Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł parowy

janek1815 01 Sty 2007 10:33 3048 4
 • #1 01 Sty 2007 10:33
  janek1815
  Poziom 38  

  witam na ponizszym rysunku jest mniej wiecej zarys kotła parowego o pojemnosci okolo 2000l . problem do rozwiazania jest nastepujacy :

  1.potrzebny jest odczyt temperatury pary na wylocie nie wiem jaki czujnik zastosowac odczyt ma byc na wyswietlaczu. (temperatura maksymalna okolo 150 stopni)

  2. poziom wody obecnie jest odczytywany za pomoca rurki szklanej wstawionej pomiedzy min a max. Chodzi o to aby zalozyc tam jakis czujnik poziomu wody tak aby zawor ktorym dolewa sie wode wymienic na elektrozawor wten sposob kociol stalby sie bezobslugowy. Jakies propozycje? ( cisnienie panujace wewnatrz max 2 atm).

  Kocioł parowy

  2 4
 • #2 01 Sty 2007 11:09
  Tomasz.W
  Poziom 35  

  janek1815 napisał:
  ....1.potrzebny jest odczyt temperatury pary na wylocie nie wiem jaki czujnik zastosowac odczyt ma byc na wyswietlaczu. (temperatura maksymalna okolo 150 stopni)
  Do dyspozycji masz termopare lub PT100 (PT1000) .
  janek1815 napisał:
  ...2. poziom wody obecnie jest odczytywany za pomoca rurki szklanej wstawionej pomiedzy min a max. Chodzi o to aby zalozyc tam jakis czujnik poziomu wody tak aby zawor ktorym dolewa sie wode wymienic na elektrozawor...
  Sposób najprostszy <> czujnik złożony z dwóch elektrod (po prostu dwie blaszki z nierdzewki) jakiś mały układ sterujący i elektrozawór . Sposób bardziej wyrafinowany to ultradźwięki , mikrofale lub...pomiar masy . Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać kasiory .

  0
 • #3 01 Sty 2007 12:10
  janek1815
  Poziom 38  

  Tomasz.W napisał:
  Sposób najprostszy <> czujnik złożony z dwóch elektrod (po prostu dwie blaszki z nierdzewki) jakiś mały układ sterujący i elektrozawór .

  problem jest taki ze jezeli ubywa wody to pustke wypelnia para pod cisnieniem czy roznica opornosci bedzie na tyle duza aby wykryc czy to jest woda czy para?

  0
 • #4 01 Sty 2007 12:17
  deLux
  Poziom 11  

  Urządzenia ciśnieniowe podlegają dozorowi technicznemu. Jednym z wymagań jest automatyka zabezpieczająca. Poza zaworem bezpieczeństwa, którego działanie weryfikuje urzędnik, trzeba mieć kontrolę poziomu cieczy zrealizowaną przy pomocy atestowanego sterownika. Z mojej praktyki wynika, że do sterowania możesz użyć swojego sterownika i osobną elektrodą posterować płytkę odłączającą palnik po spadku poziomu poniżej dopuszczalnego. Powinno się również dodać (jeśli nie ma) wyłącznik ciśnieniowy odłączający palnik po przekroczeniu ciśnienia maksymalnego. Podobnie jak przy poziomach będziesz chciał włączać palnik przy zbyt niskim ciśnieniu i wyłączać przy zbyt wysokim (poniżej zadziałania zaworu bezpieczeństwa). Pomiar temperatury proponuję jak sugerowano za pomocą PT100, najprościej zaprezentować wynik przyrządem tablicowym do tego przeznaczonym - prawdopodobnie będzie miał również styki pomocnicze, którymi można coś posterować.

  To tylko skrót.
  Urządzenia parowe są niebezpieczne, wybuch takiego kotła spowodowany nieprawidłowo działającą automatyką to sytuacja kryminalna - warto pamiętać o odpowiedzialności. Zniszczenia mogą być duże.

  [edit]
  oczywiście sondy poziomu sterują pompą, czujniki ciśnienia palnikiem.
  jeśli masz palnik wielostopniowy - warto z tego skorzystać.

  0
 • #5 01 Sty 2007 12:34
  janek1815
  Poziom 38  

  deLux napisał:
  Urządzenia ciśnieniowe podlegają dozorowi technicznemu. Jednym z wymagań jest automatyka zabezpieczająca. Poza zaworem bezpieczeństwa, którego działanie weryfikuje urzędnik, trzeba mieć kontrolę poziomu cieczy zrealizowaną przy pomocy atestowanego sterownika.


  to ze jest potrzebny dozor techniczny to akurat wiem

  deLux napisał:

  Z mojej praktyki wynika, że do sterowania możesz użyć swojego sterownika i osobną elektrodą posterować płytkę odłączającą palnik po spadku poziomu poniżej dopuszczalnego. Powinno się również dodać (jeśli nie ma) wyłącznik ciśnieniowy odłączający palnik po przekroczeniu ciśnienia maksymalnego.

  chodzi o to ze wydajnosc kotla jest okolo 300kg/h pary i proces jest tak dobrany ze nie ma mozliwosci wylaczenia kotla przez 12 godzin a wiec jest potrzebna ciagla kontrola poziomu wody w kotle


  deLux napisał:

  Urządzenia parowe są niebezpieczne, wybuch takiego kotła spowodowany nieprawidłowo działającą automatyką to sytuacja kryminalna - warto pamiętać o odpowiedzialności. Zniszczenia mogą być duże.


  niestety nie ma innej mozliwosci jest potrzebna para przemyslowa. Widzialem jakie zniszczenia robi zwykly nieduzy piec CO ktory wybucha w domu jednorodzinnym i wychodzi na zewnatrz domu wraz ze sciana. A co dopiero taki wielki kociol

  0