Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha AX-700 - impedancja ?

Macias+- 04 Sty 2007 14:21 6900 27
  • #1 04 Sty 2007 14:21
    Macias+-
    Poziom 20  

Witam
    zastanawiam sie nad kupnem takiej wlasnie yamahy , ale potrzebuje sprzetu ktory obsluzy 4 ohmy ...
    w instrukjci podaja moc dynamiczna dla 4/6/8 ohmow , na frontowym panelu napisali "low impedance drive capability" , a z tylu zas na zaciskach glosnikowych napisane "8ohm minimum"

i jak to wkoncu jest z tym wzmakiem ??:|
    czy warto za niego dac 470zl ??

tu link do kilku fotek i instrukcji w pdfie ...
    http://audio.mm-team.com/opis.htm,305,Yamaha%20AX-700

za wszelkie info dzieki i pozdrawiam

0 27
  • #2 04 Sty 2007 14:34
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystko widac na zdjeciu.
    A lub B 8Ohm minimum
    A + B 16Ohm minimum.
    Wiec producent nie pisze nic o 4Ohmach wiec podpinasz 4Ohmy na wlasna odpowiedzialnosc.
    Podlaczenie 4 glosnikow po 8Ohm do A+B da wypadkowa impedancje 4Ohm wiec tez radze uwazac.
    Ja w taki sposob zalatwilem Yamahe R-300 Pod A dwa glosniki 8Ohm pod B na lewym kanale suba 8Ohm (wtedy bylem mlody i glupi) i koncowka STK2030 poszla sie dymac. Niestety oryginalna STK2030 nie osiagalna jest w polsce (same podroby) i rozebralem go na czesci reszta poszla w smieci.
    Czy warto kupic ten wzmacniacz? Nie wiem niech wypowiedza sie ci co go mieli/widzieli/slyszeli/uzywali.

1
  • #3 04 Sty 2007 14:54
    Macias+-
    Poziom 20  

no tak , dokladnie jak piszesz ....
    ale dlaczego w instrukcji podaja moce dla 4 ohmow?? i na froncie napisane ze low impedance blablabla ??

Dynamic Power Per Channel
    8/6/4 ohm 160W/210W/280W

fakt faktem ze rms podaja jedynie dla 8 ohmow ...
    ale jaki sens ma podanie mocy dynamicznej dla wartosci ktorych zekomo nie obsluguje ?

0
  • #4 04 Sty 2007 15:17
    Mery84

Jak piszesz wyzej faktycznie Dynamic Power Per Channel dla 4Ohm 280W. Pomnoz przez 2 kanaly i masz 560W a wedlug instrukcji wzmacniacz bierze 450W z sieci....
    Dlaczego podal te dane nie wiem ale zauwaz ze pisze tez ze jest 110W RMS na kanal przy 8Ohm i 130W RMS przy 6Ohm.
    Zastanawiajace po co w instrukcji dane dla 6Ohm skoro na tylnym panelu kaza podlaczac "min 8Ohm AorB min16Ohm A+B" nigdzie nie ma slowa o konfiguracji dla tych 6Ohm o ktorych mowa w instrukcji.

0
  • #5 04 Sty 2007 15:43
    Macias+-
    Poziom 20  

no wlansie dlatego nie kumam o co w tym chodzi :)
    no i w instrukcji napisali 450W poboru a na panelu z tylu 600W :)

0
  • #6 04 Sty 2007 17:44
    Q-mac
    Poziom 22  

A w środku po 4 tranzystory końcowe na kanał... Sterujące w TO 220. Jak dla mnie to ten wzmak mógłby pracować na 4 r, ale ma po prostu za słabe trafo

0
  • #7 04 Sty 2007 19:19
    Macias+-
    Poziom 20  

czyli podlaczenie 4 ohmowego zestawu nie spowoduje zadnej eksplozji ??:)
    bedzie spokojnie dzialal tylko nie odda takiej mocy jaka by mogl ??

0
  • #8 04 Sty 2007 20:25
    Q-mac
    Poziom 22  

Nie chwilowo powinno pograć (pasuje zobaczyć jaką te tranzystory mają moc, jak na np 150W sztuka to spokojnie), ale i tak przeciązysz trafo i sie spali z przegrzania

0
  • #9 05 Sty 2007 10:38
    Mery84

Nie ma sensu ryzykowac tak drogiego i calkiem niezlego sprzetu ukatrupic 4Ohmami. Lepiej odpuscic takie proby szkoda wywalic potem kokosy na naprawe.

