzęcik na wakacje :)
    Wzmacniacz wykonany samodzielnie a nie kit(z jabela jest chyba taki wzmacniacz na TDA 2822m), duzy plus
    Daje 5/6
    pozdro

• #3 31 Gru 2006 15:38
    000andrzej
    Poziom 37  

Dobry sposób na utylizację starego złomu. Zasilanie bateryjką 9V jest mało ekonomiczne. Bateria długo nie pożyje. Ale skoro mówisz, że to Twój "pierwszy raz" oraz, że to działa - jest szansa, że rozpocząłeś przygodę z elektroniką.
    Poczekamy na kolejne DIY-y :)

• #4 31 Gru 2006 15:50
    pdmk
    Poziom 18  

Tomekddd napisał:
    kolumnami które są w budowie
    Będą one dołączane przez złącze mini jack o mocy 3-5 W i oporze chyba 4 albo 6 Ohm dokładnie nie pamiętam

Uzywaj interpunkcji, bo czytajac to zdanie nie wiadomo o co dokladnie chodzi :). Obecnie znaczy tyle, ze zlacze mini jack ma 3-5W i opor 4 albo 6 ohm.
    Swoja droga ten opor odniosles tutaj do glosnikow, a glosnik nie ma oporu - ma impedancje.
    Pomysl ok, wykonanie do bani. Ostatnio tak bardzo popularna utylizacja zlomu na elce raczej nie jest dobrym kierunkiem do dalszych dzialan.
    2/6

• #5 31 Gru 2006 16:38
    Rudolf2
    Poziom 16  

Witam. Pomysl OK :) Ale polecal bym zainwestowac w uniwesalna obudowe koszt do 5 zl i przemyslec lepsze mocowanie mp3 :) Pozdrawiam i zycze dalszych udanych urzadzen :)

• #7 31 Gru 2006 17:28
    djskate8
    Poziom 19  

Propozycja kup sobie gniazdo usb albo coś podobnego i wepnij w nie mp3kę. A nie mocuj za pomocą paska

• #8 31 Gru 2006 17:31
    Tomekddd
    Poziom 23  

dowodca_armii napisał:
    pomysl bardzo fajny dobrze ze plytka samemu wykonana

płytka uniwersalna tylko sam montowałem

• #9 31 Gru 2006 19:48
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Dobry sposób na wykorzystanie niepotrzebnego złomu . Ile czasu gra ten sprzęcik na baterii 9V?? dlatego ze to twoja pierwsza konstrukcja masz 5+

• #10 31 Gru 2006 21:14
    Krychool
    Poziom 9  

Głośnik fajny 5+/6 ,fajnie zastosowana obudowa.
    :D
    gdzie mógłbym kupić układ scalony TDA2822m

• #11 01 Sty 2007 11:39
    Tomekddd
    Poziom 23  

Krychool napisał:
    Głośnik fajny 5+/6 ,fajnie zastosowana obudowa.
    :D
    gdzie mógłbym kupić układ scalony TDA2822m

w najbliższym sklepie elektronicznym

a ile gra to nie wiem ja już tego trzeci dzień używam i gra super

• #12 01 Sty 2007 12:15
    Konrad3006
    Poziom 16  

Mnie ciekawi po co takie coś wogóle konstrułować no?? Głośniki 3-5W po co to komu? Głośniczki do kompa też kosztują 15zł i to to samo;] a zasilenie bateryjne może kazdy zrobić nawet byle jaki lamus.

Pierwszy raz oceniam Diy moze jestem zbyt krytyczny ale sądze ze to nie ma sensu, tak jak ten "bumbox ze smietnika" ocena to 2+/6

• #14 01 Sty 2007 14:19
    Nethoni
    Poziom 10  

Konrad3006 napisał:
    Mnie ciekawi po co takie coś wogóle konstrułować no?? Głośniki 3-5W po co to komu? Głośniczki do komputera też kosztują 15zł i to to samo;] a zasilenie bateryjne może kazdy zrobić nawet byle jaki lamus.

Chodzi o to zeby w jakis sposob zaczac przygode z elektronika.

