Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa oscyloskopu lampowego

marcin_oizo 16 Sty 2007 22:05 18056 34
  • #31 16 Sty 2007 22:05
    marcin_oizo
    Poziom 28  

Witam! Złożyłem układ zasilacza Mini-4 i jestem zadowolony :) Obraz da się regulować normalnie, napięcia na cylindrze i anodach zgadza się. Teraz pokombinuję ze wstawieniem jakiejś mocniejszej pentody do podstawy czasu bo obraz (linia) nie obejmuje całej lampy B6S1. Założę najpierw EL83, może spróbuje z EL84, PL81/84.
    Dziękuje za podpowiedzi!

• #32 21 Sty 2007 10:51
    marcin_oizo
    Poziom 28  

Witam serdecznie! Wykonałem ten oto oscyloskop jako mój układ poznawczy: http://pokusy.chytrak.cz/schemata/osciloskop.htm
    Układ działa bez zarzutu, częstotloiwści podstawy czasu są jak dla moich pomiarów wystarczające, wzmacniacz Y działa dobrze, jako lampę oscylograficzną zasotsowałem B6S1 z układem zasilania jak w Mini4. Problem w tym, że linia podstawy czasu jest za krótka. Tak więc zamiast lampy EF183 zastosowałem EL83 bez żadnych zmian. Myślałem, że mocniejsza lampka to będzie większa amplituda piły ale niestety długość linii zwiększyła się nieznacznie.
    Panowie co zrobić? Zostawić EF183 czy EL83? Co mam zrobić żeby oscylogramy zajmowały całą szerokość B6S1?
    Pozdrawiam, Marcin.

Moderowany przez oldboy:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3438128#3438128

• #33 21 Sty 2007 14:12
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

marcin_oizo napisał:

Panowie co zrobić? Zostawić EF183 czy EL83? Co mam zrobić żeby oscylogramy zajmowały całą szerokość B6S1?
    Pozdrawiam, Marcin.

EF183 to przede wszystkim elektoda, nie za bardzo się nadaje do uzyskania liniowej podstawy czasu. A szerokosć linii zależy od wielu czynników, w tym i od napięcia zasilania (może masz a małe na uzyskanie odpowienio szerokiej linii) i elementów generatora. Może zamiast walczyć z generatorem zostaw go nawet na EF80, a EL83 wykorzystaj jako wzmacniacz? Wzmocnienie rzędu 2 - 4 razy ci wystarczy, a to bez problemu da się na tej lampie uzyskać w tym paśmie. Albo jeszcze lepiej - na parze lamp, w układzie różnicowym, wtedy potrzebna amplituda jest dwa razy mniejsza.

• #34 21 Sty 2007 14:42
    marcin_oizo
    Poziom 28  

tszczesn napisał:

EF183 to przede wszystkim elektoda, nie za bardzo się nadaje do uzyskania liniowej podstawy czasu.

Nie rozumiem: elektoda... Możesz wyjaśnić? Czy nie chodzi tu o zmienne nachylenie?
    Myślałem o zrobieniu wzmacniacza na jakiejś podwójnej triodce np. ECC85 i wsadzić EF80 w generator. Problem jest taki, że w obudowie mam miejsce na jeszcze jedną lampkę i to niedużych rozmiarów. Wsadziłem EL83 z ciekawości.

• #35 21 Sty 2007 23:25
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

marcin_oizo napisał:
    tszczesn napisał:

EF183 to przede wszystkim elektoda, nie za bardzo się nadaje do uzyskania liniowej podstawy czasu.

Nie rozumiem: elektoda... Możesz wyjaśnić? Czy nie chodzi tu o zmienne nachylenie?
    Myślałem o zrobieniu wzmacniacza na jakiejś podwójnej triodce np. ECC85 i wsadzić EF80 w generator. Problem jest taki, że w obudowie mam miejsce na jeszcze jedną lampkę i to niedużych rozmiarów. Wsadziłem EL83 z ciekawości.

Selektoda, moja pomyłka. Tak, to lampa o zmiennym nachyleniu. Na jednej ECC85 może ci się nie udać osiągnąć odpowiedniej amplitudy, ale może i coś wyjdzie - kombinuj :)