Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MONDEO '98 - jakie głośniki w drzwi żeby grały pod wzmakiem?

03 Sty 2007 21:39 4810 25
  • Poziom 10  
    Chcę w samochodzie zmienić głośniki (narazie z przodu).
    Mam zamiar kupić coś 16,5 cm + zwrotnica + kopułka, drzwi chcę wykleić matami no i mam w domu wzmacniacz samochodowy Blaupunkt MPA160 o mocy 2x80 W RMS więc żeby nie przewracał się czwarty rok w szafce to chciałbym go wykorzystać :)

Mam kilka pytań odnośnie wyklejania matami - wyklejać mam całe drzwi i tam gdzie są otwory w dole drzwi, które służą do odprowadzenia ewentualnej wody - czy je też zaklejać?

Jakie głośniki wybrać?
    W Fordzie idą 5x7 elipsy ale ja zrobilem ze sklejki 10mm przejściówki na 16,5. Zastanawialem się nad Tonsilami 1700 Speed odseparowany. Nie jestem audiofilem ale chcialbym aby zestaw troszke grał lepiej niż dotychczasowy fabryczny :D (z przodu 2x Philips 1725 GTM moc max to niby 170W ale napisane jest 50W pod spodem ) a z tyłu oryginalne fordowskie z 98r :)
    Radio narazie SonyXplod L400 (później chyba raczej jakieś najprostrze Alpine mp3) no i chcę wymienić wszystkie kable fabryczne na jakieś troszkę lepsze bo te fabryczne to jakieś są cienkie :/

Czy Tonsile będa dobrym wyborem(nie chcę tuby bo nie lubie jak samochód najpierw słychać z 5 km a dopiero po 5 minutach widać) ? Budżet najlepiej żeby sie zamknął w 350zł (głośniki + przewody i chinche do wzmacniacza). A może jakieś Blaupunkty lub Pioneery itp magnaty ??
    Myślę o tonsilach bo słyszalem w Oplu Calibra zestaw Tonsila i naprawde gra ładnie.

Gdzie w Mondeo 98r hatchback ulokować wzmacniacz? (bagażnik odpada)
    Pod fotelem mam przewody do bocznych poduszek powietrznych i w podlodze pod fotelem jest jakaś skrzyneczka (pod kierowcy i pasażera) chyba od tych poduszek i czy jeśli tam ulokuje wzmacniacz to nie spowoduje mi wystrzelenia bocznych poduszek (jakieś zakłócenie od wzmacniacza)?.

Przewody zasilające ciągnąć od akumulatora? Jakiej średnicy powinny być?
    Z tego co kiedyś słyszalem to wzmacniacz powinien znajdować sie jak najdalej kabli przewodzących prąd?

A może po prostu przesadzam z tym wzmacniaczem?
    Pomyslalme, że jak mam bezużyteczny sprawny wzmacniacz to może warto go wykorzystać?

No i ostatnie pytanie - czy ciężko jest samemu podłaczyć wzmacniacz ? Chodzi mi głównie o przebicie sie przez grodź silnika do wnętrza ...

Wszelkie porady i sugestie mile widziane :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    jesli szukasz jakosciowo dobrych przetwornikow w przystepnej cenie to polecam phonocary titanium ta mocniejsza wersje:

http://www.allegro.pl/item154787527_perfekcyjny_zestaw_phonocar_titanium_200w_fvatgwar.html

MOC SZCZYTOWA: 200W
    MOC RMS: 80 W
    PASMO PRZENOSZENIA: 38 Hz - 12 kHz
    EFEKTYWNOSC: 91 DB
    GŁEBOKOŚĆ MONTAŻOWA: 82 mm
    CEWKA: 32 MM
    IMPEDANCJA: 4 OHM

lub phase sa troszke mocniejsze ale tez konkretne:

http://www.allegro.pl/item153906502_phase_evolution_pcs_165_20_2006_.html
  • Poziom 10  
    Tylko, że głębokość montażowa nie może przekroczyć 70 mm :((

Myślisz, że warto podtaczać wzmacniacz do głośników w drzwiach??
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    no pewnie ze warto podlaczac pod wzmacniacz:) zawsze mozesz zastosowac dystans i to pomoze ci troche wyciagnac glosniki na zewnatrz:) pozdro
  • Poziom 10  
    Panowie tylko, że ja już mam założoną przejściówkę na okrągłe głośniki (teraz siedzą w niej okragle Philipsy) :)

A ten Phonocar to dobre głośniki robi?