• #15 01 Sty 2007 14:27
    electro_Nick
    Poziom 33  

nie lepiej zamiast tej baterii 9V dac dwa paluszki zeby bylo 3V? Na pewno wzmacniacz gralby dluzej, a ta kostka z tego co wiem dziala przy 3V

• #16 01 Sty 2007 18:17
    MaThiR
    Poziom 16  

No z tą baterią 9V kiepsko... Są drogie. Najlepiej kup taki akumulatorek i zrób osobny zasilacz do ładowania. Ale z takim akumulatorkiem posłuchasz jeszcze krócej. Najlepszym rozwiązaniem byłyby właśnie baterie R6.

• #17 01 Sty 2007 19:52
    olinek2
    Poziom 23  

Kup mały akumulatorek kwasowy 1,2Ah, jak tam wolisz czy 12 czy 6V i już to długo będzie grało ;)

• #18 02 Sty 2007 17:29
    Tomekddd
    Poziom 23  

co do akumulatorków to coś wymyśle tylko mam problem bo przy dużych głośnościach z mp3 słychać jeden wielki warkot nawet na tych kolumienkach które zrobiłem.
    Czy da sie zrobić jakiś filtr żeby przy dużej głośniści coś było słychać a nie brzęki

• #19 03 Sty 2007 18:25
    kubisz
    Poziom 10  

czy ten drugi rezystor ma kolory żołlty-fioletowy-brązowy-srebrny ??
    Jeśli nie to jakie?? on ma chyba 4.7Ω ??

• #20 03 Sty 2007 18:39
    Tomekddd
    Poziom 23  

żołlty-fioletowy-brązowy-chba złoty

ale na pewno 4.7Ω

• #21 03 Sty 2007 20:49
    kubisz
    Poziom 10  

czy można podłączc dwa głośniki razem
    1 głośnik 8 om 1W
    2 głośnik 8om 0,5W

Dodano po 59 [sekundy]:

czy można podłączyc dwa głośniki razem
    1 głośnik 8 om 1W
    2 głośnik 8om 0,5W

• #22 03 Sty 2007 21:12
    Tomekddd
    Poziom 23  

znowu zadaje to pytanie bo mi nikt nie odpowiedział
    - jeśli w odtwarzaczu podgłosze dość mocno to słychać harczenie nawet z głośników które zrobiłem 3-5W czy da sie zrobić jakiś filtr żeby ten warkot zlikwidować ale żeby głośność sie nie zmieniła

• #23 04 Sty 2007 17:09
    kubisz
    Poziom 10  

jeszcze raz ja

to co na zielono to 5V??
    a na czerwono to 0.1 u F??Głośniki z wbudowanym wzmacniaczem stereo. Dla amatorów

• #24 04 Sty 2007 17:38
    Ptolek
    Poziom 36  

To co na zielono to Vs czyli napiecie zasilania (polski odpowiednik to Uz - napiecie to U a z to od "zasilania", po angielsku zasilanie to "supply" (dostarczać)).
    To na czerwono to oczywiście 0,1uF.

• #25 04 Sty 2007 18:25
    wasik1989
    Poziom 11  

Ptolek napisał:

To na czerwono to oczywiście 0,1uF.

No kondensator jakby ktos nie wiedzial :)

No ładnie ładnie :) ja planuje zabrac siem za wzmacniacz sluchawkowy na tym ukladzie, ale to dopiero w weekend :) Obudowa jaka taka... Wykonanie dobre, no coz jak na pierwszy raz to nie ma tragedii :) prawda jak cieszy pierwsza wykonana samodzielnie rzecz?? :)

A co do tej glosnosci to wiesz, jak na moje to po prostu glosnika brakuje mocy a wzmakowi siada zasilanie i dlatego biora sie twoje znieksztalcenia. Szczegulnie na basie. Mozesz zastosowac aktywny filtr gorno przepustowy odcinajacy pasmo basu od 100Hz w dol, no ale trzeba inne zasilanie do tego filtru 9V bateria juz nie wystarzczy :) Tak ze musisz sie z tym pogodzic albo dac mniejmocozerne glosniki :) POZDRO

Oceniam na 4/6

• #29 05 Sty 2007 16:20
    Tomekddd
    Poziom 23  

Tomekddd napisał:

- jeśli w odtwarzaczu podgłosze dość mocno to słychać harczenie nawet z głośników które zrobiłem 3-5W czy da sie zrobić jakiś filtr żeby ten warkot zlikwidować ale żeby głośność sie nie zmieniła

to jest ta moja sprawa. Czy da się coś z tym zrobić jakiś filtr albo coś innego??