0
  • Pomocny post
    #10 05 Sty 2007 14:59
    ALTON
    Poziom 38  

Yamaha AX700 bez problemów pójdzie na 2R. Można bez obaw podpiąc 4R

Mery21 nie mierz poboru mocy z mocą wyjściową bo to niema NIC ze sobą wspólnego.

Macias+- napisali różne pobory ponieważ każdy pobór odnosi się do innej wersji wzmacniacza (inne kraje i normy)

0
  • #11 05 Sty 2007 15:15
    Macias+-
    Poziom 20  

a to dlaczego na zaciskach glosnikowych napisane jest "8ohm min" ??

no ale skoro mowisz ze 4 ohm to nie problem to ciesze sie :)
    tylko czy nie beda mi sie jakies zabespieczenia wlaczaly na 4 ohmach ??

btw ALTON widze ze miales doczynienia z tym wzmakiem ... mozesz cos powiedziec o nim wiecej ?? jakie ma brzzmienie itp ?? czy 470zl to dobra cena za niego ??

0
  • #12 05 Sty 2007 21:22
    Q-mac
    Poziom 22  

2Ω?? bez przesady. Trafo w tym wzmacniaczu nie jest za wielkie, a zasilanie dość wysokie. Widziałem na allegro jedną taką YAMAHE ze spalonym trafem, bardzo możliwe że własnie padła od mocnego katowania 4r. Jednak według mnie jeśli nie planujesz dyskotek w 4r to nic nie powinno się stać

0
  • Pomocny post
    #13 06 Sty 2007 08:39
    ALTON
    Poziom 38  

Q-mac owszem trafo nie jest wielkie i dość mocno się "nagnie" dlatego też może pracować z 2R ( rzecz jasna nie miałem w głowie całonocnych zabaw z 12 godzinnym graniem z gałką na godz 17).

470zł to znośna cena pod warunkiem że wzmacniacz nie był od nowości naprawiany i jest w conajmniej dobrym stanie. AX700 i jego wyższy model AX900 były najwyższymi modelami z danej serii. Bardzo dobry stopień końcowy w przypadku AX700 (2 pary 2SA1265/2SC3182 na kanał) Radiator dość skąpy ale wystarczający. Blok zasilania zbroją 2 kondensatory 18 000uF 71V Elna for AUDIO. Dźwięk jak to YAMAHA. Delikatna średnica, nie natarczywe wysokie tony i mocny,dobrze kontrolowany bas do tego sporo sporo mocy..

0
  • #14 09 Sty 2007 00:12
    Macias+-
    Poziom 20  

no podobno Yamashka nie byla naprawiana i jest w bdb stanie :))
    okaze sie wszysko jak paczuszka dojdzie , bo kupowana z allegro ..
    jak tylko dostane wzmaka zdam relacje ..
    ale prosze jeszcze raz o opinie .... ale tak jakby lopata przez leb ... :)
    czy na 4ohmach nic ise nie stanie ze wzmakiem?? (bedzie grac po ludzku , czasami moze troche glosniej ale to tak chwlilowo , nie przez kilka godzin ... )

1
  • Pomocny post
    #15 09 Sty 2007 09:49
    ALTON
    Poziom 38  

Macias+- Nic się nie stanie..spokojnie możesz grać.

0
  • #16 09 Sty 2007 14:42
    Macias+-
    Poziom 20  

FAJNIE :)

a macie moze jakies dokladne info o tym wzmaku ?? najlepiej instrukcje ?? bo w necie jest tylko do AX-700U a to co innego :(

dzieki wszystkim za odpowiedzi a szegulnie ALTONOWI :)

0
  • #17 28 Sty 2007 00:18
    Radeon88
    Poziom 13  

też kupuje tą yamahe na allegro i mam dokłądnie ten sam problem ale z tego co tutaj piszecie moge być na 100 % pewny że na 4 ohm moge grać ? byłbym pewny jeśli sam macias+- by to napisał bo widze że temat stary to pewnie yamaha już przetestowana