Zalezy mi żeby był cichy, miękki i solidny bas i żeby nie bylo go słychać na zewnątrz tylko w środku :)
  • Poziom 13  
    Dobre i relatywnie tanie. A jak juz masz przejsciowke to uwazam tak jak Crazy, helixy blue beda dobrym wyborem.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zacznijmy od kwestii wytłumienia . Zaklejanie fabrycznych otworów odpływowych w drzwiach nie jest delikatnie mówiąc wskazane :-) Chyba , że rajcuje cię bulgot przewalającej się wody w drzwiach :-)

Proponuję prześledzić wcześniejsze posty odnośnie poprawnego wytłumienia .

W Mk2 przebicie się przez ścianę grodziową jest łatwe . Od strony kierowcy , w górnej częsci znajdziesz odpowiednią przelotkę .Nie uszkodz tylko gumowej uszczelki , bo woda zacznie wlewać się do środka . W razie problemówz lokalizacją pisz na priva .

Woofery Phonocar Titanium w najmocniejszej wersji ( 80 W Rms głebokość montażowa 79 mm ale zmieszczą się ) są rzeczywiście bardzo ciekawą propozycją w segmencie cenowym do 200-250 zł . Charakteryzują się przyjemnym , zrównoważonym brzmieniem znanym z serii Y-line , aczkolwiek popartym znacznie solidniejszym i lepiej kontrolowanym fundamentem basowym .

W zestawie Titanium są bardzo porządne zwrotnice zbudowane z cewek powietrznych i kondensatorów foliowych . Całość psują natomiast tweetery .Ich brzmienie jest mało precyzyjne i detaliczne . Ponadto mają wyjątkowo słabą efektywność . W montowanych przeze mnie zestawach wymieniam je na oryginalne tweetery Philips - VW i dopiero wtedy zestaw ten gra z należytą równowagą tonalna . Szkoda tylko ,że nie wszędzie da się je zamontowac

Helix Blue to jeden z lepszych zestawów w klasie budżetowej . Dla niewymagających słuchaczy szukajacych głośników pod samo radio jest wręcz bezkonkurencyjny . Natomiast z moich odsłuchów wynika , że pod wzmacniaczem znacznie lepiej sprawdza się Powerbass S-6 C http://axel2.home.pl/product_info.php?cPath=28_41&products_id=132
    Jeszcze lepiej zagra Phase Evolution , ale za te pieniądze to już mozna pomyśleć o dołożeniu do zestawu głośników z wyższej półki . W końcu zdaniem wielu osób Car Audio to choroba i to wysoce zarazliwa :-)

W miarę możliwości pojezdzij po sklepach i porównaj sobie te zestawy . Każdy ma inne preferencje brzmieniowe . Nigdy nie ma 100% pewności , że proponowane zestawy trafią w twoje gusta .

Zamiast dystansów ze sklejki zastosuj dystasne z Mdf-u .
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    ale pod wzmakiem te tonsile grają bardzo przyzwoicie.miałem je kilka lat temu i bardzo dobrze wspominam ten zestaw.co do zwrotki to bez zastrzeżeń.grają fajnie.
  • Poziom 10  
    Dzięi za odpowiedzi i czekam na więcej ;)

No a co z umiejscowieniem wzmacniacza? Gdzie go najlepiej zamontować??
  • Poziom 13  
    Jezeli to jest kombi to po otwarciu klapy po lewej stronie masz schowek w tapicerce. 2kanalowka wejdzie ci tam idealnie i nie bedzie go widac. Przyczepisz do blachy.

