Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zasilacz, jak wykonać napisy na obudowie - przepis

bardzo_zimny 02 Sty 2007 19:25 11346 25
  • Kolejny zasilacz, jak wykonać napisy na obudowie - przepis
    Chciałem przedstawić swój ostatni wyrób. Zasilacz warsztatowy. Posiada on trzy wyjścia:
    1. Niestabilizowane około 15-16V 6A
    2. Stabilizowane z regulacją 5-30V 3A ta część zrobiona wg schematu ze strony: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=245 Ciekawa koncepcja z podwajaczem napięcia.
    3. Stabilizowane 12 lub 6,3V 3A w oparciu o typową aplikację LM350
    Konstrukcja niczego nowatorskiego nie prezentuje, ale chciałem się podzielić doświadczeniami z wykonywania napisów na różnych urządzeniach. Oto mój przepis.

1. Zrób dokładny rysunek w jakimś programie graficznym, w przypadku otworów koniecznie zaznaczaj ich środki. Przyda się to przy wierceniu otworów
    2. Wydrukuj rysunek na papierze samoprzylepnym, najlepiej w 2 egzemplarzach. Koniecznie drukarką laserową, atramentowa się nie nadaje bo tusz może się później rozpływać
    3. Po naklejeniu rysunku można zacząć wiercić i wycinać otwory. Najlepiej najpierw punktując środki. (robię w ten sposób by uniknąć przesuwania się otworów i odpada mi czynność trasowania co czasami bywa przyczyna błędów.
    4. Po wywierceniu wszystkich otworów usuń papier i zmyj powierzchnię benzyną ekstrakcyjną lub denaturatem.
    5. Jeśli używasz czarnego tworzywa sztucznego wystarczy jak nakleisz następny egzemplarz z wydrukowanym rysunkiem na dokładnie przyciętą płytkę
    6. Jeśli masz do dyspozycji przezroczystą pleksi, tak jak ja miałem, to najpierw pomaluj ją czarnym matowym lakierem.
    7. Po naklejeniu rysunku powycinaj ostrym ostrzem otwory. Białe krawędzie cięcia można zamaskować czarnym mazakiem. Wychodzi idealnie.
    8. Czynność ostatnia, lakierowanie. Lakieruj lakierem bezbarwnym. bardzo cienkimi warstwami. Właściwie tylko lekko opadającą mgiełką. Powtarzaj ta czynność 6-10 razy a powstanie powierzchnia z bardzo drobną, "górkowartą" powierzchnią

P. S. Szkoda że nie mam dostępu do kolorowego "lasera"; . Mogły by wyjść naprawdę fajne rzeczy. Następny projekt Zasilacz stabilizowany wysokiego napięcia o wydajności 0,5A ze strony http://www.trioda.com/php/forumtriody/viewtopic.php?t=761&highlight=stabilizator już jest w trakcie budowy
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: bezpieczeństwo pracy
    bardzo_zimny napisał 21 postów o ocenie 1, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2004 roku.
  • PCBway
    Karol_M
    Poziom 12  
    Fajna konstrukcja co do przepisu to robie identycznie

Pozdrawiam
    kenobi0
    Poziom 11  
    Bardzo mi się podoba wykonanie 9/10:) a co do przepisu to robie bardzo podobnie.
    Pozdrawiam :]
  • PCBway
    bzyku997
    Poziom 14  
    Projekt OK 6/6. A ja czołówki robię troche inaczej. Gotowy wydruk A4 (zazwyczaj mieści się kilka obrazków) zanoszę do faceta co laminuje różne rzeczy. Polaminowany rysunek czołówki wycinam z arkusza i przyklejam na taśme dwustronną i jest OK. Ma to niebywałą zalete, za kartke A4 zapłace ze 4pln, a czołówek do ustrojstwa zostanie na zapas przynajmniej kilka jakby coś się nie udało.
    harnasx
    Poziom 22  
    Moze to głupie pytanie, ale: miałeś biały papier samoprzelepny i zadrukowałeś go całego na czarno pozostawiając białe napisy? (bo niesłyszałem o białym tonerze :))?
    robert557
    Poziom 13  
    Witam bardzo fajne wykonanie estetycznie daję 6/6 tylko po co tak się męczyć z tym malowaniem laminowanie jest o wiele wygodniejsze i w kolorze można robić z tym że ja laminuję od razu na papierze samoprzylepnym nie ma tej zabawy z taśmą a cena ta sama pozdrawiam :D:D
    kamiljus
    Poziom 14  
    Bardzo zwarta i ładnie wykończona konstrukcja.
    Jaką rolę odgrywa tu plexa? I w jaki sposób otrzymałeś taki mocny czarny kolor jeśli chodzi o panel?
    Pozdrawiam
    soar85
    Poziom 10  
    Co do konstrukcji to całkiem fajna, ale bardziej interesują mnie napisy. Podobnie jak kolega harnasx nie rozumiem tego jak zrobiłeś białe napisy. Może za późno to czytam ale jakbyś mógł wytłumacz to tak po "chłopsku".
    pdmk
    Poziom 18  
    soar85 napisał:
    Co do konstrukcji to całkiem fajna, ale bardziej interesują mnie napisy. Podobnie jak kolega harnasx nie rozumiem tego jak zrobiłeś białe napisy. Może za późno to czytam ale jakbyś mógł wytłumacz to tak po "chłopsku".