0
  • #18 28 Sty 2007 00:29
    Macias+-
    Poziom 20  

no niestety jeszcze nie testowalem 4 ohmow :(
    i szczerze mowiac .. boje sie to zrobic :)
    puki co kolumny mam jeszcze 8 ohm... i najprawdpopodobnie tak zostanie ... wiec jakos nie pale sie do testow na 4 ohmach ..
    ewentualnie jak CI zalezy moge podlaczyc 4 ohm i zobacyzc czy wogole wzmak ruszy , czy zadne zabespieczenie sie nie wlaczy , ale napewno nie bede testowal wytrzymalosci wzmaka na 4 ohmach :D

1
  • #19 28 Sty 2007 00:38
    ALTON
    Poziom 38  

Spokojnie.... Śmiało podejść z 4R..

0
  • #20 28 Sty 2007 02:50
    halogen0
    Poziom 15  

a a-500?? da rade? mam satelity 4ohm;/ niedlugo bedzie rozbudowa o tył tez 4ohm wiec w szereg i jazda. no a narazie to bym chcial posluchac pod 4. pobor niby 380w. moc przy 8ohm 2x90 czyli ok 2x150 przy 4 ohm + 80w straty? wzmak i tak nie bedzie oddawal powyzjej 90w poniewaz kolumny raczej wiecej nie wytrzymają. co Wy na to?

0
  • #21 28 Sty 2007 11:33
    jersey69
    Poziom 34  

Witam !

Pozwolę sobie dodać kilka słów od siebie . Być może oszczędzi to komuś stresu i wydatków .

Miarodajną wartością mocy wzmacniacza jest jego moc znamionowa . Jak pewnie wszyscy zainteresowani doczytali - dla AX700 wynosi ona 110W mierzona w pasmie ... z THD ... etc,etc ... przy obciążeniu 8Ω . Jedynie dla wersji R,U,C (rynek amerykański - mocniejsze trafo) dokonano pomiarów z obciążeniem 6 Ω (130W) . Brak jednak wzmianki o pomiarach mocy znamionowej dla impedancji 4Ω . Powód jest prosty : nikt takiego testu nie robił , gdyż nie takie były założenia konstruktorów . Przewidziana przez fabrykę impedancja obciążenia zakłada bezpieczną pracę wzmacniacza w całym zakresie mocy , a nie "na pół gwizdka" czy "powyżej połowy - bardzo ostrożnie" . Jeśli zatem podłączacie obciążenie poniżej zalecanej impedancji - robicie to na własne ryzyko .

Teraz to , czym wielu się tak podnieca : moc dynamiczna czy jak kto woli muzyczna oraz dziwne wartości - 4/2/1Ω . To nic innego jak krótkotrwały impuls oddawany do obciążenia o zmiennej impedancji . Zmiennej , gdyż nie jest ona wartością stałą , tylko funkcją zależną od częstotliwości . Dla przykładu : może się okazać , że kolumna 4Ω pobudzona impulsem o częstotliwości 40Hz ma w tym zakresie impedancję 2Ω . Więc nie jest do końca prawdą , że pewnych impedancji "wzmacniacz nie obsługuje" . Dla większości kolumn określa się impedancję znamionową w zakresie średnio-niskich częstotliwości i nie zawsze pokrywa się ona z rzeczywistą wartością . No bo kto kupi kolumny z napisem 3,6Ω ? Wracając do mocy dynamicznej : świadczy ona jedynie o wydajności prądowej i absolutnie nie jest wskazaniem do używania obciążenia o impedancji znamionowej niższej od zalecanej .

Mam nadzieję , że Autor wątku będzie jednak rozsądny .

pozdrawiam

0
  • #22 28 Sty 2007 14:44
    qscgu
    Poziom 34  

Ale pomieszałeś. Niska impedancja jak wszyscy wiemy pozwala oddać TEORETYCZNIE więcej mocy. przykladowo roznica w mocy pomiedzy 8 a 4 ohm jest dwukrotna, np dla 8ohm - 100W to dla 4ohm to aż 200hm. Oczywiście to tylko teoria i jesli nawet tranzystory przykladowo potrafią oddać do 150W max to nadal nie jest powiedziane że przy impedancji 4ohm przekroczą tą granice, przeciez wszystko zależy od głośności. Testy obciążeniowe są robione na pełnej mocy RMS dlatego jest napisane 6 czy 8 ohm minimum, bo tyle wytrzymują przy długotrwałym oddawaniu ciepła na radiator. W przeciwnym wypadku są dwie możliwości spalenia- zbyt wysoka temperatura lub zbyt wielkie obciążenie tranzystorów mocy - choć w tym przypadku to jest jeszcze zależne od mocy transformatora.