O juz sie doczytalem ze to nie kombi. Ale czemu bagaznik odpada? Przewod pradowy z akumulatora, masa rowniez, a jesli nie masz dlugiego kabla to gdzies do karoserii (choc nie poleca sie takiego rozwiazania bo moze sie zrobic petla magnetyczna i mozesz slyszec jakies szmery albo odglosy).
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jeżeli nie chcesz montować wzmacniacza w bagażniku to najrozsądniej bedzie go zamontować pod fotelem .
  • Poziom 10  
    mattom napisał:
    Jeżeli nie chcesz montować wzmacniacza w bagażniku to najrozsądniej bedzie go zamontować pod fotelem .

No a przewody i kostki od bocznycznych poduszek powietrznych nie będą zakłócały pracy wzmacniacza i czy wzmacniacz nie spowoduje wystrzelenia poduszek bocznych ?? Bo tego się najbardziej obawiam :/
  • Poziom 42  
    to realnie jest to nie mozliwe zeby odzialywal on na poduszki wiec mozesz byc spokojny!!
  • Poziom 14  
    Nie powinny wystrzelić :-) :-)

Nie znam dokładnie gabarytów tego wzmacniacza .Musisz na własną rękę sprawdzić czy nie będzie widoczny dla osób postronnych . W przeciwnym wypadku można zdemontować fotel i podwiesić go od spodu . Jest już z tym dużo roboty i lepszym wyjściem będzie montaż w bagażniku . Tyle w tej kwestiii . Miłej pracy .
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie przewodu do wzmacniacza. Widziałem (narazie tylko Allegro wertuje) przewód RCA z kablem "wyłączającym" wzmacniacz gdy go się nie używa i tym samym budzącym do życia wzmacniacz gdy jest potrzebna moc :)

Gdzie się go podłącza przy wzmacniaczu i gdzie przy radiu (czy przy aku)? Jak powinno wyglądać gniazdo, do którego się podłącza ten cieniutki kabelek ??
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    przy wzmaq to pod remonte a w radiu pod elektryczną antenę.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    jest to zazwyczaj niebieski lub bialo niebieski kabelek w radiu:)
  • Poziom 10  
    witam,

mam podobny problem z wyborem głośników do mondeo

jak na razie budżetem i parametrami najbardziej pasują mi
    Blaupunkty BGX 663, dokładnie takie jak tu:
    SPAM
    głośniki będą grały pod radiem też Blaupunkta model Daytona

co sądzicie o tych głośnikach?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    daj spoqj sobie z nimi
    poczytaj o phocar-ach
    no i po pierwsze z przodu głośniki systemowe tj.bass w drzwiach a wysoko tonowy na kokpicie lub np.w obudowie od lusterek
  • Poziom 10  
    zapomniałem dodać, że mają to być głośniki do drzwi z tyłu

i mają właśnie być uzupełnieniem zestawu odseparowanego z przodu,
    który powinien pojawić się w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości.
  • Poziom 42  
    na tyl jednynie jakies wspolosiowki dwudrozne moga byc pioneery z serii ts lub phonocary yline dwudrozne lepszych nie ma sensu wstawiac szkoda kasy ogolnie nie ma sensu wstawiac glosnikow na tyl ale skoro masz taka chec to juz twoja sprawa:)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    na tył to teraz zaraz już natychmiast!
    a na przód no kiedyś tam!
    troszeczkę dziwnie jak dla mnie!
  • Poziom 24  
    Najpierw zrób porzadny przód bo chyba nie siedzisz z tyłu jak prowadzisz samochód i nie sluchasz z tyłu muzy wogolenie bedziesz tego slyszal...zrób porządnie przód przedewszystkim wygłuszyć drzwi trzeba...
  • Poziom 42  
    jaki masz ostateczny fundusz na przedni zestaw?
  • Poziom 10  
    tył moge powiedzieć że wcale mi nie gra chociaż jest
    przód gra na w miare akceptowalnym poziomie
    dlatego chcę zacząć od tyłu.

od tyłu także dlatego, że w tej chwili muszę ograniczyć budżet
    do maks 200 PLN i w tym koszcie chciałbym też z zakupem mat
    wygłuszających się zmieścić - 10 szt. jakieś 55 PLN
    Mat nie będę kładł na całe drzwi - zakładam po 5szt na drzwi w zależności jak się uda
    będę ciąl na pasy

takie są moje założenia