Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar VFD na zabytkowym układzie scalonym TMS 1951NL

Atreyu 06 Jan 2007 22:46 29638 39
Optex
 • #31
  astral
  Level 17  
  Atreyu wrote:
  ... Co ciekawe scalak ten był wykonany z jakiegoś białego tworzywa ze złotą płytką pośrodku...
  Na tamte czasy była to przełomowa technologia "opakowywania" struktur krzemowych zwana CERDIP prekursor dzisiejszych DIP i SOIC. W tej obudowie został wypuszczony pierwszy mikroprocesor Intela 4004
 • Optex
 • #32
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Ja mam bardzo podobny zegarek z tym, że produkcji radzieckiej. Lampa jest bardzo podobna - jak nie taka sama (z tą różnicą, że jakaś namiastka cyrylicy się wyświetla). Działa już ze 20 lat i ma się dobrze. A co do dokładności ... nie wiem, czego to wina, ale ten zegarek dokładny nie jest. Raz przyśpiesza, raz się późni - uważam, że jest to wina sieci - ale widzę koledzy tu się zapierają, że w sieci jest dokładnie 50 Hz... no nie wiem.

  Paweł
 • Optex
 • #33
  Krzysiek16
  Level 24  
  A może to zegarek nie umie liczyć? ;-P
  Ja też mam zepsuty zegarek z taką lampą, też radziecki i chyba się nim zajmę, ale to jak skończę piec do gitary.
 • #34
  Atreyu
  Level 22  
  Dziękuję wszystkim za Wasze komentarze dotyczące tego urządzenia.

  El Diablo – był taki ruski zegar z dużym wyświetlaczem VFD wykonanym w postaci pionowych cienkich rurek. Anody były w nim wykonane w postaci płaskich ośmiokątnych blaszek pokrytych luminoforem, a układ elektroniczny zrobiony był „na piechotę” z masy bliżej niezidentyfikowanych rosyjskich scalaczków TTL lub CMOS. Dawno temu Rosjanie sprzedawali takie zegary na bazarach. Szukałem takiego zegara na Allegro ale niestety nigdy na niego nie trafiłem...

  Stipe77 – Na 100% wyświetlacz pochodził z zasilanego z sieci samodzielnego zegara. Możliwe że wyświetlacz ten (lub podobny) był też stosowany w samochodzie, ale ten z pewnością z samochodu nie pochodził.

  cooltygrysek – dzięki za informację. Do tej pory sądziłem że w USA standardem jest 110V/60Hz ale widać że jest tam jeszcze większy bajzel :D

  bestler – zegary synchronizowane siecią są z reguły dosyć dokładne. Jeżeli Twój się spieszy, to wskazuje na źle zaprojektowany filtr wejściowy, który nie usuwa zakłóceń z sieci el. Jeżeli zegar opiera się na scalaku MOS to filtr wejściowy powinien składać się z rezystora o dosyć dużej oporności i pojemności około 10nF. Dokładnie jest to opisane w notach aplikacyjnych scalaków wymienionych w pierwszym poście. Bez takiego układu zegar będzie zliczał wszelkie szpilki i inne śmieci które pojawiają się w sieci.

  Pozdrawiam. . .
 • #35
  drzonca
  Level 11  
  oj napisał:
  Quote:
  Budzik z MC1206 skutecznie mnie budzi od 1986 roku; po prostu trzeba koniecznie wstać aby wyłączyć budzik.


  To prawda :) A jak ładnie się zegar skarży jak prąd na chwilę wyłączą ;) A jak wyłączają w nocy kilka razy co pół godziny to jest już naprawdę fajnie :D Gdyby ktoś chciał to mam te sygnały z MC1206 zgrane na mp3 ;)

  Atreyu - dobra robota, gratuluję!
 • #36
  marck1
  Service technician RTV
  A, może ktoś wie jak zrobić wygaszanie "0" (dziesiątki godzin) w zegarze na TMS1951NL.
  Wyświetlacz 5-LT-02 (pełny) i po godzinie 24 zero świeci się cały czas.
  No, drodzy Kol. konstruktorzy i znawcy wyświetlaczy VFD.
  Da się w tym zegarze wygasić zero czy nie?
  Zegar VFD na zabytkowym układzie scalonym TMS 1951NL Zegar VFD na zabytkowym układzie scalonym TMS 1951NL
 • #37
  marck1
  Service technician RTV
  Naprawdę nikt nie wie czy da się to zrobić?, sami zobaczcie że nie wygląda to ładnie.
  Zegar VFD na zabytkowym układzie scalonym TMS 1951NL
 • #38
  Atreyu
  Level 22  
  Naprawdę liczyłeś na jakąkolwiek odpowiedź ??

