Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PA5580B421 często pobiera i wypuszcza wodę.

bodzianowski 03 Jan 2007 00:22 3376 2
    bodzianowski
    Level 12  
    Witam Kolegów. Z tego co się zorientowałem to problem w tej pralce dość częsty. Chodzi o efekt pobierania i wypuszczania wody. Prześledziłem kilkanaście wątków ale niestety nie wszystkie bo wyszukiwarka strajkuje do jutra do 18.00. Może w miedzyczasie ktoś odpowie na kilka pytań. Jak wyciągnąć płytkę programatora i który triak i rezystor (podobno najczęściej padają) odpowiadają za pracę zaworu trójdrożnego (przesterowania). Zawór zdemontowałem, prawie wogóle nie pracował a po rozebraniu i wyczyszczeniu sprawdziłem na napięciu sieciowym i jest OK. Nie chciałbym czegoś urwać przy wyciąganiu programatora. Pytanie jeszcze dotyczące samego triaka. W przypadku gdy będzie uszkodzony można zastąpić go 600V z prądem bramki 5mA ale czy wyprowadzenia bęą takie same?
  • Helpful post
    Bosstar2
    Level 12  
    Witam! Demontaż programatora: wysunąć szufladke zasobnika proszku,odkręcić dwa wkręty scalające maskownicę z obudową zasobnika,odjąć maskownicę. Płyta programatora trzyma się na 8 prowadnicozatrzaskach-4 u góry i 4 u dołu-uwaga , bardzo delikatne i mogą się ułamać. Delikatnie odblokowywać zatrzaski i wysuwać płytę programatora, po czym odpiąc przewody i już.Przy montażu zwrócić uwagę żeby trzpień pokrętła przełącznika wszedł w przełącznik-delikatnie wsuwać aż do zatrzaśnięcia. Triak sterujący zaworem pompy stoi jako ostatni w szeregu licząc od przełącznika programów,zresztą przeważnie jest to uszkodzenie wizualne-okopcona płyta i rozerwany triak.Jako zamienniki stosuję triaki z uszkodzonych płyt programatorów w których padł procesor, ale kilka razy zastosowałem triaki z programatora Bosch WFL1200(inna kolejność końcówek), i jest też O.K. Jeżeli triak został rozerwany, najlepiej jest wymienić zawór na nowy,gdyż on spowodował za duży przepływ prądu przez triak i jego uszkodzenie. Na początku miałem taką sytuację,że w takim programatorze wymieniłem triak, zawór oczyściłem i sprawdziłem napięciem 220V-otwierał się i zamykał. Podstawiłem do pralki,włączyłem i nastąpił huk. Triak strzelił na nowo. Wymieniłem triak i podstawiłem nowy zawór - było O.K. Na warsztacie sprawdziłem pobór prądu przez ten niby działający zawór-był sporo wyższy od zaworu nowego-także lepiej nie eksperymentować - chyba że masz dużo triaków,ale również każda dodatkowa eksplozja triaka może spowodować spalenie elementów pracujących z nim w obwodzie -z drugiej strony płyty -a nawet procesora. Pozdrawiam!
    bodzianowski
    Level 12  
    Bardzo dzięki za pomoc. Co do pozostałych niejasności znalazłem odpowiedzi w Necie. Odezwę się jak cokolwiek z nią ruszę lub będę potrzebował rady. Za rady dotychczasowe ,które bardzo mi pomogły serdeczne dla Kolegi podziękowania.