Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat i plytka w eagle

01 Sty 2007 14:27 4853 22
  • Poziom 10  
    Mam problem z projektem przekaźnika czasowego na procku 8051. Mianowicie jestem zieloniutki w projektowaniu płytki a co za tym idzie z obsługą eagle. Oczywiście zacząłem studiować tutorial do eagle ale połowy elementów nie wiem w jakich bibliotekach szukać a jak już znajdę to elementy mają po kilkanaście różnych obudów i nie wiem którą wybrać. Daje mi to podstawy sądzić, że nawet jeśli bym zrobił w eagle schemat płytki to kilka rzeczy byłoby źle i po wytrawieniu i zlutowaniu poszłoby wszystko w kosz.... gdyby ktoś był zainteresowany pomocą proszę o info na prv i uzgodnilibyśmy wszystkie warunki.

P.S. Daje schemat 1/2 układu (druga płytka z interfejsem będzie podłączona do pierwszej szufladowo). Z góry wielkie dzięki za pomoc. Aha w mądrej książce o prockach serii 8051 wyczytałem, że reset układu realizujemy przez 1k i 30uF (w układzie mam 100k i 33nF więc nie wiem czy nie ma tam gafy)...

https://obrazki.elektroda.pl/13_1167657641.jpg
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Witam
    Najpierw, powinieneś przynajmniej dowiedzieć się lub kupić potrzebne elementy, a wtedy nie miałbyś dylematu jakie elementy biblioteczne zastosować, gdyż wybór niewłaściwego typu obudowy skutkowałby tym, że cały projekt można by od razu wyrzucić do kosza. Takie zastosowanie rezystora i kondensatora może mieć wpływ na reset układu (zbyt mały prąd), chociaż stała czasowa została zachowana (ok. 3msek).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    w jakich nazwach bibliotek w eagle znajdę:
    1. CON1,CON2 - ARK2 (3.5mm)
    2. kwarc
    3. przekaźnik 12V np. FRS1B-S lub podobny

oraz w jaki sposób robi się to "sumowanie ścieżek" które wychodzą z procka i idą do goldpinów.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    1. con-ptr500
    2. wpisz w wyszukiwarkę: *crystal*
    3. w/w *FRS1B* , lub poszukiwania w bibliotece relay

"Sumowanie ścieżek" to polecenie "Bus"
  • Poziom 10  
    Ok dzięki za pomoc. Mam pytanie skąd będzie wiadomo, że dana ścieżka która wchodzi do BUSA to jest ta a nie inna która później z niego wychodzi do pinów? Czy trzeba jakieś etykiety dodatkowe do ścieżek przypisywać (bo program sam tego nie robi) i czy ścieżki z procka do BUSA mają mieć kolor zielony czy niebieski (gdy próbuję połączyć niebieskimi wyskakuje mi błąd).
    Połączenie (ścieżka to określenie dla projektu PCB), Net - zielone, magistrala (Bus) - niebieska. Dodatkowo nadajesz każdemu połączeniu nazwę (Name) i aby była widoczna wyświetlasz ją poleceniem Label.
  • Poziom 10  
    Witam,

Zrobiłem schemacik w eagle. Jest to mój debiut więc czy mógłby mi ktoś doświadczony sprawdzić czy jest szansa aby zaprojektować z tego schematu płytkę. Obudowy elementów w schemacie już sa dobrane do tego co mam kupione (tak przynajmniej starałem się wybierać z bibliotek). Z góry dzięki za sugestie.
  • Poziom 39  
    Witam
    Nie staraj się umieścić jak największej ilości elementów na jak najmniejszej powierzchni. Nie miałem czasu sprawdzić dokładnie wszystkich połączeń, ale niektóre elementy nie są połączone, na co wskazuje „DRC”. W tym schemacie powinieneś zastosować symbole zasilania „VCC” i „VDD” zamiast 5 i 12V, gdyż 4093 nie jest na pewno nigdzie podłączony. Najlepiej jakbyś włączył moduł „DRC” i postarał się aby w raporcie nie było żadnego „error” i „waring”.
    Pozdrawiam.
    Możesz wykorzystać polecenie "Invoke" i podłączyć zasilanie 4093 ręcznie, lub zastosować się do rad kolegi Bankot (GND podłączyć do VSS).

