Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę zbudować kolumny - jakie głośniczki?

03 Sty 2007 00:34 1292 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich czytających forum. To mój pierwszy post więc proszę nie krzyczeć jeśli podobne tematy już były, albo komuś wydaje się mój problem bezsensowny - po prostu szukam rady, a nie mam się gdzie udać.
    Mam zamiar zbudować własne kolumnienki. Przeczytałem już trochę na temat ich budowy, tzn z czego zrobić, czym wykończyć, jakie rozmiary itd. Jednak nie wiem za bardzo jakie głośniki do tego wmontować.
    Mają być podłączone do wzmacniacza 2x40 W, max 2x60 W o impedancji 8 ohm. Wzmacniacza jeszcze nie posiadam, ale noszę się z zamiarem zakupu - mniejsza o to. Biorąc pod uwagę moc wzmacniacza sądzę, że dobrze by było, żeby głośniczki miały pewien zapas mocy, więc podejrzewam, że musiałoby to być min. 60-80W przy 8 ohm. Podążając dalej w moich wywodach, biorąc pod uwagę prostotę konstrukcji, mój brak doświadczenia oraz względy cenowe myślę, że dobrze byłoby wykonać zestaw dwudrożny oparty na głośniku niskotonowym i średnio-wysokotonowym z zastosowaniem odpowiedniej zwrotnicy. I tu pojawia się pierwszy dylemat wynikający z nieznajomości tematu: czy jest możliwy zakup takiego zestawu głośniczków - 2x wysokie i 2x niskie 60-80W 8 ohm (czyli 4 głośniczki) w cenie do 100 pln, jeśli tak to co możecie polecić? Widziałem, że na allegro jest dużo tanich głośników, których parametry (podawane przez sprzedawcę oczywiście) wydają się bardziej niż zadowalające. Tylko na ile można wierzyć opinii kogoś, kto po prostu chce sprzedać towar?
    Chciałbym razem z budową zwrotnic i samodzielnym wykonaniem pudeł głośnikowych zmieścić się w max 200 pln, stąd moje ograniczenia cenowe i pytania co do jakości.
    Powiedzcie, czy w tym zakresie finansowym mam szansę coś sam sklecić, czy lepiej daćsobie spokój i po prostu w tej cenie kupić gotowy produkt?
    Pozdrawiam i czekam na jakiekolwiek wskazówki...
  • Poziom 35  
    Moim zdaniem powinieneś zainteresować się budową monitorków na Tesli ARN 150 (do 10l. BR) lub większych ARN 188 (do 20l. BR) i wysokotonówce ARV 104 (ceny z http://www.empire-audio.eu/glosnik.htm ) - koszt wszystkich przetworników to ok. 120zł. W 200zł za całość raczej się nie zmieścisz, bo jeszcze dojdzie koszt zwrotnic, materiału na obudowę, wykończenia itp. - bardziej realne jest 250-300zł. Jest sporo konstrukcji na tych przetwornikach w dziale DIY Akustyka, śmiało możesz się na nich wzorować. Aha - jeśli dołożysz 60zł do przetworników, to możesz zbudować podłogówki na 2 niskotonowcach i 1 wysokotonowcu (najlepiej dla stereofonii w układzie NWN - Niski Wysoki Niski).
  • Poziom 10  
    Czyli lepiej oprzeć się na linkach producentów kolumn podawanych na stronach forum niż ryzykować w allegro? Chociaż ceny na empire-audio nie są wcale wyższe od tych z allegro. A jak z jakością głośniczków?
  • Poziom 35  
    Ceny Tesli w Empire są niskie, jednak przewinęło się trochę opinii o długim czasie realizacji zamówień oraz było kilka przypadków uszkodzonych w transporcie przetworników - reklamacja z kolei znowu pochłania kawałek czasu. Może inni forumowicze podsuną alternatywne i pewniejsze źródło głośników Tesli. Nie skuś się czasem na "zamienniki" Tesli firmy Hanssen - może i czasami są o kilka zł. tańsze, jednak mocno odbiegają parametrami i jakością.

Co do jakości i brzmienia przetworników TVM - uważam, że w cenie 30zł są bezkonkurencyjne i przede wszystkim mają podane realne parametry na podstawie których, można prawidłowo obliczyć obudowę i zwrotnicę.