Panie Piotrek :) Sprawa banalna, sam tak robie napisy na obudowy. Napisy robisz najpierw na kompie biale. Potem robisz z tego negatyw - to co bylo biale - tutaj tlo - robi sie czarne. Ostatecznie drukujesz i postepujesz tak jak wyzej autor napisal, albo laminujesz.
    bpiq
    Poziom 13  
    Co do ostatniej warstwy to można również zastosować folię przezroczystą. Jest coś takiego do dostania w sklepach papierniczych lub z foliami do reklam. Na laserówce bardzo fajnie można drukować na papierach kolorowych - przetewstowałem kiedyś podkradając córce kilka kartek :) Tło może być wówczas np. żółte niebieskie itp. na to folia przezroczysta i od spodu taśma dwustronna. Są również papiery kolorowe samoprzylepne to jeszcze wygodniejsze rozwiązanie.
    Duch__
    Poziom 31  
    Witam bardzo fajna konstrukcja ale ja bym stawiał przy takim rozrzucie napięć na dokładność i zastosował bym w tym wypadku już wskaźniki cyfrowe, a żeby się nie gryzło z amperomierzem analogowym to też cyfrowy bym dał. Czemu nie zastosowałeś regulacji prądu?? Czy układ oprócz widocznych na zdjęciach bezpieczników ma jeszcze jakieś zabezpieczenie?? Np. przeciw zwarciowe?? Czy mnie się wydaje czy obudowa jest z zasilacza AT/X??

Pozdrawiam
    ATOMICH 007
    Poziom 19  
    A nie można zrobić tak jak ja robiłem? Panel przedni z przezroczystej pleksi i na folię klejącą dwustronną wkleić wydrukowany wzór panela ad środka. Nie trzeba lakierować ani inaczej zabezpieczać.
    Łizi
    Poziom 12  
    Witam
    Moim zdaniem ta oto konstrukcja jest estetycznie wykonana a poza tym prosta w konstrukcji :D Mam tylko jedno pytanie jaka jest moc znamionowa transformatora :?:
    Konrad3006
    Poziom 16  
    Witam, ładna, fajna i przydatna konstrukcja, jednak nie moge zrozumieć przepisu na przedni panel....

I jescze odnosnie schematu z linku z pierwszej wiadomosci to tam te kondensatory mają być na jakie napięcie?
    wladza13
    Poziom 14  
    Witam.
    Konstrukcja niczego sobie i efekt panelu również. A jakim programem graficznym były robione te nadruki na panelu :?:
    ciapciok
    Poziom 20  
    Ile dałeś za jeden miernik analogowy ? U mnie w sklepie chcą grubo 15 zeta, dlatego ja w moim zasilaczu dałem mierniki cyfrowe :D (cena porównywalna)

I wytłumacz jeszcze raz jak robisz te panele czołowe, bo jakoś nie mogę tego ogarnąć.

Pozdrawiam
    coolleś
    Poziom 12  
    O ile dobrze widze to to są chyba VU-metry o jakiegóś sprzętu audio tylko ze zmienioną podziałką.
    Koleszek1
    Poziom 11  
    Ja z kolei wykonuję płyty czołowe na białej, samoprzylepnej folii do drukarek laserowych w programie CorelDraw (pracuję jako grafik i program mam legalny), drukuję na laserze, przyklejam na płytę z tworzywa i wycinam. Wtedy nie trzeba laminować, a wygląda całkiem znośnie.

