Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z prostym ukladem zasilania do sterownika.

04 Sty 2007 15:52 1632 14
  • Poziom 10  
    Klaniam sie wszystkim,
    mam pewien problem ze stworzeniem zasilania tworzonego przezemna sterownika do komputera...

Potrzebuje zasilic :
    - 96 identycznych diod - 4V, 20mA
    - uklad elektroniczny - 7-9V, 500mA
    - 10 identycznych diod - 2V, 20mA

Szkic panelu przedniego tworzonego przezemnie projektu:
    Problem z prostym ukladem zasilania do sterownika.

Miejsca z literka D to miejscie zainstalowania diody.
    Chcialbym znalezc takie rozwiazanie ktore w miare latwo pozwolilo by jakos pogrupowac moze te wszystkie diody grupy tak by bez problemu zaprojektowac drukowana plytke w ktora to wszystko wlutuje.

10 diod 2V ktorych nie widac na tym rysunku sluzy do oswietlenia napisu na panelu z tylu urzadzenia dlatego tez nie ma ich widocznych na rysunku.

Prosilbym o rozwiazanie z podaniem wymaganego transformatora i reszty ukladu - zasilacz zewnetrzny nie wchodzi w gre.

Z gory pieknie dziekuje za pomoc. Probowalem sam cos wykombinowac ale z mizernym skutkiem niestety bo takich prostych , praktycznych rzeczy na Politechnice nie ucza = /

Pozdrawiam i oczekuje z nicierpliwoscia na odpowiedzi =]
    Krzysiek
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    ok ok za to dziekuje bardzo - ale to rozwiazanie jedynie dla diod... powiedzmy ze pasuje mi ulozenie 8x12 diod czyli 8 podlaczonych rownolegle szeregow diod po 36V ( zakladajac , ze chce zeby swiecily nie tak intensywnie i zasilam je napieciem 3V) ... ale co wtedy z podlaczeniem reszty ukladu ? jako 9 rownolegle do tamtych podlaczam szereg 10diod po 2V = 20V i dokladam rezystor taki by "wytracil" kolejne 16 V ... ale co wtedy z pradem ktory bedzie plynal ? wiadomo , ze sie podzieli na 9 sciezek... ale jak go ograniczyc np z 1 A do tych 20mA ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    swieca razem wszystkie lacznie 106 diod.

Jestem na elektrycznym - na elektrotechnice i to na PW... i tak prostych rzeczy nie ucza ... skupiaja sie na skomplikowanych rzeczach =] tak wiec jesli ktos jest po zwyklym ogolniaku a nie po technikum to z najprostszymi ukladami jest problem .

Mam takze pytanie - jaki parametr najbardziej wplywa na intensywnosc swiecenia diody ? Napiecie czy prad ktory w danym momencie przez nia przechodzi ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Co do napiecia na diodach.

Specyfikacja diod jest nastepujaca:
    Parametry diod podświetlających jednobarwnych:
    kolor IF VFnom. VFmax. VR
    czerwony 20 mA 2,0 V 2,4 V 5 VDC
    zielony 20 mA 2,4 V 2,7 V 5 VDC
    niebieski 20 mA 3,3 V 3,6 V 5 VDC
    biały 20 mA 3,0 V 3,6 V 5 VDC

Tak wiec teoretycznie rzecz biorac diody powinny miec po 5 V / 20mA ale ja bym chcial zeby one swiecily delikatnie - tak wiec napisalem , ze spadek na kazdej bylby 4V .

Niemniej sprawdzajac te przyciski miernikiem ( w funkcji pomiaru rezystancji ) przy okazji dotknalem nozek diody i okazalo sie , ze swieca - nieco za slabo. A zatem chcialbym sie dopytac - jakie moze byc napiecie/prad w trakcie pomiaru w takim najprostszym i najtanszym mierniku elektronicznym ?
    (Zastanawiam sie czy gdybym przyjal ze spadek napiecia na kazdej diodzie bedzie 2V to czy nie uzyskam odpowiedniego rezultatu)

Czy powinienem zakladac, ze dioda w trakcie przewodzenia - swiecenia wytwarza jakis okreslony opor ? - wydaje mi sie , ze musze tylko nie mam pojecia jaki on moze byc. Czy jest to jakos standardowo przyjete ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bardzo Ci dziekuje za pomoc i za schemat. No i w koncu wiem jak to z diodami LED jest.

Co do zadan - nie ma zadan ktore by wymagaly od czlowieka takiej tworczosci ... uczysz sie roznych rzeczy z programowania sterownikow, budowy silnikow i roznych ukladow pracy ... ale nikt tutaj nie uczy jak stworzyc od poczatku do konca najprostszy uklad. Ba! nawet na laboratorium z elektroniki byly gotowe , wmontowane panele - schematy ukladow - w ktore tylko sie wtykalo w odpowiednich miejscach rezystory i zczytywalo charakterystyki. Niestety nie bylo to tworcze zajecie...

Pozalilem sie , a teraz zabieram sie do dalszej pracy nad moim projektem....

I jeszcze jedno pytanie - najlepsza i najprostsza metoda otrzymania ~9V/500mA jest podklaczony rownolegle do tamtego ukladu transformator o dokladnie takich parametrach jakie sa wymagane , dobrze mysle ? Czy ponownie sie myle ? =]

POzdrawiam i jeszcze raz dziekuje za schemat.
  • Poziom 10  
    Heheh ... o ochronie przeciwporazeniowej to juz conieco wiem bo egzaminy SEP - E zdalem a tam duzy nacisk jest kladziony na te zagadnienia.

Czy ze wzgledu na tak wysikie napiecie - lecz bardzo maly prad ... musze zrobic sciezki na plytce drukowanej duzo grubsze/szersze ?
  • Poziom 10  
    ok , dzieki

szersze sciezki bylyby potrzebne jedynie wtedy gdyby byl duzy prad bo tylko wtedy przewody sie grzeja ... mam racje?