Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka Bosch GSB 20-2RET

04 Sty 2007 11:04 1855 4
  • Poziom 10  
    Witam,
    Miałem problem z regulatorem obrotów i regulatorem momentu w wyłączniku wiertarki GSB 20-2RET (niebieska linia) , po rozebraniu wyłacznika okazało się jeden z rezystorów do montażu przewlekanego oznaczony 4,7kOhma ma oderwaną nóżke od płytki, na dodatek po zmierzeniu jego rezystancji ze zdziwieniem stwierdziłem że ma tylko 69 Ohmów (przy czym sam rezystor nie jest w najmniejszym stopniu uszkodzony i kod jest perfekcyjnie wyraźny). Po przylutowaniu go z powrotem wiertarka "ożyła" . Niemniej nie dawało mi spokoju różnica wartości w stosunku do oznaczenia i podmieniłem go na właściwy patrząc z punktu oznaczenia kodu czyli 4,7KOhma. Wiertarka również pracuje z tym że na lewych obrotach strasznie iskrzy (pali mocnym łukiem), na prawych jest ok. Komutator lekko przeszlifowałem drobnym papierem ściernym, jednak nie ma zmiany, łożyska bez luzu, rezystancje uzwojen stojana jednakowe po 1,8Ohma, tak że nie ma raczej zwarć międzyzwojowych. DOdam że przy ustawieniu małych obrotów na regulatorze wyłacznika , regulator momentu wydaje się nni działać poprawnie (ogranicza moment).
    Czy ktoś może spotkał się już z takim przypadkiem iskrzenia, co może być przyczyną ???
    Jakieś sugestie ??
  • Poziom 14  
    wymień szczoty i będzie dobrze
  • Poziom 27  
    Witam! A jak sie zachowuje z tym 69 Ohmów? Może pod wpływem temperatury któryś kolor paska się zmienil (i tak bywa) Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam, ja miałem podobny problem z wiertarką, iskrzyło na lewych obrotach, wystarczyło doszlifować ponownie szczotki, pomiędzy szczotkę a komutator włożyłem papier ścierny, bardzo drobny, kilka ruchów wystarczyło, potem tylko wyczyściłem komutator i działa do dzisiaj:)
  • Poziom 10  
    Panowie, problem był jednak spowodowany niewłasciwym rezystorem w regulatorze momentu i obrotów w wyłaczniku, wlutowałem ponownie rezystor 69 Ohmów i chodzi jak złoto, iskry prawie nie widac zarówno na lewych jak i prawych obrotach , regulator stałego momentu w zależności od obciązenia również działa jak powinien.
    Z rezystorem 4,7kOhma czyli takim na jaki wskazywał kod paskowy , przy lewych obrotach aż siało, łuk był tak duży że można było się prawie poparzyć.

Dzieki za rady, Pozdrawiam