Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dozownik wody - sterowanie

01 Sty 2007 13:45 3366 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Chce zbudować dozownik wody do mojego drzewka bonsai. Docelowo dozownik miałby co robić tylko przez dwa tygodnie, kiedy mnie nie będzie w domu (ferie, wakacje, itp.). Projekt dozownika mam już w głowie.

Mniej więcej miałby wygladać tak:

Woda miałaby sie znajdować w pojemniku (ok. 1.5-2 litry). Z pojemnika wychodzi rurka na końcu której miałby być zamontowany system, sładający się z silniczka (np. od cd, samochodzika czy walkmana) i doczepionego do silniczka "korka". Plan zakłada, że silnik wykanując ruch równocześnie umozliwia wypłynięcie wody z pojemnika. Ale nie wiem jak zrobić, żeby silnik później wrócił na swoje miejsce, ponownie zaślepiejąc otwór. Myśle, że zastosuje jakąś sprężynke, jak myślicie?
    (Ilość wypływającej wody wyreguluje średnicą rurki)

Teraz sprawa dla mnie najtrudniejsza. Jak powiedziałem dozownik miałby działać przez ok. 2 tygodnie pod moją nieobecność. Przez ten czas chciałbym, aby podawał wode do mojego bonsai co 24h otwierając korek np. na 5 sekund. Nie mam pojęcia jak to zrobić, dlatego zgłaszam się z prośbą o pomoc w wykonaniu sterowania do dozownika.
  • Poziom 23  
    Wg mnie najlepiej będzie jak zastosujesz zawór elektro-magnetyczny(tylko kup zawór który stan pierwotny ma zawsze zamknięty aby przy zaniku napięcia nie otworzył sie...).Może nie jest to tanie rozwiązanie ale 100% pewne i bezpieczne aby nie stracić drzewka.Do tego mikrokontroler np at89c2051 plus zegar czasu rzeczywistego jakaś klawiaturka i LCD plus bateria do podtrzymywania zegara....
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    werni. napisał:

Teraz sprawa dla mnie najtrudniejsza. Jak powiedziałem dozownik miałby działać przez ok. 2 tygodnie pod moją nieobecność. Przez ten czas chciałbym, aby podawał wode do mojego bonsai co 24h otwierając korek np. na 5 sekund. Nie mam pojęcia jak to zrobić, dlatego zgłaszam się z prośbą o pomoc w wykonaniu sterowania do dozownika.

Użyj gotowego elektrozaworu, oszczędzisz na odszkodowaniu dla sąsiada za zalanie podczas Twojej nieobecności :-) W marketach budowlanych i elektrycznych są programowane timery wkładane go gniazdka 230V -- mechaniczne-dobowe i elektroniczne-tygodniowe. Teraz trzeba zmajstrować układ czasowy (NE555) otwierający elektrozawór na 5 sekund i gotowe.
  • Poziom 10  
    Jakoś nie pomyślałem o timerze:D. Chyba zda egzamin. A skoro zastasuje timer to moge zrobić inaczej. Nie bawiąc sie w elektrozawór, moge włożyć pomkę od akwarium (posiadam taką) do pojemnika z wodą. Pompke podłączyć do timera i już. Tylko ten timer załącza użądzenia min. na minute.

Me_super mówisz coś o układzie czasowym (ne555). Montuje sie go w timerze, czy jako osobny układ? Jeśli chodzi o takie tematy to jestem zielony. Nie wiem nic na temat programowania i tego typu rzeczy. Mógłbyś mi z nim coś pomóc? jak go zrobić i gdzie zamontować.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    werni. napisał:
    Mówisz coś o układzie czasowym (ne555). Montuje sie go w timerze, czy jako osobny układ? Jeśli chodzi o takie tematy to jestem zielony. Nie wiem nic na temat programowania i tego typu rzeczy. Mógłbyś mi z nim coś pomóc? jak go zrobić i gdzie zamontować.

To taki uniwersalny układ scalony, można zrobić na nim m.in. generację impulsu na 5 sekund lub więcej. Najkrótszy kawałek czasu może być za długi, więc do wyjścia timera dasz zasilacz wtyczkowy na 9V, który zasili generator impulsu na NE555 i otworzy na ten czas elektrozawór. Szczegóły w archiwum elektrody :-)
    Możesz pójść jeszcze łatwiejszą drogą, kupić automat schodowy, tj. pudełko które włącza na ustalony czas oświetlenie na klatce schodowej. Pokrętłem ustawisz czas na kilka sekund; nie wiem tylko, jak zareaguje taki automat przy włączonym na stale przełączniku, trzeba wcześniej sprawdzić czy nie będzie na stale 'świecił'.
  • Poziom 10  
    Poszukałem troche w archwum elektrody i znalazłem taki schemat:

Czerwonym kolorem opisałem symbole, które znalazłem w necie i sobie podporządkowałem (sprawdźcie czy dobrze)
    Jest tam coś co wydaje mi się potencjometrem, ale jeśli to nie jest potecjometr, to jakim sposobem określić długość impulsu?

Zielonym zaznaczyłem elemety, które nic mi nie mówią i nie wiem czym są.
    Więc jeślibyście mogli to luknijcie czy dobrze tam pooznaczałem.

Chciałbym to zrobić, bo byłby to pierwszy tak skąplikowany układ :lol:

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

zapomniałem dodać link:/
  • Poziom 10  
    moglibyście jednak żucić na to okiem? Byłbym wdzięczny
  • Specjalista elektronik
    Do odmierzania długich czasów jest układ CD4541, można też użyć CD4060, natomiast NE555 nie nadaje się do tego.

A jeśli chodzi o dozowanie wody, to są takie fajne starożytne wynalazki (bardzo starożytne - sprzed paru tysięcy lat),
    które to zrobią prosto i skutecznie. Czy potrzebny jest stały poziom wody, czy stała szybkość wypływu ze zbiornika?