Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stacja lutownicza z cyklu "projekty za trzy grosze"

zajczyk 02 Jan 2007 13:03 10667 14
Altium Designer Computer Controls
  • stacja lutownicza z cyklu "projekty za trzy grosze"
    Dziś prezentuje jeden z moich projektów który jak żaden inny pretenduje do miana projektu "za trzy grosze" a mianowaicie jest to prosta stacja lutownicza z regulacją mocy.
    Na pomysł zbudowania czegoś takiego wpadłem ponad rok temu kiedy w moim lokalnym sklepie pojawiły się kolby lutownicze przystosowane do zasilania z instalacji samochodowej (można je zobaczyc na jednej z fotografii a także podobne na allegro) a że były dość estetycznie wykonane (żelazowany grot,toczone i tłoczone elementy ze stali nierdzewnej, ceramiczna grzałka) i wyglądały prawie identycznie jak produkty SOLOMONA postanowiłem od razu zaopatrzyć się w kilka sztuk (7zł za sztukę). Początkowo zasilałem je z transformatora 12V do halogenów ale szybko okazało się że potrzebna jest regulacja mocy. Zwarta konstrukcja lutownicy uniemożliwiała jednak poprowadzenie przewodów do jakiegoś czujnika temperatury w grocie ,przez co musiałem zrezygnować z regulacji temperatury.
    Pozostało mi jedynie użycie prostego generatora zmieniającego wypełnienie przebiegu w zakresie od 0 do 95% w takt którego otwierany był klucz z mosfeta N, reszty chyba tłumaczyć nie trzeba.
    Co do części mechanicznej to postanowiłem nie wysilać się finansowo , wykorzystałem to co miałem z demontażu:
    - Obudowa zasilacza ATX Codegen, wiatrak, okablowanie i przewód zasilający z komputera
    - transformator 60W i oprawka bezpiecznika ze starego zegara ciemniowego
    - potencjometr i zaciski laboratoryjne ze starego miernika Mera albo lavo
    - "chasis"z kawałka płyty pilśniowej
    - stojak dla lutownicy wykonany ze złomu aluminiowego pochodzącego z własnego warsztatu (oprócz nitów)
    - przełącznik przerabiany z 12V na 220 poprzez wymiany żarówki na neonówkę
    - inne elementy elektroniczne to trudmo powiedzieć ale na pewno nie kupione
    - płytkia drukowana zaprojektowana w eagle.

Mogę jeszcze powiedzieć że całość doskonale spisuje się do dzisiaj. Może logiczniejsze byłoby zastosowanie zamiast zacisków z miernika gniazda zapalniczki ale w założeniu stacja miała zasilać nie tylko lutownice.

przepraszam za zdjęcia niskiej jakości ale mój telefon lepszych już nie zrobi.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    zajczyk
    Level 13  
    Has specialization in: przetwornice
    zajczyk wrote 123 posts with rating 7, helped 3 times. Live in city Chełm. Been with us since 2005 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    olinek2
    Level 23  
    Starannie wykonane, tak trzymać, jestem na "tak" ;)
    Ale czołową mogłeś ładniejszą zrobić, ale to szczegóły.
    Obudowa od zasiłki chyba polerowana ?? :> Jeżeli jej nie polakierowałeś, to rdza murowana ;)
    lewytolewy
    Level 19  
    witam supcio jak to mówi moja dziewczyna :D
    bardzo mi się podoba fajne proste i zarazem tanie
    jeśli dysponujesz schemacikiem to bardzo proszę POKAŻ GO KOLEGOM :D
    pozdrawiam moja ocena 5+/6
    CMS
    Administrator of HydePark
    olinek2 wrote:

Obudowa od zasiłki chyba polerowana ?? :> Jeżeli jej nie polakierowałeś, to rdza murowana ;)

mysle ze nie jest polerowana, mam zasilacz warsztatowy w obudowie po atx ktora fabrycznie byla "high glass" nie jest to moze chrom ale wyglada znacznie ciekawiej niz zwykle szare.
    511311815
    Level 14  
    bardzo ładna konstrukcja 6/6, swoją drogą ATX sa do wszystkiego d:
    mechanik32
    Level 13  
    zapodaj schemat tego regulatora. Tylko jak byś mógł to bez punktó ponieważ takowych nie posiadam :(
    TheWiktus
    Level 18  
    Jeśli się nie mylę to schemat znajdziecie pod hasłem lampa plazmowa na ne555 tam też jest regulacja wypełnienia(która w lampkach jest ustawiana na
    50% czyli idealnie równo tutaj służy to do regulacji temperatury)
    Paweł007
    Level 22  
    Co do lutownicy niebede już nic pisał bo mnie co innego boli. Jak trzygrosze zaczolł pokazywać to i owo w DIY to potem polowa zaczełą podpisywać posty konstrukca za trzygrosze lub podobnie. W REGULAMINIE FORUM PISZE ŻE TEMAT POWINIEN BYĆ ZATYTULOWANY TAK ABO ODZWIERCIEDLAŁ ZAWARTĄ W NIM TREŚĆ A NIE JAKIEŚ FIU BZDZIU!
    zajczyk
    Level 13  
    Co do uwagi Paweł 007 to trochę nie rozumiem, w tytule podane jest że to stacja lutownicza a dopisek sugeruje tylko że projekt należy do rozwijąjącej sie grupy opracowań "typu coś z niczego" ( fakt faktem zapoczątkował to kolega trzy grosze)
    Co do obudowy ATX to ma ona naturalny kolor po prostu Codegen użył błyszczącej,ładnie ocynkowanej blachy (nie zardzewieje jeżeli nie będzie bardzo porysowana) a schemat podrzucę jak tylko uda mi się go znalezć
    Jeżeli ktoś chce naśladować ten projekt to warto wspomnieć że radiator jest bardzo przewymiarowany, po prostu dałem to co miałem, w sumie to wiatraka też możnaby się pozbyć, bardzo prawdopodobne że BUZ11 mógłby pracować w ogóle bez radiatrora (ja wsadziłem wysokonapięciowego mosfeta z monitora o dużej rezystancji kanału a radiator i tak był tylko lekko ciepły)

Schemat generatora to podstawowa aplikacja NE555 - stała częstotliwość, płynnie zmieniane wypełnienie)
    dj.marko
    Level 11  
    Zkąt miałeś schemat tej stacji
    AMON86
    Level 22  
    witam...bardzo fajna sprawa...podoba mi sie...a generalnie prosbe mala bym mial...gdybym mogl prosic o schemat tego "malego cuda" to byl bym bardzo wdzieczny...zycze wiecej takich fajnych pomyslow...:D
    dowodca_armii
    Level 30  
    emill wrote:
    Witam, ciekawy projekt :) a tak BTW, co sądzicie o takiej stacji? http://allegro.pl/item153733317_lutownica_z_regulacja_temperatury_nowa_fvat.html
    Koszt naprawdę niewielki, ale parametry? Co sądzicie?

Mi to wyglada na jakies cos z rynku... cena smieszna ja mam transformatorowke 100W i zaplailem za nia 100zł (jakies dobre kilka lat temu :D)