Piszesz tutaj o zmienności impedancji która de facto nie powinna zejśc w żadnym paśmie poniżej impedancji znamionowej tj 4ohm, no w porządku zgadzam sie, impedancja nie jest stała ale czy dziwięk jest stały żeby tak to porównywać? słuchasz generatora czy muzyki?

tak jak pisze Alton, możesz bez problemu podłączyć kolumny 4R. Ta yamaha nie jest najnowszej konstrukcji i nie robiono testów przy 4R tylko z tego względu że kiedyś w 90% głosniki mialy impedancje 8ohm. Sam mam wzmacniacz z tego okresu i też jest napisane 8ohm, wprawdzie jest na scalaku STK ale juz od pol roku pracuje z kolumnami 4ohm i nic mu nie jest....

0
  • #23 28 Sty 2007 17:42
    jersey69
    Poziom 34  

qscgu napisał:
    Niska impedancja jak wszyscy wiemy pozwala oddać TEORETYCZNIE więcej mocy. przykladowo roznica w mocy pomiedzy 8 a 4 ohm jest dwukrotna, np dla 8ohm - 100W to dla 4ohm to aż 200hm. Oczywiście to tylko teoria i jesli nawet tranzystory przykladowo potrafią oddać do 150W max to nadal nie jest powiedziane że przy impedancji 4ohm przekroczą tą granice, przeciez wszystko zależy od głośności. Testy obciążeniowe są robione na pełnej mocy RMS dlatego jest napisane 6 czy 8 ohm minimum, bo tyle wytrzymują przy długotrwałym oddawaniu ciepła na radiator. W przeciwnym wypadku są dwie możliwości spalenia- zbyt wysoka temperatura lub zbyt wielkie obciążenie tranzystorów mocy - choć w tym przypadku to jest jeszcze zależne od mocy transformatora.

Nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić : czy to , że najprostszą drogą do osiągnięcia większej mocy jest obniżenie impedancji obciążenia , czy może , że jest to jednak sposób na jego uszkodzenie ?

Cytat:
    Piszesz tutaj o zmienności impedancji która de facto nie powinna zejśc w żadnym paśmie poniżej impedancji znamionowej

Poproszę w takim razie o wskazanie kolumny , która zachowuje liniową charakterystykę impedancyjną w całym pasmie przenoszenia .

Cytat:
    impedancja nie jest stała ale czy dziwięk jest stały żeby tak to porównywać? słuchasz generatora czy muzyki?

Tutaj masz rację : gdybyś słuchał generatora (najlepiej 1kHz) mógłbyś zakładać niezmienność impedancji , natomiast muzyka jest mieszaniną dźwięków o różnych częstotliwościach .

Cytat:
    Ta yamaha nie jest najnowszej konstrukcji i nie robiono testów przy 4R tylko z tego względu że kiedyś w 90% głosniki mialy impedancje 8ohm.

Nie mam pojęcia skąd masz takie informacje . Mogę Ci podać z pamięci setkę przykładów sprzętu z tego okresu (lub starszego) testowanego na moc znamionową przy 4Ω .

Cytat:
    Sam mam wzmacniacz z tego okresu i też jest napisane 8ohm, wprawdzie jest na scalaku STK ale juz od pol roku pracuje z kolumnami 4ohm i nic mu nie jest....

Gratuluję ! Trzydzieści lat temu miałem Amatora , który grał pod 3-omowymi samoróbkami i też się nie spałił . Ale to jeszcze nie powód , żeby robić z tego teorię .

Cytat:
    Ale pomieszałeś

Nie sądzę . Podjąłem ten temat , bo przeraża mnie wszechobecna pomysłowość w katowaniu wzmacniaczy nieodpowiednim obciążeniem .