Obrazki ładuj poprzez " Załaduj zdjęcie" . andre1979
    Loccutus
    Poziom 14  
    Ja to robie tak:

1. Drukowanie na atramencie
    2. Wycinanie otworów które muszą byc przezroczyste np pod LCD
    3. Laminowanie całości z "marginesem" niedopuszczającym do podciągania wody w przypadku zachlapania wodą
    4. Wycinanie otworów pod ledy czy tam potencjometry itp.

efekt:

bardzo_zimny
    Poziom 11  
    Witam

Pytań i sugestii nazbierało się wiele więc odpowiadam w kolejności zadawania:

bzyku997
    Robiłem próby z laminowanym frontem, ale nie wyszło najlepiej. Powód: przy laminowaniu musisz zostawić marginesy. Jeśli twoja obudowa przewiduje miejsce na ich schowanie to jest ok. u mnie nie było takiej możliwości i po obcięciu marginesów wszystko się rozklejało

Harnasx
    Papier miałem biały i wydrukowałem na czarno. To co miało być białe to zostało niezadrukowane i już

kamiljus
    Pleksa jest zasadniczym elementem frontu. Oryginalna obudowa zasilacza ma otwory więc coś trzeba było nałożyć. Kolor czarny to nic innego jak spray matowy czarny.

Bpiq
    Próby z folią samoprzylepną robiłem. Nie wyszło najlepiej

Duch__
    Amperomierz i woltomierz podłączone są tylko do wyjścia 3-30V 3 A. O regulacji prądu nie myślałem gdyż nie jest mi ona w tym momencie potrzeba. Zależało mi na możliwie prostej i pewnej konstrukcji. Oprócz bezpieczników jest tylko wewnętrzna zabezpieczenie na kości LM350. Obudowa oczywiście z zaślilacza do kompa

ATOMICH 007
    Do dyspozycji miałem tylko pleksi 5 mm, podwójnie złożone nie wyglądało by dobrze. Nie chciałem kupować arkusza cienkiego tylko na potrzeby tego zasilacza.

Łizi
    90VA

Konrad3006
    Dałem na 40V, takie miałem

wladza13
    CorelDraw 8

ciapciok
    Kupiłem na allegro za 16 zł obydwa

Coolleś
    To jest fabryczny woltomierz i amperomierz (z bocznikami)

Koleszek1
    Robiłem próby na matowej przezroczystej. Problem był w tym, że było to strasznie delikatne i łatwo się ścierało. To jest zasilacz warsztatowy i wiele będzie musiał wytrzymać.

Pozdrawiam
    pablito22sc
    Poziom 9  
    mam pytanie co zrobiłem nie tak jak napięcie wyjściowe wynosi zaledwie 2,4v i nie jestem wstanie tego zwiększyć rozumiem ze transformator ma być niestabilizowany .. jestem bardzo początkujący a przydał by mi sie taki zasilacz przedstawiam wzór mojej płytki pcb
    bardzo_zimny
    Poziom 11  
    pablito22sc

Porównałem rysunek twojej płytki ze schematem. Zapomniałeś o jednym połączeniu

Do zasilania tego układu używamy prądu zmiennego! Na wejściu jest podwajacz napięcia na 2 diodach i kondensatorach dlatego przy zastosowaniu 12V zmiennego otrzymamy na wyjściu około 24-28 V stałego. Czyli ten układ podłączamy bezpośrednio do zacisków transformatora. Na stronie podanej w linku na górze jest dokładniejszy opis działania układu

Pozdrawiam
    pablito22sc
    Poziom 9  
    dalej mi ten zasilacz nie działa czy jak zastosowałem poten 5 k moze to by wina czy nie wydaje mi sie ze powienien zmieni sie zakres ustawienia napięcia a ja dalej mam 2,5 v

czy lm350 spali sie jak dam mu 24,v
    bardzo_zimny
    Poziom 11  
    Sprawdź jak podłączyłeś wyprowadzenia kości LM. Jeżeli tak jak na rysunku, to jest źle. Informacje o wyprowadzeniach i maksymalnych napięciach tego stabilizatora znajdziesz w karcie katalogowej. Można jej poszukać tutaj. http://www.datasheetarchive.com . Spróbuj inaczej formułować zdania i wstawiać przecinki bo bardzo trudno cię zrozumieć.
    Madman07
    Poziom 19  
    W jakim programie robiłeś panel przedni? Czy z tyłu masz jakieś napisy?