Bardzo dobrym niskotonowcem do 2-drożnych monitorków jest Tonisl GDN 16/50 za 49zł np. z tej aukcji Allegro (cena sklepowa ok. 88zł) - ten przetwornik zagra dużo głośniej od Tesli (ma efektywność 89dB, dla porównania ARN 150 84dB a ARN 188 85dB) i z lepszą jakością średnich tonów.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o te Tonsile z Allegro, to chyba przegapiłem aukcję, ale jeszcze na pewno się trafią. Natomiast co do TVM to nie za łatwo je znaleźć. znalazłem parę sklepów intenetowych w których są, ale raczej skromny wybór. Sądzę, że skuszę się jednak na Tonsile jeżeli się znajdą w takiej cenie jak te na allegro. Bo chociaż są trochę droższe to wydaje mi się, że warto trochę zapłacić za jakość, no i do tego naprawdę ładnie wyglądają - kolumienka z takim przetwornikiem będzie się sama w sobie już nieźle prezentowała :)
    Niestety nie mam kasy na eksperymentowanie bo chętnie bym sobie porównał jak grają jedne i drugie. Cóż, trzeba się na razie skupić na tym żeby zrobić jeden komplet głośników :)
    Aha, jeszcze jedno. Szukając jakiejś alternatywy, znalazłem takie zamienniki Tesli: http://allegro.pl/item153845365_zamiennik_tesli_arn_188_tvm_niskotonowy_hh188hq.html
    tylko cena jest podejrzanie niska. Czy ktoś wie, co to za cudak?
  • Poziom 10  
    No to muszę powiedzieć, że różnica w cenie to więcej niż parę zł :) Ale podjąłem decyzję - Tesla, albo Tonsil! Trza się zacząć konkretnie rozglądać, bo inaczej do następnego roku nic mi z tego nie wyjdzie. Jak Będą głośniczki to już potem nie będę mógł odłożyć roboty, bo to połowa kosztów - taka motywacja :)
  • Poziom 35  
    Przez nieuwagę podałem Tobie link do już zakończonej aukcji GDN 16/50/6 - przepraszam. Pewnie sprzedawca wystawi je ponownie, gdyż z tego, co widać zeszły 2 z 10 a aukcje z nimi wystawia dość regularnie - dla pewności możesz się z Nim skontaktować.

Nie ma sensu pchać się w tańsze przetworniki, które sprzedawcy określają jako zamienniki Tonsila czy Tesli - do pięt im nie dorastają a parametry to jedna wielka niewiadoma lub bzdura z palca wyssana (a to bardzo istotna sprawa przy prawidłowym konstruowaniu kolumn). Jeśli chcesz, by kolumienki przez długi czas cieszyły dobrym dźwiękiem Twoje uszy, to nie warto robić tak drastycznych kroków :D.
  • Poziom 10  
    Też doszedłem do takiego wniosku, nie ma co oszczędzać na głośnikach. Lepiej trochę kasy dołożyć, albo poczekać z zakupem, niż wydać połowę mniej, a potem się wściekać, że nie grają tak jak powinny.
    Tak z innej beczki, to zastanawiam się nad wykończeniem pudeł. Do wyboru mam albo okleinę, albo fornir. Okleiną będzie taniej i łatwiej, ale nie będzie to takie trwałe jak fornir. Z drugiej strony nie jestem pewien, czy poradzę sobie z nakładaniem forniru... Czy ktoś wie ile może kosztować wykończenie skrzynek u stolarza? Wiem, że to zależy od wymiarów, ale powiedzmy, że 35x25x20, albo jeśli ktoś robił kolumny o innych rozmiarach to też prosiłbym o podanie kwot - tak dla orientacji.
  • Poziom 18  
    Fornir dużo łatwiej położyć niż okleinę, oczywiście jeśli ma dobrze wyglądać, bo okleina wymaga dobrego przygotowania podłoża, krawędzi itd. wszystkie nirówności będzie potem widać, do tego na ktorejś krawędzi trzeba ją łączyć. Fornir za to jest dużo mniej wymagający w tym względzie, a nawet jak coś nie wyjdzie to dużo łatwiej dosztukować kawałek. Przeczytaj np. tutorial na audiomanii, mi wyszło już dawno za pierwsym razem jak kleiłem butaprenem i trzyma się do dziś.
  • Poziom 10  
    W takim razie chyba rzeczywiście zdecyduję się na fornir. A przetworniki to będą te Tesle z empire-audio bo są parę zł tańsze od Tonsili jednak. W końcu to moje pierwsze głośniki więc nie ma co szaleć. A jak wyjdą dobrze to można się będzie pokusić o budowę lepszych :)
    A czy ktoś może mi tak po krótce rzec parę słów o tym, czym się różnią głośniki: ARV-104-03/8; ARV-104-04/8; ARV-104-63/8 oraz ARV-104-64/8? I podobne oznaczenia dla ARN.
  • Poziom 35  
    ARV 104 w wersji 64 ma dodany drugi magnes do rozpraszania pola magnetycznego poza szczeliną (czytaj - ekranowany magnetyczne ;) ) i odrobinkę wyższą skuteczność z tego powodu, zaś wersja 03 i 04 różnią się od siebie budową frontowej osłony kopułki - wybieraj, co Ci się bardziej podoba (nie ma zbyt dużego wpływu na charakterystykę, może w pomiarach pod kątem by się dało coś wychwycić).