Sprawdź połączenie kwarcu i rezystora R6.
  • Poziom 10  
    Dzięki za rady schemat poprawiłem i nie ma już errorów. Przechodzę do robienia automatycznie płytki w board i nie chce mi wszystkich ścieżek narysować... Aha ważna sprawa do układu... czy do procka serii 8051 można podłączyć jakiś RS żeby go zaprogramować czy potrzebny jest oddzielny programator (dodam, że oprogramowanie będzie w C).

Dodano po 1 [minuty]:

Aha schemat poprawiony załączam.
    Pamiętaj że musisz być konsekwentny w nazewnictwie poszczególnych linii. Na chwile obecną masz trzy różne obszary masy nie połączone ze sobą (GND,VSS i N$6), dodatkowo podłączyłeś zasilanie 4093 do linii VDD (co jest wskazanym posunięciem) tylko że na linii tej jest 12V i dla stanu wysokiego na wyjściu bramek wejście uP jest niepotrzebnie forsowane (co może w ostateczności uszkodzić je).
    Jak układasz PCB staraj się rozmieścić elementy z określonego bloku funkcyjnego obok siebie, ograniczy to wymiary i ułatwi prowadzenie ścieżek. Przy tak nie skomplikowanym obwodzie nie korzystaj z automatycznego prowadzenia ścieżek, dopiero ręczne ułożenie pozwoli ci się czegoś nauczyć ;)
    PS. Ścieżki masz na warstwie TOP, zastanów się czy nie lepiej je prowadzić na BOTTOM.
  • Poziom 39  
    Witam
    Aby uniknąć takich przypadków, gdzie na płytce znajduje się kilka ścieżek masy możesz zrobić to tak jak na rysunku poniżej. Wstawiając dodatkowy rezystor pomiędzy GND a VSS, zrobiłem to tylko w tym celu aby „DRC” nie burzył się. Na płytce możesz ten rezystor zastąpić zworą łącząc obie ścieżki masy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Zrobiłem schemat i płytkę (w załączniku pliki sch i brd). Jednak mam problem... rysowałem ścieżki ręcznie, bo automat faktycznie strasznie to rysuje i nie wiem dlaczego 12V chce mi połączyć z bramką oraz z R12?? Może ktoś rzucić okiem i powiedzieć dlaczego tak się dzieje... z góry dzięki
  • Poziom 38  
    Masz niepotrzebne sciezki. Uzyj "Ripup" na sciezkach o koordynatach (1.50 1.40) i (1.45 1.35) (koordynaty w calach), daj "Ratsnest" i wszystko powinno stac sie jasne ;)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz 4093 podpięte do dwóch potencjałów (VDD - automatycznie i VCC podłączone "na chama") w okienku schematu wybierz polecenie "Invoke" i kliknij na dowolną bramkę 4093 następnie wybierz "PWRN" i podłącz je do VCC i VSS. Ponadto "Ripup" połączenia przy pinie 3 złącza X3 i zobacz co wyjdzie ;).
  • Poziom 10  
    Dzięki za rady zrobiłem jak napisałeś i poskutkowało. W jakiej bibliotece znajdę podwójny wyświetlacz LED (LTD5250WC - szukałem w bibl. LED i niestety nie było) i najprostsze przyciski typu microswitch stojące na 4 nóżkach?
  • Poziom 10  
    można zmieniać kolejność i miejsca pinów w układach scalonych podczas rysowania schematów?
  • Poziom 39  
    Witam
    Tylko w obrębie jednego układu scalonego można zmienić miejscami bramki, inwertory, przerzutniki, klucze, itp. Służy do tego funkcja „Gateswap”.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    hm u mnie wybierajac funkcję gateswap i klikając na układ scalony wyskakuje error ("can't swap gate ...").
    Dla układów które nie posiadają w swojej strukturze wyodrębnionych funkcyjnych bloków (wzmacniacz operacyjny, funktory logiczne) możesz jedynie obracać i odwracać układ - polecenia "Rortate, Mirror, Move"
  • Poziom 10  
    Ok, jakoś udało mi się zrobić projekt ścieżek w eagle i teraz pozostaje kwestia wytrawienia tego na laminacie... zna ktoś we Wrocławiu firmę która się tym zajmuje ew. osoby prywatne z forum które podjęłyby sie tego zadania (oczywiście not for free :) ).