Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

:: Silniki krokowe - układ sterowania

01 Wrz 2003 23:22 2921 4
  • Poziom 10  
    Witam,
    Przy pomocy mikrokontrolera 8051 chciałbym sterować powiedzmy dwoma silnikami krokowymi o napięciu zas. 12V i prądzie 1A. Czy ktoś jest mi w stanie zaproponować rozwiązanie tego problemu zarówno od strony elektrycznej, jak i cyfrowej (zastosowane pomocnicze ukł. scalone, szkice z połączeniami między układami i silnikami itd itp)?
    W jaki sposób należy podawać napięcia na uzwojenia silnika, aby przesuwać oś silnika o 1 krok, zakładając, że silnik jest bipolarny?
    (wyprowadzenia silnika:
    - WB2
    - Com_B
    - WB1
    - WA2
    - Com_A
    - WA1
    )
    Pomóżcie, bo ja opadam z sił...

pzdr
    Rafaello
  • Poziom 21  
    czy to jest do sterowania bipolarnym, bo wydaje mi sie ze nie
  • Poziom 21  
    Wyjaśnienie jak łaczyć masz w pliku corel...jpg. Patrz na lewą część - wyprowadzenia środkowe (Red) łączysz do + zasilania (5V, 12V lub inne zależy od silnika) a wyprowadzenia o innych kolorkach przyłączasz do - zasilania przez tranzystor z diodą (jak w pliku trzecim), tylko nie wszystkie na raz, a tylko te gdzie są minusy w kolumnie (np. Black i Yellow dla kolumny pierwszej). Następny krok to przyłączenie do - zasilania innych przewodów, w zależności od kierunku obrotów - jak zgodnie z zegarem, to przyłączasz Black i Orange, przeciwnie - Brown i Yellow, a potem sąsiednia kolumna. I do upojenia powtarzasz to dalej, aż uzyskasz żądaną ilość obrotów. To się nazywa praca silnika pełnym krokiem, ale są inne, na razie można sobie dać spokój. Osobiście wolę do przełączeń używać tranzystorów MOSFET zamiast Darlingtonów, ale to rzecz gustu. Sterowanie z rejestru jak w pliku trzecim to stosuj w akcie rozpaczy - jest wiele lepszych rozwiązań.
  • Spec od samochodów
    Podstawowe pytanie to:
    Czym i w jaki sposób ma to sterować(układ pozycjonowania, uk.napędu itp)?
    Jeśli to ma być układ serwo to z jaką rozdzielczością?