  Ten scalak to muzeum, bez możliwości programowania, a więc jeżeli producent nie uwzględnił tego w specyfikacji technicznej to niby jak chciałeś to osiągnąć ?? Być może posiada on jakieś nieudokumentowane opcje aktywowane przez np. połączenie gdzieś diody, ale to mógłby Ci tylko powiedzieć projektant tej kostki który jest już z pewnością na emeryturze albo nie żyje.

  Jak chcesz się bawić to pomyśl nad tym:

  Pierwsza cyfra przyjmuje wartości 0, 1 i 2

  cyfra 0 odpowiada zaświeceniu się segmentów:
  ABCDEF

  cyfra 1 odpowiada zaświeceniu się segmentów:
  EF

  cyfra 2 odpowiada zaświeceniu się segmentów:
  ACDFG

  Aktywacja świecenia segmentu następuje przez podanie napięcia na siatkę konkretnej cyfry w lampie i segment (multiplex).

  Rozwiązaniem byłoby zrobienie układu na kilku tranzystorach rozpoznającego pojawienie się na raz napięć sterujących segmentu B i napięcia sterującego siatki pierwszej cyfry. Układ musiałby w takim wypadku zablokować napięcie siatki danej cyfry.

  Jest to do zrobienia choć trzeba by nad tym posiedzieć. . .
 • #39
  marck1
  Service technician RTV
  No, to posiedź - może przyda sie też innym.
 • #40
  woj2104
  Level 12  
  Bardzo mi sie podobają takie pomysły odkurzania różnych staroci i chwalenia się tym innym , szczególnie kolegom z branży ( moja zona nabija sie ze mnie) , ostatnio reaktywowałem radio mojej babci Syrena ( na lic. Pioniera )znalezione na strychu , po odkurzeniu z odchodów myszy , pajęczyn i innego syfa , włączyłem , o dziwo zadziałało tj . szum i wycie ale co tam , złapałem tylko PRI W-wa na długich , najważniejsze , że lampy działają ( magiczne oko to jest bajer , to jest coś) mój wnuk gapi sie w to , jak sroka w kość , jak znajdę jakiś generator to wezmę się za przestrojenie . Ok to tyle . Zodiak i Tosca też zajmują eksponowane miejsce w moim mieszkaniu.
  Piszę pytanie do wszystkich młodych ale może bardziej do starszych serwisantów pamietających telewizory z lat 70 i 80 ubiegłego wieku - Grundig , Telefunken , Loewe ,Nordmende , szwedzko-fińskie Luxor , Salora , Luna itp. Chodzi mi o to ,że były TV , które wyświetlały czas na ekranie , nie odbywało się to jak dzisiaj w ramach TXT czy też jakiejś formy OSD , tylko klasycznie , w TV była płytka zegara i wjakiś sposób sygnał z zegara był zmiksowany z sygnałem wizyjnym i wyświetlany. Mam taką płytkę ( znalazłem w piwnicy) z TV Grundig ( takie sa stickery) nie mam pojęcia z jakiego . Pamietam na 100% ,że widziałem to na schematach ( w latach 80 pracowałem w serwisach RTV w Szwecji) i nawet miałem te schematy ale po kilku przeprowadzkach pozbyłem się różnych rzeczy ( szkoda) . Chciałbym spróbować , czy da się to jakoś zaadoptować do obecnych TV , na płytce są dwa układy scalone których nijak jest znaleźć ich aplkacji ; []są to TMS 3850 i TMS 3865 [/b], ten pierwszy to chyba zegar , a drugi dzielnik F , jest generator kwarcowy na kwarcu 2 do potęgi 21 ( 2097152 Hz) . Czy ma ktoś w swoich zasobach stare schematy takiego TV z takimi układami , bo tak albo zrobić zegar na ekranie albo w ostateczności normalny zegar na zabytkowym układzie , Ledów i VFD mam kilka.
  Dołączam zdjęcie modułu . Są tylko stickery Grundiga i jakiś napis na płytce Bst043.01 , a ztyłu "kpl. 29301-177.01
  -179.01 (09)"