Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR JVC HR-J245EK - czy tuner ma III zakres TV?

02 Sty 2007 22:19 1262 7
  • Poziom 33  
    Witam

VCR JVC HR-J245EK - czy tuner w tym magnetowidzie ma III zakres TV? Czy ktoś zna ten model i odpowiedź na pytanie? Nie mam oryginalnego pilota, ale udało mi się z uniwersalnego UET-507 wejść w menu Manual channel set i nie mogę wpisać kanału poniżej 21-ego. Wszystko powyżej wchodzi bez problemu. I jeszcze jedno pytanie: Jak najlepiej przestroić fonię (modulator i p.cz.)?

Remeknapr
  • Poziom 33  
    Mówi się trudno... Masz może resztę od tego pdf'a? Chodzi o schemat, bo tuner i modulator są zrobione trochę nietypowo, a chciałbym mu dorobić fonię 6,5MHz.

Pozdrawiam Remeknapr
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Niestety, nie mam schematu, ale na czym zrobiona jest p.cz. może coś dobierzemy z innego modelu.
  • Poziom 33  
    W tym sprzęcie są dwie puszki. Na jednej większej są dwa gniazda we/wy antenowe, takie jak zwykle są na modulatorze. Wnętrze wygląda ewidentnie na tuner. Obok jest druga mniejsza ze scalakiem LA7565B. Wygląda to na pośrednią, bo są w niej elementy typowe - filtr SAW i dwa ceramiki 6.0 MHz. Nie widać nigdzie odrębnego modulatora. Z sygnału pobieranego przez gniazdo antenowe obraz jest zakłócony jakimś zdudnieniem podobnym do tego jakie występuje w połączeniu szeregowym dwóch urządzeń np. tunera SAT i magnetowidu kablami antenowymi przy zbliżonych częstotliwościach modulatorów. Zakłócenie znika po wyjęciu przewodu antenowego z gniazda IN magnetowidu. Po AV jest dobrze. Fonii oczywiście nie ma za wyjątkiem odtwarzania z kasety i połączeniu przez AV. Wymieniłem te dwa ceramiki w mniejszej puszce F6,0MHz na FCM 5,5/6,5MHZ i T6,0MHz na T6,5MHz, ale bez efektu. Fonii jak nie było tak nie ma. Mimo, że mam spore doświadczenie w naprawie TV, nie mogę tego układu rozszyfrować, a w VCR nie jestem mocny.

Pozdrawiam Remeknapr
    Spróbuj tuner przestroić np. fonią równoległą MJM ale 6.0MHz, co do modulatora będę szukał podobnego schematu.
  • Poziom 33  
    Witam

W p.cz. wymieniłem F 6.0 MHz na FCM 5.5/6.5 MHz, wyciąłem T 6.0 MHz i mam obie fonie. W D/K (6.5 MHz) na niektórych stacjach są niewielkie zakłócenia ( do zignorowania ) wynikające jak sądzę z parametrów Filtru SAW. Nie mogę kupić 38,9 MHz z dwustandardową fonią, więc nie wiem, czy było by to skuteczne. Teraz jest fonia, ale tylko przez AV, ponieważ jeszcze pozostał modulator. Tego już nie mogę ugryźć. Zastosowałem dodatkowy modulator Sharp ( od magnetowidu ) i jest fonia również przez wejście antenowe. Napisałem powyższe, bo może ktoś skorzysta z mojej metody. Z przestrajaniem przy pomocy "wynalazków" typu fonia równoległa, RYMI, czy konwerter nie mam dobrych doświadczeń. Ten temat nie jest do końca dopracowany.

Remeknapr
    Przejrzałem trochę podobnych schematów do Twojego modelu, ale na wszystkich te moduły narysowane są w formie blokowej.