Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stacja lutownicza z cyklu "projekty za trzy grosze"

zajczyk 02 Sty 2007 13:03 10358 14
  • stacja lutownicza z cyklu "projekty za trzy grosze"
    Dziś prezentuje jeden z moich projektów który jak żaden inny pretenduje do miana projektu "za trzy grosze" a mianowaicie jest to prosta stacja lutownicza z regulacją mocy.
    Na pomysł zbudowania czegoś takiego wpadłem ponad rok temu kiedy w moim lokalnym sklepie pojawiły się kolby lutownicze przystosowane do zasilania z instalacji samochodowej (można je zobaczyc na jednej z fotografii a także podobne na allegro) a że były dość estetycznie wykonane (żelazowany grot,toczone i tłoczone elementy ze stali nierdzewnej, ceramiczna grzałka) i wyglądały prawie identycznie jak produkty SOLOMONA postanowiłem od razu zaopatrzyć się w kilka sztuk (7zł za sztukę). Początkowo zasilałem je z transformatora 12V do halogenów ale szybko okazało się że potrzebna jest regulacja mocy. Zwarta konstrukcja lutownicy uniemożliwiała jednak poprowadzenie przewodów do jakiegoś czujnika temperatury w grocie ,przez co musiałem zrezygnować z regulacji temperatury.
    Pozostało mi jedynie użycie prostego generatora zmieniającego wypełnienie przebiegu w zakresie od 0 do 95% w takt którego otwierany był klucz z mosfeta N, reszty chyba tłumaczyć nie trzeba.
    Co do części mechanicznej to postanowiłem nie wysilać się finansowo , wykorzystałem to co miałem z demontażu:
    - Obudowa zasilacza ATX Codegen, wiatrak, okablowanie i przewód zasilający z komputera
    - transformator 60W i oprawka bezpiecznika ze starego zegara ciemniowego
    - potencjometr i zaciski laboratoryjne ze starego miernika Mera albo lavo
    - "chasis"z kawałka płyty pilśniowej
    - stojak dla lutownicy wykonany ze złomu aluminiowego pochodzącego z własnego warsztatu (oprócz nitów)
    - przełącznik przerabiany z 12V na 220 poprzez wymiany żarówki na neonówkę
    - inne elementy elektroniczne to trudmo powiedzieć ale na pewno nie kupione
    - płytkia drukowana zaprojektowana w eagle.

Mogę jeszcze powiedzieć że całość doskonale spisuje się do dzisiaj. Może logiczniejsze byłoby zastosowanie zamiast zacisków z miernika gniazda zapalniczki ale w założeniu stacja miała zasilać nie tylko lutownice.

przepraszam za zdjęcia niskiej jakości ale mój telefon lepszych już nie zrobi.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #3 02 Sty 2007 15:37
    olinek2
    Poziom 23  

Starannie wykonane, tak trzymać, jestem na "tak" ;)
    Ale czołową mogłeś ładniejszą zrobić, ale to szczegóły.
    Obudowa od zasiłki chyba polerowana ?? :> Jeżeli jej nie polakierowałeś, to rdza murowana ;)

• #4 02 Sty 2007 16:08
    lewytolewy
    Poziom 19  

witam supcio jak to mówi moja dziewczyna :D
    bardzo mi się podoba fajne proste i zarazem tanie
    jeśli dysponujesz schemacikiem to bardzo proszę POKAŻ GO KOLEGOM :D
    pozdrawiam moja ocena 5+/6

• #5 02 Sty 2007 17:51
    CMS
    Administator HydePark

olinek2 napisał:

Obudowa od zasiłki chyba polerowana ?? :> Jeżeli jej nie polakierowałeś, to rdza murowana ;)

mysle ze nie jest polerowana, mam zasilacz warsztatowy w obudowie po atx ktora fabrycznie byla "high glass" nie jest to moze chrom ale wyglada znacznie ciekawiej niz zwykle szare.

• #6 02 Sty 2007 20:04
    511311815
    Poziom 13  

bardzo ładna konstrukcja 6/6, swoją drogą ATX sa do wszystkiego d:

• #7 02 Sty 2007 21:14
    mechanik32
    Poziom 13  

zapodaj schemat tego regulatora. Tylko jak byś mógł to bez punktó ponieważ takowych nie posiadam :(

• #8 03 Sty 2007 14:36
    TheWiktus
    Poziom 18  

Jeśli się nie mylę to schemat znajdziecie pod hasłem lampa plazmowa na ne555 tam też jest regulacja wypełnienia(która w lampkach jest ustawiana na
    50% czyli idealnie równo tutaj służy to do regulacji temperatury)

• #9 03 Sty 2007 16:45
    Paweł007
    Poziom 22  

Co do lutownicy niebede już nic pisał bo mnie co innego boli. Jak trzygrosze zaczolł pokazywać to i owo w DIY to potem polowa zaczełą podpisywać posty konstrukca za trzygrosze lub podobnie. W REGULAMINIE FORUM PISZE ŻE TEMAT POWINIEN BYĆ ZATYTULOWANY TAK ABO ODZWIERCIEDLAŁ ZAWARTĄ W NIM TREŚĆ A NIE JAKIEŚ FIU BZDZIU!

• #10 04 Sty 2007 10:50
    zajczyk
    Poziom 13  

Co do uwagi Paweł 007 to trochę nie rozumiem, w tytule podane jest że to stacja lutownicza a dopisek sugeruje tylko że projekt należy do rozwijąjącej sie grupy opracowań "typu coś z niczego" ( fakt faktem zapoczątkował to kolega trzy grosze)
    Co do obudowy ATX to ma ona naturalny kolor po prostu Codegen użył błyszczącej,ładnie ocynkowanej blachy (nie zardzewieje jeżeli nie będzie bardzo porysowana) a schemat podrzucę jak tylko uda mi się go znalezć
    Jeżeli ktoś chce naśladować ten projekt to warto wspomnieć że radiator jest bardzo przewymiarowany, po prostu dałem to co miałem, w sumie to wiatraka też możnaby się pozbyć, bardzo prawdopodobne że BUZ11 mógłby pracować w ogóle bez radiatrora (ja wsadziłem wysokonapięciowego mosfeta z monitora o dużej rezystancji kanału a radiator i tak był tylko lekko ciepły)

Schemat generatora to podstawowa aplikacja NE555 - stała częstotliwość, płynnie zmieniane wypełnienie)

• #11 06 Sty 2007 14:39
    dj.marko
    Poziom 2  

Zkąt miałeś schemat tej stacji

• #13 08 Sty 2007 08:24
    AMON86
    Poziom 22  

witam...bardzo fajna sprawa...podoba mi sie...a generalnie prosbe mala bym mial...gdybym mogl prosic o schemat tego "malego cuda" to byl bym bardzo wdzieczny...zycze wiecej takich fajnych pomyslow...:D

• #15 14 Sty 2007 12:16
    dowodca_armii
    Poziom 30  

emill napisał:
    Witam, ciekawy projekt :) a tak BTW, co sądzicie o takiej stacji? http://allegro.pl/item153733317_lutownica_z_regulacja_temperatury_nowa_fvat.html
    Koszt naprawdę niewielki, ale parametry? Co sądzicie?

Mi to wyglada na jakies cos z rynku... cena smieszna ja mam transformatorowke 100W i zaplailem za nia 100zł (jakies dobre kilka lat temu :D)

Szukaj w 5mln produktów