0
  • #25 28 Sty 2007 18:39
    qscgu
    Poziom 34  

jersey69: Nie bardzo wiem czy ty nie masz przypadkiem zaburzonej zdolności czytania ze zrozumieniem.

W pierwszych zdaniach ktore opisales jasno powiedzialem jak sie ma moc do impedancji- nie wiem czego tu nie rozumiec - to bylo zdanie informacyjne ale najwidoczniej ty wyciągasz z niego jakieś ciekawe aluzje o których nawet ja nie miałem pojęcia pisząc te zdania.

Drugiego zdania tez kompletnie nie rozumiesz. Twierdzisz ze się z tym nie zgadzam ale chyba nie umiesz dobrze czytać albo czytasz wybiórczo. pełen cytat:
    "Piszesz tutaj o zmienności impedancji która de facto nie powinna zejśc w żadnym paśmie poniżej impedancji znamionowej tj 4ohm, no w porządku zgadzam sie,"
    Owszem impedancja jest zmienna ale raczej nie moze zejsc ponizej impedancji znamionowej, jesli juz to potrafi skoczyc do wysokich wartosci a wynika to głownie z charakterystyki impedancyjnej głosników, w której widać ze w okolicach czestotliwosci rezonansowej jest peak impedancyjny. Oczywiscie nie mowiąc juz o tym ze ten peak przesunie sie w momencie wsadzenia głosnika w komorę.

Co do czwartego zdania. to prosze podac mi setke tych przykladow bo ja sie spotkalem jedynie z odosobnionymi przpadkami w ktorych byly to przeważnie wzmacniacze estradowe lub do zastosowan nie-domowych.

Co do piątego zdania. Kolego czy ja robię z tego teorię? ja podaje przykład i radziłbym ci się nauczyć rozróżniać teorie od przykładów.

No i na koniec. Mnie razi ta niewiedza na temat impedancji glosnikow a wzmacniaczy. Z reguły kazdy wzmacniacz zagra na kolumnach nawet 1ohm tylko pytanie czy:
    1.Wytrzyma termicznie?
    2.Wytrzymają tranzystory?
    3.Jak głośno będziemy słuchać?
    i to czy wzmacnaicz pojdzie z dymem zalezy od tych trzech czynnikow + ograniczenie w postaci mocy transformatora. Aczkolwiek KLUCZOWYM elementem jest wzmocnienie, bo od tego zalezy ile wzmacniacz odda mocy, jak się bedzie grzał itp. Jesli we wszystkim w życiu postępujesz tak schematycznie to gratuluje!

0
  • #26 28 Sty 2007 19:19
    jersey69
    Poziom 34  

Zapewniam Cię , że niczego nie mam zaburzonego , więc podaruj sobie podobne uwagi . A ponieważ nasze wiadomości różnią się w zasadniczy sposób , pozwól , że nie będę dalej komentował , żeby nie porazić Cię całkowicie niewiedzą . Poczekam cierpliwie - może zabierze głos ktoś mądrzejszy od nas obu .

0
  • #27 28 Sty 2007 20:10
    Macias+-
    Poziom 20  

widze ze temat ozyl troche ... :)

wtakim razie zapytam co producent mial na mysli piszac na panelu
    "LOW IMPEDANCE DRIVE CAPABILITY"
    no chyba ze uznali ze 8R to jest LOW ...

0
  • #28 28 Sty 2007 21:36
    Q-mac
    Poziom 22  

Patrząc na wykresy impedancji w funkcji częstotliwości widać że impedancja nigdy nie spada poniżej znamionowej (głośnik jednocewkowy). Jednak ostatnio miałem do czynienia z głośnikiem dwucewkowym. Chcieliśmy to podłączyć pod TDA 7294, na 4 om. Wykorzystaliśmy tylko jedna cewkę głośnika. Zasilanie to +/- 28V więc zalecane dla 4R. Efekt był taki że nie dało się podgłośnić bo wariowały zabezpieczenia. Czyli impedancja musiała być niższa. Podejrzewam że powodem była ta druga cewka. Napięcie się na niej indukowało i efekt był taki że zmalała impedancja. W pojedyńczej cewce musiało by zajść nadprzewodnictwo, albo jakaś indukcja (tylko czego).

Takie moje 3 grosze na ten temat :P

0